Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е

Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е

от 18 окт 2019г., обновено на 23 окт 2019г.
Редактор: Даниела Пройчева
Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Да си представим следната ситуация: важен за нас човек губи време и не започва да се подготвя за важен изпит. Ако се провали на изпита, няма да бъде приет в университет, което наистина е сериозно. Ако видим, че положителният ни подход не върши работа, сме готови да сменим рязко тактиката. Готови сме да накараме приятеля си да се почувства зле, да се притесни и да се уплаши, и така да започне да се подготвя за изпита.

Понякога ни се струва, че единственият начин да помогнем на някого е като бъдем жестоки или се държим ужасно – стратегия, която кара човек да се чувства виновен и прегрешил.

Изследване, проведено от учени в университета „Liverpool Hope“ във Великобритания, хвърля светлина върху случващото се в подобна ситуация. Обикновено ние, хората, отъждествяваме положителните емоции с положителни последици, което е подкрепено и от немалко проучвания във времето. Много от тях имат за предмет междуличностната регулация на емоциите – това е начинът, по който човек може да промени или повлияе на емоциите на друг. В тези изследвания се акцентира върху положителните чувства и необходимостта да се разсеят отрицателните.

В другата крайност са проучванията, според които да предизвикаш лоши емоции в някого може да се окаже полезно: гневът е полезен, когато се сблъскаш с измамник, а наранявайки нечии чувства можеш да нахъсаш човека да се справи блестящо в игра или състезание.

Условия, които определят жестокостта като добронамерена

Екип от психолози, ръководени от Белен Лопез-Перез (Belen Lopez-Perez), решават да обърнат внимание на често срещаните случаи, когато човек използва жестокостта за алтруистични подбуди. За да потвърдят съществуването на подобен феномен, те твърдят, че са необходими три основни условия: мотивацията да предизвикаме негативни емоции в някого трябва да има алтруистичен характер; въпросните негативни емоции трябва да му помагат да постигне конкретна цел; човекът, който причинява болка трябва да изпитва емпатия към отсрещната страна.

Експериментът с видео играчите

За да анализират така нареченото „причиняване на болка с алтруистични подбуди“, психолозите включват в свое проучване 140 възрастни и им казват, че всеки от тях ще играе компютърна игра заедно с друг, анонимен човек. Обещана им е награда от 50 паунда под формата на ваучер. В действителност опонент няма. Преди започването на играта участниците са помолени да прочетат собственоръчно написано лично послание от въображаемия друг играч, в което той споделя за тежка раздяла с интимния си партньор. Някои от участниците трябва да се поставят на негово място, а други – да се дистанцират от прочетеното, като така се повлиява степента им на емпатия към него.

Участниците в експеримента играят две видео игри: в едната трябва да убият колкото се може повече „врагове“ (конфронтация), а в другата – да избягат от стая, пълна със зомбита (бягство).

След като играят сами в продължение на 5 минути, играчите са попитани как биха представили естеството на игрите на своите опоненти. Онези, които са изпитали емпатия към опонента си, смятат, че би било добре другият играч да се почувства ядосан в първата игра с „убийствата“ и уплашен във втората – със зомбитата. И в двата случая така се предполага, че опонентът ще има по-големи шансове да спечели наградата ваучер.

Заключението от направеното изследване е, че много по-често човек се държи лошо с някого, за да му помогне, ако изпитва емпатия към него. И още нещо, което е по-изненадващо - използването на такава тактика не е случайно. Във видео играта с убиването на врагове, участниците, които изпитват силна емпатия, избират музика и изображения, които пораждат гняв. В играта със зомбитата избират такива, които събуждат страх. И в двата случая подобни странични ефекти подтикват играча към победа.

Интуицията ни подсказва коя е най-ефективната негативна емоция

Накратко казано, хората интуитивно имат много точна преценка за това коя негативна емоция ще бъде най-силният мотиватор. През цялото време действията на играчите са продиктувани от абсолютен алтруизъм: те решават да събудят отрицателни емоции в опонента си, които биха били полезни за неговото добро представяне в играта, макар да е в техен ущърб.

Остават много въпроси по темата. Дали подобен феномен се наблюдава и при децата и подрастващите? Ако не, кое води до появата му в зряла възраст? Какви стратегии използват хората в реалния живот, за да накарат другите да се почувстват зле? В експеримента по-горе участниците не се познават помежду си. Дали ще е различно, ако в реалния живот те обаче са близки приятели или роднини?

„Пътят към ада е постлан с добри намерения“

Има още един ключов въпрос: съществуват ли граници, които не бива да бъдат прекрачени? Дали в един момент напълно добронамерените действия на алтруиста няма да причинят вреда? Възможно е да няма нужда от жестокост. Възможно е да грешим, че другият човек се нуждае от подобни негативни чувства, за да постигне дългосрочно благополучие. А и не е изключена и друга възможност - това, което  ние смятаме, че е трябва да постигне даден човек, всъщност да не е толкова важно и ценно за него.

Да се върнем към началото и нашия приятел, на когото предстои кандидатстване в университет. Нека си представим как той е приет след нашето подтикване и нахъсване, но след време разбира, че не това е неговият път. Има и друг възможен сценарий – приятелят ни е чувствителен и лесно раним. Да, той постъпва в университет, но се чувства нещастен и има ниско самооценка. А често така човек попада в пропаст от негативни чувства, които могат да го задушат.

Дори и да се окаже ефективно да бъдем груби и лоши, дали това е единствената ефективна стратегия? В експеримента с видео игрите участниците нямат възможност да събудят положителни чувства в опонентите, така че проучването в тази посока продължава. Сигурното е, че когато изпитваме съчувствие към околните, не само искаме да им помогнем, но и често ставаме жестоки към тях. Дали обаче такава добронамерена на пръв поглед жестокост би била приемлива, когато става въпрос за хората, които обичаме?

Източник:

aeon.co, sucessomental.com

 

Още по темата:
  • Какво да направите, когато не искате да правите нищо Какво да направите, когато не искате да правите нищо
  • Как да се справим с трудностите в живота Как да се справим с трудностите в живота
  • 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
  • Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
29.95лв.

ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
20.70лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
15.95лв.

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС

Коментари към Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 02:24
    Коментирайте "Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Какво да направите, когато не искате да правите нищо
  • 12 способа за справяне с инатливите хора
  • Как да се справим с трудностите в живота
  • Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим
  • Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията
  • 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
  • 6 начина да се концентрираме по-добре
  • Направих 3 промени в живота си и пълното дете се превърна в атлетичен мъж
  • Спорт = живот – историята на Валерия, която пребори анорексията с бягане
  • Уроци, които няма да научим в училище — част 3
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли нещо по-добро от Анимал Флекс за пукането на ставите?

преди 2653 дни, 7 часа и 31 мин.

Бихте ли ми препоръчали добро място в планините с басейн и чист въздух за лятна почивка на семейство?

преди 3286 дни, 12 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 14 часа и 26 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 10 часа и 35 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 3 часа и 17 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 10 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival