Изцелението на другите не е наша работа, тяхна е

"Не бива да изразходваме прекалено много от енергията си в опити да разберем "скритите мотиви" зад думите или действията на даден човек", пише британския писател и мотивационен лектор Джеф Фостър, автор на бестселърите Life without a centre: Awakening from the dream of separation и Falling in love with where you are. В есето си When it’s time to let go той подчертава, че понякога заради прекаленото анализиране на чуждото поведение, рискуваме да потънем в чуждата емоционална драма и да изгубим себе си. |
Често се опитваме на всяка цена да разберем причините зад думите или действията на някого, като вярваме, че ако успеем, ще се почувстваме удовлетворени.
Но истината е, че това невинаги е възможно. Невинаги можем да бъдем сигурни какво стои зад постъпките на хората – дали е осъзната причина, дълбока болка, или несъзнателен импулс. Може да са изгубени в собствените си травми, лутащи се в мрака на собствения си ум.
Когато поведението на някого ни обърква, изкушението да запълним празнотите с догадки е голямо. Започваме да проектираме върху него своите собствени предположения, търсим смисъл, искаме логичен финал на историята…
Понякога това може да е полезно, но може да има и своята тъмна страна, защото рискуваме да се изгубим в прекалени анализи на чуждата травма, да потънем в чуждата емоционална драма и така да изгубим себе си.
>>> 5 аспекта на грижата за себе си
Състраданието е нещо прекрасно
Да се опитаме да разберем болката на другия, да потърсим смисъл в объркващото му поведение – това е дълбоко човешко.
- Състраданието означава да сме до някого, да се погрижим за него, но без да се губим в неговата болка.
- Означава да отворим сърцето си за страданието на другия, но и да запазим себе си цели.
- Означава да позволим на другите да поемат отговорност за собственото си изцеление – така, както и ние сме отговорни за своето.
Но състраданието също има граници
Има тънка линия между това да виждаме болката на някого и това да оправдаваме или дори да насърчаваме неговото нараняващо поведение.
Понякога тревогата за другите и желанието да им помогнем ни пречи да помислим за себе си. Но тяхното изцеление не е наша отговорност. Те носят отговорност за постъпките си – също както ние носим отговорност за собствения си вътрешен мир.
>>> Какво представлява патологичната емпатия
Какво можем да направим
Не е наша работа да разбираме напълно вътрешния свят на другия. Наша работа е да опознаем себе си, да защитаваме спокойствието си и да обичаме истински – без да изгубим себе си в този процес. Но какво можем да направим? Можем:
- Да наблюдаваме.
- Да слушаме.
- Да позволим на думите и действията на другите да говорят сами за себе си.
Понякога най-състрадателното, което можем да направим, е да се намесим и да се опитаме да помогнем.
Но в други случаи най-любящото нещо, което трябва да направим… е да пуснем, да се отдалечим, да им дадем възможност да се изправят срещу самите себе си.
СТАТИЯТА е свързана към
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
- Емпатията - начин да усещаме околните
- Ефекти от добротата върху мозъка
- Какво представлява клиент-центрираната терапия
- Отрицателната страна на емпатията
- Упражнявайте емпатия само в 5 стъпки
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
Коментари към Изцелението на другите не е наша работа, тяхна е