Когнитивно-поведенческа терапия: Значението на отрицателните мисли
Когнитивно-поведенческата терапия се основава на идеята, че начинът, по който мислим (познанието), по който чувстваме (емоцията) и по който действаме (поведението), си взаимодействат, и по-конкретно, нашите мисли определят нашите чувства и нашето поведение.
Ето защо негативните и нереалистични мисли могат да доведат до тревожност и проблеми. Когато човек страда от тревожност, начинът, по който тълкува ситуациите, се променя, а това от своя страна оказва отрицателно влияние върху действията, които предприема.
Когнитивно-поведенческата терапия (КПT) е краткосрочно целенасочено психотерапевтично лечение, което използва практически подход към решаването на проблемите. Целта й е да промени моделите на мислене или поведение, които са в основата на проблемите ни, и така да промени начина, по който се чувстваме. Когнитивно-поведенческата терапия се използва за лечение на широк спектър от проблеми в живота на човека – от безсъние до трудности в отношенията, злоупотреба с наркотици и алкохол или тревожност и депресия. КПТ работи чрез промяна на нагласите на хората и тяхното поведение, като се фокусира върху мислите, образите, вярванията (когнитивните процеси на личността) и как тези процеси влияят на начина, по който се справя с емоционалните проблеми. |
Тъй като не самите събития ни разстройват, а значението, което им придаваме, ако нашите мисли са прекалено негативни, те могат да ни накарат да повярваме в реалност, която просто не е реална.
Например, жена с депресия може да мисли: "Невъзможно е да отида на работа днес. Просто няма да се справя, няма да успея да направя нищо, чувствам се ужасно."
В резултат на тези мисли - и на убеждението й, тя ще си остане вкъщи. Подчинявайки се на тези мисли обаче, тя се лишава от шанса да разбере, че може да греши, но ако опита и отиде на работа, е възможно да открие, че с много от задълженията си успява да се справи отлично. Вместо това обаче тя остава вкъщи и започва да размишлява за постъпката си: "Провалих се. Всички ще ми бъдат ядосани. Защо не съм способна да правя това, което правят всички останали? Толкова слаба и безполезна съм." По всяка вероятност на следващия ден тази жена ще се чувства по-зле и ще й бъде още по-трудно да отиде на работа…
Всичко това е в резултат на взаимодействието между мислите, поведението и емоциите. Този порочен кръг е в основата на редица нарушения.
Откъде идват отрицателните мисли?
Психологът Арън Бек предполага, че тези модели на мислене са създадени в детството, и стават автоматични и относително стабилни. Така че, едно дете, което не получи безусловна обич и привързаност от родителите си, но всеки път бъде хвалено за високите оценки в училище, може да си помисли: "Трябва винаги да бъда идеален, ако не съм, всички ще ме избягват и ще ме мразят".
Подобно житейско правило (известно още като дисфункционално вярване) може да бъде полезно за личността и силен мотив за работа и развитие, но всички непредвидени обстоятелства, неуспехи и провали, ще задействат дисфункционалния модел на мислене, който провокира цикъл от автоматични мисли като: "Напълно се провалих. Никой няма да ме харесва. Срам ме е да се изправя пред тях".
Прочетете още:
Когнитивно-поведенческата терапия помага да разберем този процес, да се научим да разпознаваме автоматичните мисли и да ги подлагаме на съмнение. Така КПТ би насърчила жената, страдаща от депресия, да изследва преживяванията в реалния живот, за да види какво се случва с нея или с други хора в подобни ситуации. След това, в светлината на по-реалистична перспектива, тя може да има шанса да изпробва онова, което мислят другите хора, като им сподели нещо за своите трудности. |
Ясно е, че негативните неща няма да спрат да се случват. Но когато ги интерпретираме неправилно, от позицията на вярванията си, правим ситуацията или трудността, с която сме се сблъскали, много по-сложна, а понякога и невъзможна за преодоляване. Когнитивно-поведенческата терапия помага на хората да коригират тези погрешни тълкувания.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Сократовият метод за задаване на прости въпроси при лечение на депресия
- Когнитивните схеми и ролята им в психологията
- Социално-когнитивната теория: как се учим от поведението на другите
- Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
- Когнитивен дисонанс: Защо лъжем себе си
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Какво представлява Схема терапията
- Какво представлява техниката парадоксално намерение
- Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
- Когнитивно-поведенческа терапия – история и същност
Коментари към Когнитивно-поведенческа терапия: Значението на отрицателните мисли