Как да улесним адаптацията на тийнейджъра при смяна на училището
При смяна на училището тийнейджърът не се сблъсква само със социалните очаквания към него, но и с промени в обкръжението, нова учебна програма и раздяла със старите приятели.
Да, някои успяват бързо да завържат нови приятелства, да се гмурнат в академичния живот и да участват в извънкласните дейности, но други – не. Те се чувстват изгубени, във всеки смисъл на думата. Ако на вашето дете му предстои да смени училището, има начини да му помогнете да се приспособи по-лесно.
Съхранете положителната нагласа
Периодът на адаптация започва още преди подрастващото ви дете да пристъпи в новото училище. То може да изглежда мрачно и потиснато. Вашата задача е да поговорите на спокойствие и за всичко, което го тревожи около тази промяна.
Посочете му новите възможности, като например извънкласните занимания по театрално майсторство, ако това го влече, или пък курсовете за напреднали по някой любим предмет. Ако вие самите, като родители, също не сте ентусиазирани, споделете своите притеснения с детето. Но ясно му покажете, че въпреки тях, избирате да гледате на нещата от хубавата им страна. Дайте на своя тийнейджър да разбере, че сте твърдо решени да извлечете най-доброто от ситуацията.
Когато тийнейджърът усети вашата увереност, и той ще събере сили и смелост да се впише в новата среда.
Изслушвайте го
Приемете, че промяната наистина е трудна за него. Уверете детето си, че разбирате как се чувства и не го упреквате. Избягвайте да подценявате стреса, през който той преминава, с думи като: „Е, бързо ще намериш нови приятели, така че не се тревожи.“ или пък „Не е толкова страшно, аз също съм сменял/ а няколко училища.“
По-добре кажете: „Знам, че ти е по-добре със старата тайфа и че никой не може да я замести.“ или „Разбирам, че се притесняваш, че вече няма да е същото със старите ти приятели.“
Тийнейджърите невинаги изразяват емоциите си с думи, но има някои знаци в поведението им, които могат да ви подскажат, че смяната на училището наистина го стресира. Сред тях са внезапните гневни изблици, които биха могли да бъдат и реално отражение на начина, по който се чувства. Не спирайте да се интересувате от тревогите му. Бъдете конкретни. Попитайте го дали го притесняват новите учители, представянето му в баскетболния отбор или дори нещо съвсем дребно на пръв поглед като използването на собствено шкафче за първи път, тъй като в старото училище не е имало такава практика.
Търсете баланс – едновременно признавайте страховете му и му разкривайте възможностите, които новото място може да му предостави.
Проучете новото училище
Много често, не само при децата, тревожността се поражда от факта, че не знаем какво да очакваме. Ако тийнейджърът има изградена представа за училището, е по-вероятно да е настроен положително към промяната.
Проучете подробно мястото, където ще учи. Нека и детето види колко голямо е то, какви извънкласни занимания се предлагат и т.н. Повечето учебни заведения имат сайтове, които също дават подробна информация. Ако е възможно, му организирайте обиколка.
Още по-добре би било, ако успее да се запознае с някой от съучениците си преди преместването. Много по-спокоен се чувства човек, ако има поне едно познато лице сред тълпата.
Кажете му, че сега може да постави ново начало във всичко
Ако подрастващото дете е посещавало едно и също училище до този момент, то всички в обкръжението му вече знаят много добре какво му се отдава, какво харесва или не, какъв е стилът му. Трудно е да избягаме от представата, която сме създавали години наред за себе си.
Сега е моментът да напомните на детето си, че на новото място може да промени стила си или да избере курса, който досега не е посмял да започне. Обяснете му, че новото начало може да означава и по-добра версия на самия него. То може да предприеме промени, които да направят живота му още по-хубав, и сам да избере приятелите си.
Помогнете на тийнейджъра да намери нови приятели
Особено трудно е това да се случи, ако учебната година вече е започнала. Още по-сложно става, ако детето ви е стеснително. Търсете начини да го срещнете със съучениците. Може да се запише в спортен клуб, където някои от тях ходят например.
Говорете с детето какви извънучебни дейности би желало да упражнява, а след това попитайте учителите дали е възможно да бъде включено, ако групите вече са сформирани.
Насърчавайте го да поддържа старите си приятелства
Живеем в толкова технологично напреднали времена, че да поддържаме връзка с хора, които са далече от нас, вече не е никак трудно. Социалните мрежи и мобилните телефони ще помогнат на тийнейджъра да си говори и да споделя преживяванията си със старата тайфа.
Ако новото училище е в същия град, е още по-лесно. Можете да го подканите да направи домашно парти, на което да покани както стари, така и нови съученици. Покажете му, че има начин да не избира между едните и другите, а да общува с всички.
Характерно за тийнейджърите е да се чувстват предатели, когато си намерят нови приятели, или да се притесняват, че старите ще ги забравят, ако не поддържат връзка постоянно.
Говорете открито с подрастващото си дете как би могло да има пълноценен социален живот.
Бъдете нащрек за проблеми с представянето
Гимназиалният етап от образованието сам по себе си е предизвикателство за децата. Когато обаче тийнейджърът сменя училище по средата на учебната година, се налага да се адаптира към много повече обстоятелства.
Възможно е нивото по испански език в новото училище да е по-високо, отколкото в предишното, и детето да се чувства напрегнато. Дори самата организация на часовете може да е по-различна и да затруднява младежа.
Не се колебайте да поговорите с учителите, за да разберете как се справя детето ви и дали има начин да му помогнете да се адаптира по-лесно.
Не позволявайте смяната на училището да е оправдание за лошите оценки
Вашият тийнейджър може да се изкуши да оправдае лошото си представяне или непристойното си поведение със смяната на училището. Не го допускайте. Животът е пълен с промени и преходи. Един ден ще му се наложи да свиква с нова работа, нов дом, нов шеф или нов партньор. Смяната на училището е добра възможност да упражнява своята гъвкавост.
Потърсете помощ
Все пак, ако детето ви продължава да изпитва затруднения на новото място, потърсете професионална помощ. Ако все още няма приятели и получава все по-лоши оценки, вероятно психичното му равновесие е сериозно разклатено или злоупотребява с наркотични вещества.
Консултирайте се с училищния психолог или с личния му лекар, който може да ви насочи към терапевт.
Helping Your Teens Adjust to Their New High School: https://www.verywellfamily.com/help-your-teen-adjust-to-a-new-high-school
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АДАПТАЦИЯТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
МОЗЪК НЕ ЗА ТОЗИ СВЯТ - АНДЕРШ ХАНСЕН - СИЕЛА
МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 80 НИКСЕН
МЪЖЕ БЕЗ МУСТАЦИ - БРАТЯ МОРМАРЕВИ - СИЕЛА
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС ПАНТИ ЕНЕРДЖИ * 20
ОРГАНАЙЗЕРЪТ + - СТАН - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Мозъкът има нужда от време, за да се адаптира към очилата ни
- Как да помогнем на дете в депресия
Коментари към Как да улесним адаптацията на тийнейджъра при смяна на училището