Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас

Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас

от 18 март 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Ревността и завистта са заклеймени от обществото, въпреки че всъщност играят важна роля в живота ни.
  • Ревността може да ни помогне да изградим и поддържаме здравословни отношения, защото ни показва дали сме открили подходящия човек и какво търсим в интимните си връзки. 
  • Управлявана ефективно, завистта може да ни научи как да се сдобиваме с ресурсите, от които имаме нужда, без да лишаваме околните от техните блага. 

Свикнали сме да потискаме или да осъждаме чувства като ревност и завист, което обаче според експертите може да има сериозни негативни последици за нас, тъй като и двете са много важни за нашата социална осъзнатост.

За съжаление ние свързваме тези емоции само с проблеми. Наричаме ревността „зеленоокото чудовище“, а завистта е известна като един от седемте смъртни гряха за католиците. Израснали сме с убеждението, че ревността и завистта са нежелани, чудовищни, дори грешни.

Обединена теория за емоциите

Традиционното схващане, че много от нашите емоции са примитивни, нелогични или ненужни не само е погрешно, но и ни причинява страдание.

В свое проучване учените Антония Дамасио и Лиса Барет показват, че чувствата предопределят мислите, действията и решенията ни. Те не са примитивни или нелогични, точно обратното – благодарение на тях придаваме смисъл на информацията, която получаваме от заобикалящия ни свят. Без емоции не можем да мислим трезво и да функционираме нормално.

В научния си труд Dynamic Emotional Integration специалистът по социални науки Карла Макларън разглежда целта и стойността на всяка емоция. Така се ражда първата обединена теория за емоциите, която ни учи на важни умения за тяхното регулиране и ни помага да разберем по-добре както себе си, така и околните. Тя ни разкрива нови, по-функционални начини за справяне с демонизирани чувства каквито са ревността и завистта.

момиче с кестенява коса и карирана риза

Същност на ревността и завистта

Когато разберем как се развиват тези чувства и до какво водят, може би няма да ги възприемаме толкова негативно. Защо всъщност избягваме и пропъждаме ревността и завистта?

Карла Макларън определя ревността и завистта като „социологически“ емоции, защото са свързани с мястото, което сме си извоювали в света. И двете съдържат богата информация за нашите взаимоотношения, социални структури и постоянно променящата ни се позиция в множеството социални светове, от които сме част.

>>> Нашите негативни емоции са ключът към личностното ни израстване

Ревността е важна за стабилността на интимните ни отношения

Ревността може да ни научи как да намираме и избираме интимните си партньори, както и как да поддържаме отношения с тях. Ако не познаваме добре това чувство, не бихме могли да изградим здрави и пълноценни връзки.

Възможно е да не знаем какво или кой искаме да присъства в най-интимния ни свят. Възможно е да не знаем също така как да бъдем лоялни и стабилни във връзките си. Без ревността няма да намерим своето място в интимните си отношения, а нашият интимен живот би бил хаотичен и несигурен.

Каква е връзката между завистта и справедливостта

Завистта от своя страна ни помага да поставим себе си и околните в изгодна позиция, когато става въпрос за печалба на пари, придобиване на блага и ресурси или получаване на признание. Ако отричаме завистта, може да игнорираме нуждите си и да причиним страдание на другите или пък да заграбим всичко, до което се докоснем, и да направим нещастни всички около нас. Без завистта нямаше да познаваме справедливостта и сигурността.

Изграждане на здравословни отношения с нашите "социологически" емоции

Според Макларън за нас е важно да се научим да се свързваме директно с емоциите си, защото те ще ни помогнат да функционираме по оптимален начин. За нея регулирането на емоциите не означава, че трябва да ги тушираме, а да се свържем с тях, за да извлечем информацията, която могат да ни дадат.
За целта експертът изготвя въпросник, свързан с чувствата. Въпросите в него нямат за цел да донесат утеха и да ни отдалечат от онова, което изпитваме, а точно обратното – да насочат вниманието ни към ревността и завистта.

С помощта на въпросника бихме могли да се научим да регулираме по-ефективно тези така неприемливи за нас и обществото емоции.

Въпроси за ревността

  • От какъв вид интимност се нуждая и искам да предложа?
  • Кои предателства трябва да бъдат разпознати, приети и лекувани?

