Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Кратка история на съдебната психология

Кратка история на съдебната психология

от 19 яну 2020г., обновено на 23 юни 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Кратка история на съдебната психология - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Съдебната психология е гореща тема за дискусия. Помислете само за всички книги, филми и телевизионни програми, в които се говори за разгадаване съзнанието на престъпника, за да се разплете самото престъпление и да се въздаде справедливост. Тя обаче не е популярна само в медийното пространство, а играе много важна роля и в истинския живот. Съдебните психолози правят психологически профили и оценки на работещите в правната система.

Началото

Първите семена на съдебната психология са посяти през 1879 година, когато Вилхелм Вунд (Wilhelm Wundt), често наричан „баща на психологията“, създава своята първа лаборатория в Германия. След него тази област от психологията претърпява сериозно развитие, благодарение на приноса на много други експерти и учени.

Джеймс Маккийн Кател (James McKeen Cattell) например провежда някои от най-ранните изследвания върху психологията на свидетелстването в съда. Той задава поредица от въпроси на студенти от Колумбийския университет. Кара ги да отговарят, като след всеки отговор иска да оценят степента си на увереност в своите думи. Кател установява учудващо голямо разминаване и неточност, което пък мотивира и други психолози да извършват изследвания в областта на свидетелските показания. Дори когато става въпрос за очевидци, които обаче на са сигурни във видяното или чутото, се поставя под съмнение достоверността и валидността на техните показания в съда.

Вдъхновен от постиженията на Кател, Алфред Бине (Alfred Binet) решава да повтори проведеното от него проучване и да разгледа резултатите от други психологически експерименти, свързани с наказателното право. Той съсредоточава усилията си върху изследване на интелигентността, което се оказва от голямо значение за развитието на съдебната психология, тъй като впоследствие много от инструментите за оценяването й се базират на неговия труд.

Психологът Уилъм Стърн (William Stern) се фокусира върху способността на свидетелите да възстановяват видяно и чуто. В един от своите експерименти той кара студентите да разкажат накратко за спора между техни колеги, на който те са станали свидетели. Стърн открива, че при разказите на всеки от тях има неточности и грешки. Той стига до заключението, че човешките емоции могат да повлияят върху начина, по който хората на по-късен етап пресъздават и си спомнят дадено събитие. През годините ученият продължава да работи в областта на свидетелските показания, като успява да издаде първото научно списание по въпроси от приложната психология.

Съдебната психология в съда

По същото време психолозите започват да участват в съдебните процеси в Европа като вещи лица. През 1986 психологът Алберт фон Шренк-Ноцинг (Albert von Schrenck-Notzing) участва в процес за убийство, за да оцени вероятността от внушение при даването на показания.
Германско-американският психолог Хюго Мюнстерберг (Hugo Munsterberg) е вярвал, че психологията има своето практично приложение в ежедневието ни. Благодарение на тези негови схващания, съдебната психология продължава да се усъвършенства и през 1908 година Мюнстерберг публикува книгата си „На съдебната скамейка“ ("On the Witness Stand"), където дава примери за приложението на психологията в правната система.

След като е ревизиран, тестът на Бине за интелигентност започва да се използва при подбор на кандидати за работа в съдебната система.

Детекторът на лъжата

През 1917 психологът Уилям Марстън (William Marston) първи открива, че систоличното кръвно налягане е в много тясна връзка с лъжите. По-късно това негово откритие ще е ключово при изобретяване на познатия ни детектор на лъжата.

Марстън свидетелства през 1923 година по случая на Фрай срещу САЩ. Този съдебен процес е от голямо значение, тъй като тогава за първи път вещите лица дават показания в съда. Федералният съд в Америка постановява, че една процедура, техника или начин на оценяване може да се използва като доказателство, при условие че в съответната област експертите са съгласни.

Роля на съдебната психология

По-сериозен напредък в областта настъпва след края на Втората световна война. Психолозите се явяват като вещи лица, но само на съдебни процеси, където не биха иззели функцията на медицинските специалисти, които до този момент са били по-уважавани и ценени като свидетели. По време на процеса "Народът срещу Хоуторн" от 1940 съдът постановява, че стандартът за вещи лица се определя от това доколко добре е запознат той с предмета на делото, а не дали притежава медицинско образование.

По време на знаковия процес Браун срещу Образователния борд през 1954 година няколко психолози свидетелстват в защита на ищците и ответниците. По-късно съдът дава право на психолозите да направят експертна оценка на психичното здраве по време на случая Дженкинс срещу САЩ.

Съдебната психология е призната официално от Американската психологическа асоциация като дял на психологията през 2001 г.

Тя продължава да се развива, а в университетите вече се предлагат образователни програми по психология и право едновременно, както и специализирани програми за изучаване на съдебна психология.

Източник:

verywellmind.com, pixabay.com

 

Още по темата:
  • Какво е приложна психология Какво е приложна психология
  • Приложни и фундаментални изследвания в психологията Приложни и фундаментални изследвания в психологията
  • Клинична психология – история, подходи и професионално развитие Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
  • Първата експериментална психологическа лаборатория от 1879 Първата експериментална психологическа лаборатория от 1879
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАРЪЧНИК ПО ПРАКТИЧЕСКО ЧУДОСЛУЧВАНЕ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА, АЛЕКСЕЙ БЪЧЕВ - ХЕРМЕС
15.95лв.

НАРЪЧНИК ПО ПРАКТИЧЕСКО ЧУДОСЛУЧВАНЕ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА, АЛЕКСЕЙ БЪЧЕВ - ХЕРМЕС

Коментари към Кратка история на съдебната психология

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кратка история на съдебната психология
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 12:47
    Коментирайте "Кратка история на съдебната психология"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
  • Какво е приложна психология
  • Първата експериментална психологическа лаборатория от 1879
  • Уилям Джеймс: бащата на психологията в САЩ
  • Произход на психологията - част 2
  • Някои от най-ранните влияния върху психологията
  • Приложни и фундаментални изследвания в психологията
  • Произход на психологията - част 1
  • Психология на общността – същност и цели
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 189 дни, 18 часа и 52 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 2756 дни, 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 52 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 15 часа и 52 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 16 часа и 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 16 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХЕД & ШОУДЪРС Ш-Н ОСВЕЖАВАЩ 200мл

ШАНКАПУШПИ таблетки * 60 SRI SRI

ПЮРОЛИГО СЕЛЕН йонизиран разтвор 500 мл

ПЮРОЛИГО КАЛИЙ йонизиран разтвор 500 мл

ОСТРОВИТ АЛФА - ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА (ALA) таблетки * 90

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 11:01:17

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 11:00:02

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ таблетки 500 мг * 30

Коментар на: Тодор от 19 май 2025г. в 21:57:48

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: Ванеса от 19 май 2025г. в 17:31:49

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival