Богатите хора виждат света по различен начин и то буквално
Подразбира се, че начинът, по който виждаме света, зависи от контекста на културата, в която сме израснали. Ако изложите западняк и източноазиатец на една и съща визуална сцена например първият е по-вероятно да се фокусира върху отделни части, а вторият да я погледне по-цялостно. Изследванията показват, че за източноазиатците е по-характерно цялостното мислене, а западняците са по-аналитични. Същото важи за хората, живеещи в една и съща страна, но принадлежащи към различни социални класи. Друго изследване показва, че богаташите и работническата класа наистина живеят в различни култури, и по този начин виждат света по различен начин.
По ирония, респондентите с по-висок социално-икономически статус се самооценяват като по-съпричастни в отделно изследване, но в действителност е точно обратното.
"Резултатите показват, че хората с по-висок социално-икономически статус имат понижени невронни отговори на чуждата болка", пишат авторите. "Тези открития предполагат, че емпатията, поне някои компоненти от нея, е по-ниска при хората с по-висок статус".
Проучване от 2016 г. сочи, че хората от по-ниските социални слоеве имат по-чувствителна огледална невронна система. "Нашите когнитивни системи и степента, до която те се хармонизират с околните, са засегнати от нашата собствена социална класа", обяснява един от авторите.
Друго скорошно проучване, публикувано в Psychological Science, също показва разликата във вниманието при отделните класи.
Резултатите му сочат, че "социалнокласовата култура може да влияе на социалното внимание (вниманието към човека) по дълбок и всеобхватен начин", казва един от изследователите. Вашата класа оформя "екологията", в която растете, а това приковава вашите навици на внимание.
Съществуват множество интерпретации за това, защо хората с по-нисък социален статус са по-приспособени към околните. Една от тях е, че когато растете в бедност, вие трябва да разчитате повече на останалите; това означава, че вие не живеете в сигурна среда, така че трябва да се свързвате с другите, за да се запазите в безопасност.
Хората с повече възможности са по-фокусирани върху собствените си цели и желания. Те също така игнорират околните в по-висока степен. "Ако имате повече власт и по-висок статус, няма нужда да се грижите толкова много за това, което хората мислят и чувстват; но също така, ако сте в среда с ограничени ресурси, където нещата са малко по-непредвидими и може би малко по-опасни, би било много адаптивно да обръщате внимание на другите, на начина, по който се чувстват, и какво правят.", допълва той. В много отношения привилегироваността е невидима, но тя оформя това, което е видимо за нас.
thecut.com, en.wikimedia.org;
Картина: "The Wealth of the Nation" - Seymour Fogel
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Емпатията - начин да усещаме околните
- Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
- 5 необходими качества на добрия психолог
- Защо терапевтите използват безусловно положително отношение
- 7 стъпки, които ще ви превърнат в по-добър човек
Коментари към Богатите хора виждат света по различен начин и то буквално