Кога времето спира за вас? 15 урока по щастие от Мартин Селигман
Мартин Селигман, роден на 12 август 1942 година, е професор по психология в университета на Пенсилвания и директор на Центъра за позитивна психология към университета. Той е написал 12 книги, сред които "Оптимистично дете", "Детска игра", "Научен оптимизъм", и повече от 150 статии за мотивацията. Изследванията му са подпомогнати от Националния институт по умствено здраве, Националния институт по остаряването, фондациите "Нешънъл Сайънс" и "Маккартър“, както и фондация "Гугенхайм“. Той е бивш президент на Американската асоциация на психолозите.
Вижте 15 урока по щастие, които научихме от основателя на позитивната психология Мартин Селигман:
- "Има един аспект на щастието, който е добре проучен, и това е понятието за поток. Запитайте се кога за вас времето спира? Кога сте истински у дома, кога не искате да сте на друго място?"
- "Това, което хората искат, не е просто щастие. Те искат справедливост, искат смисъл."
- "Мисля, че се стремим към положителни взаимоотношения, независимо дали те ни носят ангажимент, или щастие."
- "Може би единственият най-солиден факт в много проучвания е, че женените хора са по-щастливи от всеки друг."
- "Една от тревогите ми за Америка е завладялата я епидемия от депресия. Една от причините за нея е, че "Аз" става все по-голям и по-голям, а "ние" ставаме все по-малки и по-малки."
- "Едно от най-значимите открития в психологията през последните двадесет години е, че хората избират начина, по който мислят."
- "В общество, в което индивидуализмът се разраства, хората все повече вярват, че те са центърът на света. Такава система на вярвания прави индивидуалния неуспех почти неутешим."
- "Колкото по-ясни са правилата и ограниченията, наложени от родителите, толкова по-голямо е самочувствието на детето. Колкото повече свобода има детето, толкова по-ниско е самочувствието му."
- "Що се отнася до нашето здраве, съществуват четири неща, които са под наш контрол: решението да не пушим, ангажиментът ни да спортуваме, качеството на нашата диета и нивото на оптимизма ни. А оптимизмът е поне толкова благоприятен, колкото и останалите неща."
- "Животът причинява същите недостатъци и трагедии на оптимиста, както и на песимиста, но оптимистът ги понася по-добре."
- "В сравнение с обикновената медицина или с определянето на здравословните и вредните неща, психологията е необятна – тя засяга образованието, работата, брака, дори спорта. Искам да видя как работят психолозите, за да помогнат на хората да изградят силни страни във всички тези области"
- "Прекарал съм живота си в работа с изключително нещастни хора и съм си задавал въпроса: каква е разликата между щастливите и нещастните хора? Изследванията ни показват, че щастливите хора не са по-религиозни, не са в по-добра форма, нямат повече пари, не са по-красиви, в живота им не се случват повече добри събития или пък по-малко лоши. Единственото нещо, по което те се отличават от останалите, е, че са социални. Не прекарват времето си сами. Всеки от тях е в романтична връзка и всеки има богат кръг от приятели… И все пак, това са само статистически резултати, причините за щастието са много по-дълбоки."
- "Вярвам, че има три различни щастливи живота. Първият е приятният - при който имаш толкова позитивни емоции, колкото изобщо е възможно да имаш, и притежаваш умението да ги запазваш във времето и да ги насърчаваш. Вторият е животът на ангажиментите: работа, родителство, романтика, свободно време… И третият е смисленият живот. "
- "Стремежът към удоволствие няма почти никакъв принос към удовлетворението от живота. Най-голям принос за чувството, че водиш пълноценен живот имат стремежът към смисъл и стремежът към ангажираност – удоволствието е важно, когато си ангажиран и се стремиш към смислен живот, в този случай удоволствието е сметаната и черешката отгоре. Тоест, пълноценният живот е сборът между тези три фактора – ангажираност, смисъл, удоволствие, докато празният, нещастният живот е да нямаш нито едно от трите."
- "Да бъдеш добродетелен човек е да показваш чрез постъпките си всички или поне повечето от шестте вездесъщи добродетели: мъдрост, смелост, хуманност, справедливост, умереност и трансцендентност."
Прочетете още:
Упражнение по щастие от Мартин Селигман
"Затворете очи. Спомнете си за някой, който е направил нещо изключително важно за вас, което е променило живота ви в добра насока, и на когото така и не сте благодарили подобаващо. Важно е човекът да не е починал. А сега отворете очи. Задачата ви е да напишете послание от 300 думи до този човек, да му се обадите по телефона и да си уговорите среща с него, без да му казвате повода, а когато се видите, да му прочетете написаното... Всички се разплакват, когато се случи това... Когато тестваме хората седмица по-късно, месец по-късно, три месеца по-късно, те са по-щастливи и по-малко потиснати.", уверява учителят по благоденствие Мартин Селигман.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЗ СЪМ БЪЛГАРКА - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - СИЕЛА
В ТЪРСЕНЕ НА ХОЛИВУДСКИЯ ПРИСЛУЖНИК - ХРИСТО ДОБРОТИНОВ - ХЕРМЕС
ЗА ТРУДНОСТИТЕ В ЖИВОТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ХЮГА ВАКАНЦИЯ - РОУЗИ БЛЕЙК - ХЕРМЕС
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
МАЛКОТО ШАТО В ПРОВАНС - РУТ КЕЛИ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- 30 лесни съвета как да променим живота си към по-добро
- Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
- „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
Коментари към Кога времето спира за вас? 15 урока по щастие от Мартин Селигман