Дългите часове в социалните мрежи увеличават риска от самоубийство при момичетата
Десетгодишно проучване твърди, че момичетата, които прекарват в социалните мрежи минимум 2-3 часа дневно, когато са на 13 години, и постепенно удължават престоя си там с годините, са по-застрашени да извършат самоубийство в зряла възраст.
През последното десетилетие времето, което прекарват тийнейджърите в социалните мрежи нарасна значително. Впоследствие нараснаха и случаите на самоубийство сред младите хора на възраст 10-34 години. Все по-често експертите алармират, че прекомерната употреба на социалните медии подтиква младежите към самоубийство, но тъй като те са относително ново явление, е рано да се посочат дългосрочните негативни последици върху психичното здраве на човека.
Учени от университета „Brigham Young University“ проведоха най-дългото досега проучване за връзката между социалните медии и склонността към самоубийство, като резултатите от него са публикувани в списание „Journal of Youth and Adolescence.“
Продължителният престой в социалните мрежи се отразява много по-негативно на момичетата, отколкото на момчетата
В периода 2009 г. – 2019 г. експерти реализират проекта „Flourishing Families Project“, като проследяват тенденциите в използването на социалните мрежи и психичното състояние на 500 тийнейджъри. Резултатите показват, че докато момчетата не се повлияват особено от продължителността на времето, прекарано в социалните мрежи, то при момичетата рискът от самоубийство се е повишил. Тези от тях, които отделят поне 2-3 часа дневно на социалните онлайн платформи, когато са на 13 години, и постепенно увеличават броя часове с годините, са много по-застрашени да посегнат на живота си в зряла възраст.
Прочетете още:
- Твърде ранното използване на социални мрежи води до тревожност в момичетата
- Самоубийството при децата - какво трябва да знае всеки родител
Авторът на изследването проф. Сара Койни споделя своята тревога: „Има нещо в използването на социалните мрежи, което оказва особено вредно влияние върху момичетата.“ По някакъв начин тенденциите ги правят по-податливи да сложат край на живота си.
13-годишните не са готови да прекарват дълго време в социалните мрежи
Тя допълва още: „Нашето проучване показва, че момичетата и жените по принцип са по-чувствителни на теми, свързани с междуличностните отношения и съответните стресори. А социалните медии винаги касаят точно този вид отношения. На 13 години тийнейджърките тепърва се запознават с тъмната страна на социалните мрежи и трябва да се научат да се справят с някои неприятни феномени като например FOMO (страх да не изпуснат нещо важно), непрекъснатото сравняване с останалите и кибер тормоза. Напълно възможно е едно 13-годишно момиче да не е готово психически и емоционално да прекарва 3 часа на ден по този начин.“
С други думи, Койни не препоръчва на родителите да забранят изцяло влизането в социалните мрежи, тъй като момичетата ще бъдат неподготвени за сблъсъците и опасностите, които ги очакват на по-късен етап там.
Достъпът до социални медии трябва да е ограничен, но не и забранен
13 години е нормална възраст за съвременните тийнейджъри, на която да се запознаят със социалните медии. Дъщерята на професора, която също е на 13, наскоро си е направила регистрация в платформата „TikTok.“ Според нея по-важно е да се ограничи времето и да се следи случващото се с детето, докато общува чрез тях.
Прочетете още:
Койни съветва родителите да отпуснат на дъщерите си приблизително 20 минути дневно за разговори с други връстници в социалните медии, но и да разговарят по-често с тях за нещата, които им правят впечатление или ги интересуват. Постепенно времето може да се увеличава и децата да изградят известна самостоятелност.
Професорът подчертава, че целта е да се научат да използват безопасно социалните платформи, да се чувстват щастливи и да поддържат контакт с други хора. Задачата на родителите е да обучат и подготвят тийнейджърите за справяне с някои сериозни проблеми, на които могат да се натъкнат.
Според Койни подрастващите, които не са развили нужните умения, не бива да се притесняват, защото винаги могат да се променят и научат как да боравят със социалните платформи и какво да очакват от тях.
Полезни навици в социалните мрежи:
- влизане в тях, когато има истинска причина;
- избягване на пасивното наблюдение и безцелното скролване;
- прекъсване на контактите с хора, които им въздействат негативно.
„Всеки млад човек трябва да бъде внимателен и да използва социалните мрежи съзнателно и целенасочено и да следи как те се отразяват на психичното му здраве“, завършва проф. Койни.
newswise.com/articles/10-year-study-shows-elevated-suicide-risk-from-excess-social-media-time-for-teen-girls
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА
СПАЙДЪРМЕН ВРАЖЕСКА АТАКА - ДЕЙВИД ЛИС - СИЕЛА
ПАРАКИТО РЕПЕЛЕНТНА ГРИВНА ПРОТИВ КОМАРИ ТИЙН 12+ години
ЕДИН ДЕН В СТРАХОЛАНДИЯ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 5 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на юношите
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан
- Когато не искаш да живееш, но не искаш и да умреш
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ
- 10 филма по истински случаи, които не ни се иска да са се случвали (2 част)
- 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
- 7 признака за криза на идентичността
Коментари към Дългите часове в социалните мрежи увеличават риска от самоубийство при момичетата