Как да разберете дали човек, на когото държите, е нарцисист
Нарцисистите често са представяни като лоши хора, които умишлено се фокусират върху подкопаването и унищожаването на партньора си. Но това не е вярно за мнозина с нарцистични черти. Въпреки че поведението им може да попадне в категорията на емоционално насилие, много хора, страдащи от нарцистично личностно разстройство, не знаят, че с поведението си нараняват другите.
Симптомите на нарцистичното личностно разстройство включват лоша самоидентификация, неспособност за оценяване на другите, липса на автентичност, нужда от контрол, непоносимост към чужди възгледи, емоционална откъснатост, грандиозност, липса на осъзнатост или загриженост относно въздействието на тяхното поведение, минимална емоционална реципрочност и отчаяна нужда от одобрение и положително внимание от страна на другите. Въпросникът от книгата „Бягство от емоционалното насилие“ на Бевърли Енгел също може да бъде полезен при определянето дали конкретен човек е нарцисист.
Въпросник: Страда ли вашият партньор от нарцисизъм?
1. Изглежда ли партньорът ви постоянно погълнат от себе си – свои интереси и проекти – без да се интересува много от това, което се случва с вас?
2. Обича ли вашият партньор да е център на вниманието? Става ли отегчен или груб, когато някой друг говори?
3. Чувства ли, че има право на по-специално отношението от вас и другите?
4. Липсва ли му емпатия и състрадание към другите хора? Трудно ли му е да усети болката на останалите?
5. Чувства ли вашият партньор, че неговите мнения и вярвания са правилни и че другите (включително и вие) не знаят за какво говорят?
6. Смята ли, че е по-умен, модерен, привлекателен и талантлив от почти всеки друг?
7. Изглежда ли, че има прекомерна нужда да бъде прав, независимо какъв въпрос се обсъжда?
8. Много ли е харизматичен, очарователен и/или манипулативен вашият партньор?
9. Изпитвате ли недоверие към партньора си, защото сте го хващали в лъжи?
10. Изглежда ли отчужден, арогантен, грандиозен или самонадеян?
11. Държи ли се снизходително към хората, включително към вас?
12. Често ли е критичен, омаловажаващ или саркастичен?
13. Вбесява ли се, ако се окаже, че не е прав или когато някой има дързостта да се изправи срещу него?
14. Често ли се оплаква от липса на уважение, признание или признателност?
16. Постоянно ли предизвиква авторитета или изпитва затруднения с авторитетни фигури?
17. Признава ли това, което правите за него?
18. Партньорът ви намира ли грешки в почти всичко, което правите?
19. Съсредоточава ли вниманието си върху постигането на богатство, признание, популярност?
Ако сте отговорили с „да“ на повече от половината въпроси, вашият партньор е възможно да страда от нарцистичното личностно разстройство или може да притежава нарцистични черти.
>>> Как да разпознаем нарцисиста – съветите на жена, преживяла тежък брак
Злоупотребяват ли всички нарцисисти?
Не всички насилници са нарцисисти, както и не всички нарцисисти са насилници. Изследванията разкриват, че има поне три подтипа нарцисисти:
- открит нарцисист;
- прикрит нарцисист;
- злонамерен нарцисист.
Откритият нарцисист се характеризира с дързост, арогантност и грандиозни личностни черти. Хората с този тип нарцисизъм е по-вероятно да не изпитват емпатия, да се държат агресивно, да експлоатират другите и да проявяват ексхибиционистично поведение. Те изискват прекомерни похвали и внимание.
Прикритият нарцисист се характеризира със свръхчувствителност и поддържане на отбранителна позиция. Този тип нарцисисти често изпитват тревожност и се нуждаят от много внимание. Те жадуват и търсят одобрение и възхищение, но действат по пасивно-агресивни начини и могат да се оттеглят социално, ако не им бъде дадено това, което желаят. Прикритият нарцисист може дори външно да изглежда уязвим.
>>> 5 знака, които ще ви помогнат да разпознаете прикрития нарцисист
Както откритият, така и прикритият нарцисист със сигурност могат да проявяват обидно поведение. На открития нарцисист му липсва емпатия и затова му е трудно да забележи как поведението му наранява другите хора. Той или тя може да бъде взискателен и да има неоправдани очаквания. Прикритият нарцисист също може да бъде взискателен поради изключителната си несигурност. Може да бъде неоправдано ревнив и е склонен да се фокусира само върху собствените си нужди. Но е важно да се разбере, че и двата типа нарцисисти не се стремят да злоупотребяват или контролират.
Злонамереният нарцисист е съвсем различно нещо. Смятан за най-тежкия тип и най-вреден за другите, злонамереният нарцисист има по-тъмна страна. Докато повечето нарцисисти не се стремят да злоупотребяват с другите, злонамереният прави точно това. В допълнение към общите черти на нарцисизма, той има антисоциални черти и дори садистична жилка. Често има и известна параноя. Всъщност злонамерените нарцисисти показват черти и симптоми както на антисоциално, така и на нарцистично личностно разстройство.
Антисоциалните черти включват нарушаване на правила и закони, заблуждаване на другите, агресивност, безразсъдно и вредно поведение, експлоатация за лична изгода или удоволствие. Ако вашият партньор отговаря на описанието на злонамерения нарцисист, има малка или никаква надежда той или тя да се промени.
На всяка цена
Важно е, когато имате работа с човек със силни нарцистични черти, да не забравяте, че той не е много осъзнат, особено що се отнася до неговото собствено поведение. Въпреки че поведението му може да е обидно, той не се опитва непременно да ви накара да се чувствате зле (злонамереният нарцисист е изключение). Всъщност основната цел на нарцисиста е да се чувства добре, дори за сметка на другите. Невниманието, наглостта и безчувствените му коментари могат да изглеждат така, сякаш той умишлено се опитва да ви нарани, докато в действителност през повечето време той откровено не се интересува от това как се чувствате.
Поради тази причина е важно да не приемате лично това, което казва или прави нарцисистът. Това, разбира се, е много трудна задача. Но ако можете да си спомните, че в света на нарцисистите те са центърът на вселената, а всички останали са просто сателит, въртящ се около тях, това може да помогне. Това не означава, че нарцисистите нямат чувства или че не са способни да се грижат за другите, а, че техните нужди винаги ще са на първо място.
Единственият момент, в който повечето нарцисисти умишлено се опитват да наранят другите, е, когато самите те се чувстват критикувани или застрашени по някакъв начин. Това е моментът, в който ще почувствате пълния им гняв. Нарцисистите могат да ви наранят силно, използвайки точните думи.
How to Determine If Someone You Care About Is a Narcissist: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-compassion-chronicles/202211/how-determine-if-someone-you-care-about-is-narcissist
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Какво представлява феноменът ghosting във взаимоотношенията
- Какво е макиавелизъм в психологията
- Какво е нарцистично личностово разстройство
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- 10 неща, от които нарцисистите се страхуват най-много
- Защо раздялата с нарцисист е толкова трудна
- Нарцисист у дома – как да се справим
- Грандомания и рисковете, които крие тя
- Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
- Как да разпознаем нарцисиста – съветите на жена, преживяла тежък брак
Коментари към Как да разберете дали човек, на когото държите, е нарцисист