Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Произход на психологията - част 2

Произход на психологията - част 2

от 09 апр 2019г., обновено на 20 яну 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Произход на психологията - част 2 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

В първа част разгледахме философските начала на психологията, раждането й като отделна дисциплина в лабораторията на Вунд, както и нейните най-ранни школи - структурализма и функционализма. Тук ще продължим с нейната история до съвремието.

Появата на психоанализата

До онзи момент ранната психология подчертава съзнателния човешки опит. Австрийският лекар Зигмунд Фройд променя драматично лицето на психологията, предлагайки теория за личността, която подчертава важността на несъзнателния ум. Клиничната работа на Фройд с пациенти, страдащи от хистерия и други заболявания, го накара да повярва, че преживяванията в ранна детска възраст и несъзнателните импулси допринасят за развитието на личността и поведението на възрастните.

В книгата си "Психопатологията на всекидневния живот" Фройд описва как тези несъзнателни мисли и импулси се изразяват, често чрез грешките на езика (известни като "фройдистки грешки") и сънищата. Според Фройд психичните разстройства са резултат от това, че тези несъзнателни конфликти излизат извън пропорции. Психоаналитичната теория, предложена от Зигмунд Фройд, има огромно въздействие върху мисълта на 20-ти век, оказвайки влияние върху областта на психичното здраве, както и върху други области, включително изкуството, литературата и популярната култура. Докато днес много от неговите идеи се разглеждат със скептицизъм, влиянието му върху психологията е неоспоримо.

Възходът на бихейвиоризма

Психологията се променя драматично в началото на 20-ти век, когато друга мисловна школа, известна като бихейвиоризъм, започва да доминира. Бихейвиоризмът се различава коренно от предишните теоретични перспективи, отхвърляйки акцента както върху съзнателния, така и върху несъзнателния ум. Вместо това, той се стреми да направи психологията по-научна дисциплина, като се фокусира единствено върху наблюдаваното поведение.

Най-ранният бихейвиоризъм се свързва с работата на руския физиолог Иван Павлов. Изследванията на Павлов върху храносмилателната система на кучетата довежда до откриването на класическия процес на кондициониране, който предполага, че поведението може да се научи чрез кондиционирани асоциации. Павлов демонстрира, че този процес на обучение може да се използва, за да се направи връзка между стимула от околната среда и естествено възникващия стимул.

Американски психолог на име Джон Б. Уотсън скоро се превръща в един от най-силните защитници на бихейвиоризма. Той първо очертава основните принципи на тази нова школа в книгата си от 1913 г. "Психологията от гледна точка на бихейвиориста", а по-късно предлага дефиниция в своя класически труд "Бихейвиоризъм" (1924), в която пише:

"Бихейвиоризмът … твърди, че предметът на човешката психология е поведението на човешкото същество. Бихейвиоризмът твърди, че съзнанието не е нито дефинирано, нито употребимо понятие. Бихейвиористът, който винаги е трениран експериментатор, поддържа вярата, че съществуването на съзнанието датира от древните дни на суеверието и магията."

Влиянието на бихейвиоризма е огромно и той продължава да доминира през следващите 50 години. Психологът Б.Ф. Скинър допринася за бихейвиористичната перспектива с концепцията си за оперантното кондициониране , която демонстрира ефекта от наказанието и укрепването на поведението.

Бихейвиоризмът в крайна сметка губи доминиращата си власт над психологията, но основните принципи на поведенческата психология все още се използват широко днес. Терапевтични техники, като анализ на поведението, модификация на поведението и жетонна система, често се използват, за да помогнат на децата да научат нови умения и да преодолеят неадаптивното поведение, докато кондиционирането се използва в много ситуации, вариращи от родителство до образование.

Третата сила в психологията

Докато първата половина на ХХ век е доминирана от психоанализата и бихейвиоризма, през втората половина на века се появява нова мисловна школа, известна като хуманистична психология. Често наричана "трета сила" в психологията, тази теоретична перспектива подчертава съзнателния опит.

