Как да накарате вашия партньор да спре да ви крещи
Колко често вашият партньор ви крещи, когато е ядосан? Ако не можете да си спомните, това вероятно е добър знак. Ако обаче отговорът ви е, че се случва твърде често, вероятно не сте доволни от ситуацията. Опитвайки се да промените поведението на партньора си, вероятно ще разберете, че не можете да направите много по въпроса. За щастие, изследване в областта на емоциите и комуникацията може да даде необходимото решение на проблема.
>>> Какъв е вашият стил на общуване в романтичните взаимоотношения
Какво се крие зад крясъците?
В наскоро публикувана статия Стан Амаладас от Baker College използва метода за разказване на истории, за да разбере какво се случва, когато хората крещят. В това, което авторът цитира като интерпретативна рамка, „приемането на вика като отделна история е начин за слушане и разбиране на заплахата и значението зад крещенето“. С други думи, трябва да разберете какво се опитва да ви каже вашият партньор, когато крещи. От тази гледна точка Амаладас излага „Етично слушане за разбиране на принципите (ELUP)“, което може да ви помогне да преодолеете раздразнението и личния стрес, които изпитвате, когато партньорът ви крещи. Походът ELUP е изграден на основата на два принципа:
- Мълчание – Внимателното слушане изисква тишина.
- Крясъкът заслужава внимание – Хората крещят, защото чувстват, че не са чути.
Историите зад крясъците
Документът на Амаладас не е емпирично изследване в тесния смисъл, тъй като за написването му е използвана интерпретативна рамка. Следвайки този метод, той анализира историята на един крясък.
„Тя е лекар, провеждащ упражнение пред членове на своя екип, в което показва какво се случва с умиращ пациент. Крясъците й са резултат от подигравките на старшите лекари, които пречат на усилията й да помогне на пациента да се възстанови. Оказва се, че тя просто преувеличава ситуацията и поведението на другите лекари. Това обаче няма значение, тъй като не е необходимо нещо да се е случило, за да разкрие заплахата за идентичността, която преживява разказвачът.“
Когато сте в ситуация с човек, който крещи, очевидно не можете да спрете случващото се и да го помолите да ви сподели чувствата си. Можете обаче да го изслушате, когато емоциите утихнат. В допълнение, експерименталната работа върху това как хората преценяват емоциите от интензивността на гласа може да предостави друг ъгъл при намирането на начини за справяне с разгневения ви партньор.
Изучаване на крясъците
Може би донякъде изненадващо, въпреки честотата на случаите, в които хората крещят, има сравнително малко изследвания върху емоционалните и когнитивните основи на този конкретен метод на комуникация. Наистина, почти всички изследвания върху комуникацията и емоциите разчитат на изучаването на лицеви и други невербални знаци. Да, лицето на човек може да показва, че той всъщност крещи, но хората, изложени на действителен крясък, се сблъскват със силен шум, което добавя изцяло ново измерение на изживяването.
Наистина, когато се замислим, човек, който крещи от страх, може да има много подобно изражение на лицето като някой, който изразява изключителен гняв. Слуховите знаци са тези, които трябва да помогнат за разрешаването на тази неяснота, но отново емоцията може да не е толкова ясна. Според Натали Холц от Института за емпирична естетика „Макс Планк“ предишни изследвания сочат липсата на ясна връзка между интензивността на изразената емоция и способността на хората да преценят правилно тази емоция.
Предишно проучване, включващо 11 лектори, които имат сценичен опит като певци, проследява дали чрез интензитета на звука може да се отгатне правилно емоцията на говорещия. По време на изследването участниците са помолени да се поставят в различни емоционални състояния, както и да издадат вокални звуци, представящи постижение, триумф, гняв, страх, болка, удоволствие и изненада.
>>> Радостните писъци се възприемат много по-добре от мозъка, отколкото тревожните
Целта на изследването е да се създаде набор от стимули, които могат да бъдат използвани в бъдещи проучвания, с цел тестване предаването на емоции чрез интензивността на гласа. Анализите в рамките на този набор от данни показват, че по-силните вокализации са свързани с по-висок интензитет, по специално писъци.
Как да намалите крещенето на вашия партньор
Хората може да крещят своята „истина“, когато разказват история, в която са се почувствали застрашени по някакъв начин, но проучванията показват колко трудно може да бъде прекъсването на крясъците.
Използването на стратегията „спиране и слушане“ може да е трудно в определени ситуации, но може да е точно това, което трябва да направите, за да стигнете до основната емоция. Този подход може да ви помогне да разрешите двусмислието.
Може би вашият партньор се страхува, може би е ядосан или разочарован, защото се чувства нечут. Ако забележите, че партньорът ви винаги крещи при подобни обстоятелства, можете да направите нещо повече от това да слушате. Изследванията върху емоционалната комуникация показват значението на контекста. Имате лукса да знаете какво е предизвикало крясъците и с течение на времето можете да се възползвате от него.
Какво ще стане обаче, ако вие крещите? Какво ще стане, ако четете всичко това и с неудобство мислите за себе си като за този, който постоянно комуникира с крясъци? Можете да се възползвате от статията, за да откриете начини да бъдете по-ясни относно това, което ви притеснява.
За да обобщим, идеалната комуникация се случва, когато и двамата партньори слушат и се чувстват чути. За да осигурите удовлетворение в тази важна област от вашата връзка, разпознаването на вика като симптом може да се превърне в първата стъпка към намирането на лек.
How to Get Your Partner to Stop Screaming at You: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/fulfillment-any-age/202210/how-get-your-partner-stop-screaming-you
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- Токсична връзка: Тежката битка да си простиш след съжителство с токсичен партньор
- Овластяващите думи, които ще ви помогнат да прекратите токсична връзка
- Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди
- Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
- „Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си
Коментари към Как да накарате вашия партньор да спре да ви крещи