Ревността може да изиграе важна роля за изграждането на пълноценни интимни взаимоотношения. Когато се свържем с нея по нов, различен от досегашния начин, ще се научим да разчитаме сигналите, които ни изпраща. Както виждаме, самите въпроси са насочени към даровете, които ревността може да ни донесе – любов, интимност, лоялност, свързване.

Когато не разбираме ревността и не знаем как да я управляваме и регулираме, сме склонни да реагираме по себичен начин и да се съмняваме в партньора.

Мъж с очила и синя риза до черна дъска

Въпроси за завистта

  • Какви бих искал да притежавам аз? Какво искам да притежават другите?
  • Кои са несправедливостите, които смятам, че трябва да бъдат поправени?

Когато осъзнаем, че целта на чувството на завист е да ни постави в по-изгодна позиция, без да лишава околните от техните притежания, ще започнем да възприемаме това чувство по различен начин. Въпросите ни показват какви дарове можем да получим от завистта, а именно – справедливост, щедрост и достъп до ресурси, който ни помага да израстваме и да бъдем щастливи.

В случай, че не разбираме какво иска да ни каже завистта като чувство и не знаем как да я използваме ефективно, е възможно да забравим за собствените си нужди или пък да станем твърде алчни.

>>> Вслушвайте се в ревността - как да се научим да превръщаме тази болезнена емоция в катализатор

Проблемът с емоциите не е проблем на самите емоции

Всеки от нас е виждал колко ужасно се държи човек, който изпитва ревност или завист, но всъщност неговото поведение не е продиктувано от самите емоции. То е функция на неговата неефективна емоционална регулация. Нормално е да нямаме нужните умения да ги регулираме, след като обществото е заклеймило ревността и завистта като чудовищни и вредни.

За щастие, никога не е твърде късно да осъзнаем, че нагласата ни към двете емоции е погрешна, и да развием нови, по-здравословни умения за тяхната обработка. Ако проникнем в истинската същност на завистта и ревността, ще можем да изградим много по-пълноценни отношения с хората.

Всяка емоция ни изпраща уникално послание

Когато се свържем пряко с емоциите си, ще можем да ги разпознаваме и да получим даровете, които те крият в себе си. Всяко чувство е отделна удивителна вселена.

Затова следващия път, когато изпитаме ревност или завист, е добре да си зададем въпросите по-горе. Отговорите може би не само ще ни изненадат, но и ще ни помогнат да развием социалните си умения и способността си да управляваме по-ефективно чувствата си.

Източник:

The Surprising Benefits of Jealousy and Envy: https://www.psychologytoday.com/us/blog/on-emotions-and-empathy/202402/the-surprising-genius-of-jealousy-and-envy

Още по темата:
  • Какво да направите, ако партньорът ви е твърде ревнив или завижда на успехите ви Какво да направите, ако партньорът ви е твърде ревнив или завижда на успехите ви
  • Как да покорите завистта – 5 лесно приложими съвета Как да покорите завистта – 5 лесно приложими съвета
  • Защо завиждаме на другите - 7 неща, които трябва да знаете за психологията на завистта Защо завиждаме на другите - 7 неща, които трябва да знаете за психологията на завистта
  • Притча за пеперудата и змея или защо ненавиждаме тези, които изглеждат по-щастливи от нас Притча за пеперудата и змея или защо ненавиждаме тези, които изглеждат по-щастливи от нас
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪДБАТА НА РОДА ФЕЪРБЕРН - УНА-МЕРИ ПАРКЪР - ХЕРМЕС
13.95лв.

СЪДБАТА НА РОДА ФЕЪРБЕРН - УНА-МЕРИ ПАРКЪР - ХЕРМЕС

Коментари към Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:15
    Коментирайте "Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • 5 начина за справяне с ревността
  • Патологичната ревност при хора с гранично личностно разстройство
  • Предупредителни знаци за прекомерна ревност във връзката и как да се справим
  • Какво да направите, ако партньорът ви е твърде ревнив или завижда на успехите ви
  • Как да покорите завистта – 5 лесно приложими съвета
  • Защо завиждаме на другите - 7 неща, които трябва да знаете за психологията на завистта
  • Чувството за собственост в любовта
  • Ревността при жените се дължи на хормоните
  • 20 примера за това, че завистта не може да бъде скрита
  • 4 стъпки да се справим с ревността си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 28 дни, 16 часа и 51 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 23 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival