Когнитивна терапия помага да преборим стреса по празниците
Празниците могат да бъдат както уютни и запомнящи се, така и напрегнати и неприятни, защото често ни подлагат на силен стрес, заради който накрая се чувстваме по-скоро изтощени, отколкото заредени с положителна енергия. По-къси дни, партита, семейни сбирки, разходи – като снежна топка по склон напрежението расте и се оказва, че в края на годината то е повече, отколкото натрупаното през останалите единадесет месеца.
За щастие, в психологията има методи, които могат да ни помогнат да ограничим негативния ефект.
Един от тях е когнитивно-поведенческата терапия, която се основава на теорията, че значителна част от начина, по който се чувстваме, се определя от нашите мисли. Депресията например е едно от нарушенията, за които се смята, че са резултат от погрешни убеждения и мисли. След коригиране на неточните убеждения се променя и начина, по който възприемаме събитията. В резултат на това се подобрява и нашето емоционално състояние.
>>> Когнитивно-поведенческа терапия: Значението на отрицателните мисли
Контрол над мислите
Събитията по време на празниците и безбройните задачи могат да отключат негативни автоматични мисли. Някои от стресовите фактори успешно се потискат с помощта на поведенческа терапия. Може например да не присъстваме на събитие, което ни напряга, но може и да се опитаме да се справим с негативните мисли. Важно е обаче да помним, че отношението ни към всяко нещо определя как ще се чувстваме. Дори в случаите, когато въпросното събитие наистина се очаква да бъде неприятно за нас, бихме могли да упражним контрол върху мрачните си мисли и да предотвратим ескалиране на стреса до степен, в която не можем да го владеем.
Първата стъпка от когнитивната терапия е да идентифицираме тези мисли. След това трябва да се изправим срещу тях и накрая да ги заменим с по-реалистични.
Едно от най-препоръчваните упражнения от когнитивно-поведенческата терапия е когнитивното преструктуриране. То помага на хората да преразгледат своите дисфункционални модели на мислене и да усвоят нови начини за реакция в стресови ситуации. Когнитивното преструктуриране може да включва идентифициране на мислите, което дава възможност за проследяване на дисфункционалните автоматични мисли и създаване на адаптивни алтернативни отговори към тях. |
>>> Упражнения от когнитивно-поведенческата терапия
Примери за негативни и алтернативни мисли
По-долу ще дадем няколко примера за негативни мисли и и техни алтернативи. Уточняваме, че всяка заместваща или алтернативна мисъл е просто един вариант. Важно е да изберем такава, която отговаря на нашите разбирания и съответства на ситуацията, в която се намираме.
Ако забележим, че негативните мисли са се загнездили трайно в съзнанието ни, можем да се обърнем към специалист по психично здраве. Всеки от нас е измъчван от специфични, строго индивидуални мисли, така както са различни и алтернативните. Ако се научим да разпознаваме негативните и да се борим с тях, със сигурност ще намалим значително стреса по празниците.
Cognitive Therapy for the Holidays: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/all-about-cognitive-and-behavior-therapy/202111/cognitive-therapy-the-holidays
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГАБА капсули 750 мг * 90 GNC
СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН МАКС екстракт 100 мл ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
СУОНСЪН ДВОЕН ЖЕН ШЕН ПЛЮС капсули * 60 SWH242
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 12 АНТИ СТРЕС 30 мл
КОНОПЕНО МАСЛО капсули * 90 РАМКОФАРМ
ПРОЛАКТ РЕЛАКС + капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Какво лекува английската сол
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Теория за стреса на Ханс Селие – дефиниция, причини и симптоми
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Полезният стрес и как той ни помага да се справяме
- Техника за самопомощ: Изгледът от хеликоптер
- Брахми, Бакопа мониери
Коментари към Когнитивна терапия помага да преборим стреса по празниците