Защо не бива да избухваме на работното място
Живеем във времена на непрекъснати противоборства, агресивна реторика и военни конфликти в различни краища на света. Неизбежно е всичко това да се отрази на психичното ни здраве и да ни направи по-избухливи от обичайното. Понякога гневните изблици ни се струват единственият начин да намалим напрежението. Има обаче едно място, на което е добре да се въздържаме от крайни прояви – на работа.
Много изследователски екипи насочват вниманието към пагубния ефект от агресията в офиса, а резултатите от проучванията им са красноречиви.
Същност на гнева на работното място
През 2017 г. британски екип провежда изследване, в което включва 187 души на ръководни и оперативни длъжности. Всеки от тях трябва да попълни анкета с въпроси, свързани с гнева, и да си води дневник за период от 4 седмици. Учените измерват също така тяхната избухливост и удовлетвореност от работата.
В 62% от случаите служителите успяват да потиснат гнева си
Резултатите са публикувани в списание „International Journal of Conflict Management“ и разкриват, че повече от половината доброволци са имали пристъп на гняв през изследвания период. Става ясно, че предразположеността на някои хора да изпитват гняв в дадени ситуации, не означава непременно, че ще му дадат външен израз. Всъщност в 62% от случаите те са успели да го потиснат.
Колкото по-добре се разбират участниците със своите колеги, толкова по-малка е вероятността да избухнат, тъй като не желаят да нарушат спокойствието.
Обикновено оперативните служители са най-застрашени да бъдат обект на гневните изблици на своите началници или супервайзори. Едва 15% от участниците твърдят, че биха опитали да потиснат гнева си към своите подчинени служители.
Фактори, които предизвикват гневни изблици в работата
Според учените най-често причината за избухливи прояви сред служителите се крие в противоречието между задачите и ролите, които им се отреждат. Има обаче и други фактори, които определят държанието им – несправедливо отношение, непрофесионално поведение, липса на компетентност, унижение и други.
Авторите поясняват: „Тези фактори ни навеждат на мисълта, че индивидуалните характеристики имат много по-голямо значение, отколкото доскоро се смяташе. Несъмнено работната среда влияе върху склонността на служителите да избухват, но със сигурност е важна и тяхната лична интерпретация на случващото се и на отношенията с колегите.“
До какво може да доведе гневът на работното място?
Избухливото и агресивно поведение може да има сериозни негативни последици върху работната атмосфера и да повлияе на представянето на екипа. Гневът е най-често срещан сред хората, които упражняват високорискови професии като полицаи, военни и пожарникари.
Той крие рискове за здравето и благоденствието на целия колектив. Според някои експерти по-избухливите служители са по-склонни към неетични форми на поведение като умишлено бавене при извършване на служебните задължения или пък кражба.
Неспособност да виждаме чуждата перспектива
Изследване, проведено през 2019 г., разкрива, че гневът замъглява способността за трезва преценка и пречи на човек да вижда чуждата перспектива. Умението да възприемаме и чуждата гледна точка е когнитивен процес, при който откриваме разлики между нашите виждания и тези на околните и правим заключения за това как те интерпретират ситуацията.
Неспособността да погледнем през очите на другия се свързва както със случайния, така и с интегралния (съществения) гняв. Изпитваме случаен гняв, когато например се скараме с партньора си и след това пренесем емоциите си на работното място. Интегралният гняв е насочен директно към неговия източник.
Склонност към евристика и липса на емпатия
Гневните изблици са причина за превъзбуда, която също вреди на способността ни да разсъждаваме. Избухливите служители стават егоцентрични и разчитат на евристика (кратки мисловни пътища, повлияни най-вече от моментната емоция). Те трудно се поставят на мястото на другите.
Авторите на изследването предупреждават, че гневът може да предизвика така наречената „спирала на конфликтите“, която затруднява служителите да се справят със сложни ситуации. Тук играе много важна роля умението на човек да вижда чуждата гледна точка.
Според Морис Швайцер е добре да се научим да запазваме спокойствие в напрегнати ситуации, тъй като това е един от основните начини да възприемем чуждата перспектива. „Когато сме под въздействието на силни емоции като гнева, е по-вероятно да бъдем егоцентрични и да мислим единствено за себе си“, завършва експертът.
The Worst Place to Get Angry: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-red-light-district/202205/the-worst-place-get-angry
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
- Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- Здравословно управление на гнева
- Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
- Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
- Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
- На какво се дължи огорчението и как да се справим с огорчените хора
- Хроничният гняв на майката – проблем или зов за помощ
Коментари към Защо не бива да избухваме на работното място