Защо психопатите са имунизирани срещу заразителни прозевки
Уморени ли сте? Дори и да не сте, защо тогава се прозявате, когато някой друг го прави?
Експерти от университета в Нотингам провеждат изследване, според което склонността на човека да се заразява от чуждите прозевки е заложена автоматично от някои наши първични рефлекси в първичната моторна кора – зона в мозъка, която отговаря за моторните функции.
Техните последни проучвания показват, че способността да устоим на чужда прозявка е много ограничена. Колкото и да опитваме да я потиснем, единственото, което ще променим е начина на прозяване, но не и склонността си. Тази човешка предразположеност да се заразяваме от чуждите прозевки е строго индивидуална за всеки.
Ехо феноменът не е просто човешка характеристика
Заразното прозяване се случва спонтанно, когато наблюдаваме как друг човек се прозява. То е форма на така наречения ехо феномен - механично повтаряне на чужди думи (ехолалия) или действия (ехопраксия). И то не е типично само за нас, хората, а и за шимпанзетата и кучетата. Ехо феноменът се наблюдава и при страдащи от епилепсия, деменция, аутизъм и синдром на Турет.
Неврологично обяснение за заразното прозяване
Учените от Нотингам прилагат метода транскраниална магнитна стимулация, за да установят каква е връзката между моторната възбудимост и неврологичните причини за заразителното прозяване. В изследването участват 36 души, на които се показват видеоклипове с прозяващи се хора. Част от тях са инструктирани да устояват на прозявката, друга част – да не я потискат.
Експертите стигат до извода, че колкото повече участниците се опитват да потиснат прозявката си, толкова по-голямо е желанието им да го направят.
Психологически аспект на прозявката
Защо прозявката е заразителна е въпрос вълнувал и най-могъщите умове на науката, но скоро ново изследване даде много добро научно обяснение, според което това явление е свързано с емпатията. Заразяваме се от прозяването на околните, защото имаме нужда да споделяме емоциите на останалите хора.
Прозевките при аутисти
В рамките на няколко психологически експеримента са проверени реакциите на прозявка при здрави деца и при деца с аутизъм.
Установено е, че аутистите не реагират на чуждата прозявка.
Аутизмът е нарушение на развитието на мозъка, при което децата не могат да създават нормална емоционална връзка с околните. Някои учени смятат, че причината се дължи на неспособността им да възприемат емоционалното състояние на другите. Точно този извод на изследователите - че децата, страдащи от аутизъм, не реагират на чуждата прозявка (въпреки че и те се прозяват като всички останали), дава основание да се предположи, че един от основните психологически фактори, превръщащи прозявката в епидемия, е именно емпатията.
Връзката между прозявката и емпатията
„Вие може да се прозеете, дори без да имате нужда. Всички сме наясно с това, но винаги се чудим на какво се дължи. Хрумна ми, че ако прозявката действително е свързана с емпатията, със сигурност психопатите биха се прозявали по-малко. При тях нещата стоят по по-различен начин – те са безстрашни, егоистични, доминиращи, манипулативни и неспособни да изпитват емпатия”, обяснява водещият автор на изследването Брайън Ръндъл.
Тестовете, които провежда той, показват категорично, че е по-малко вероятно хора с психопатични тенденции да се прозеят, след като видят друг да го прави.
„Изводът, естествено, в никакъв случай не е, че ако се прозеете, а човекът до вас - не, то това автоматично го превръща в психопат. Много от хората просто не се прозяват, а от друга страна е малко вероятно да се прозеем в отговор на прозявката на непознат, с когото нямаме изградена емпатична връзка. Но това, в което вече сме убедени, е, че съществува неврологична връзка между психопатията и заразното прозяване и тази връзка е добра отправна точка, от която да започнем да задаваме въпроси", коментира още Брайън Ръндъл.
psychologytoday.com, sciencedaily.com
Снимка: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
- Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
- Как да разпознаем психопата
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- Животът през очите на психопата и социопата
Коментари към Защо психопатите са имунизирани срещу заразителни прозевки