Американският психолог Карл Роджърс често се смята за един от основателите на хуманизма. Докато психоаналитиците разглеждат несъзнателните импулси, а бихейвиористите са фокусирани върху екологичните причини, Роджърс вярва в силата на свободната воля и самоопределението.

Психологът Ейбрахам Маслоу също допринася за хуманистичната психология с известната си теория за йерархията на нуждите и човешката мотивация. Тази теория предполага, че хората са мотивирани от все по-сложни потребности. След като най-базовите от тях бъдат задоволени, хората се мотивират да преследват потребностите на по-високо ниво.

Когнитивна психология

През 50-те и 60-те години на миналия век едно движение, известно като когнитивна революция, започва да оказва ефект върху психологията. През този период когнитивната психология започва да заменя психоанализата и бихейвиоризма като доминиращ подход към изучаването на психологията. По онова време психолозите все още се интересуват от наблюдаваното поведение, но и от това какво се случва в съзнанието.

До днес когнитивната психология остава доминираща област на психологията, тъй като изследователите продължават да изучават неща като възприятие, памет, вземане на решения, решаване на проблеми, интелигентност и език. Въвеждането на инструменти за образна диагностика на мозъка като MRI и ПЕТ сканирането спомагат за подобряване на способността на изследователите да проучат по-отблизо какво се случва в човешкия мозък.

Психологията продължава да расте

Както видяхте в този кратък преглед на историята на психологията, тази дисциплина претърпява драматичен растеж и промяна след официалното си начало в лабораторията на Вунд. Историята със сигурност не свършва дотук. Психологията продължава да се развива от 1960 г. насам и да въвежда нови идеи и перспективи. Последните изследвания разглеждат много аспекти от човешкия опит - от биологичните влияния върху поведението до влиянието на социалните и културните фактори.

Днес по-голямата част от психолозите не се идентифицират с една-единствена мисловна школа. Вместо това, те често се съсредоточават върху определена област на специализация или перспектива, като често използват идеи от редица теоретични основи. Този еклектичен подход е допринесъл за нови идеи и теории, които ще продължат да оформят психологията за години напред.

Вижте още: Къде са всичките жени в психологията?

Източник:

verywellmind.com, thepeoplenews.in

Още по темата:
  • Изтласкването като защитен механизъм Изтласкването като защитен механизъм
  • Какво представлява психоанализата Какво представлява психоанализата
  • Развитие на детската психика според Фройд Развитие на детската психика според Фройд
  • 7 истини от Зигмунд Фройд за любовта и секса 7 истини от Зигмунд Фройд за любовта и секса
5.0/5 1 оценка

Коментари към Произход на психологията - част 2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Произход на психологията - част 2
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 13:44
    Коментирайте "Произход на психологията - част 2"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Какви са жените според Фройд
  • Едипов комплекс – теория, същност и признаци
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
  • Клитория, Пеперуден грах, Син чай
  • Какво представлява Схема терапията
  • Изтласкването като защитен механизъм
  • Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
  • Когнитивно-поведенческа терапия: Значението на отрицателните мисли
  • 35 прозрения за любовта, живота и личността от Зигмунд Фройд
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 189 дни, 19 часа и 49 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 2756 дни, 1 час и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 1 час и 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 16 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 17 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 17 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Когнитивно-поведенческа терапия Когнитивно-поведенческа терапия

Когнитивно-поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година

Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година

от 10 авг 2020г. Прочети повече
Насърчете мозъчния кръвоток чрез 5 ефективни начина Насърчете мозъчния кръвоток чрез 5 ефективни начина

Насърчете мозъчния кръвоток чрез 5 ефективни начина

от 25 май 2015г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАКА КОРЕН капсули 525 мг * 100 NATURE'S WAY

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЗЕОЛА СВЕЖ ДЪХ СЪС ЗЕЛЕН ЧАЙ 95 г

ОСТРОВИТ УЕЙ ПРОТЕИН 700 г

БЕБО МОКРИ КЪРПИ С ЕКСТРАКТ ОТ НЕВЕН * 64

ДЕКСКОМ УАН К-Т НАЧИНАЕЩИ 10 ДНИ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:39:38

БЛАНД таблетки * 30 ПРИ СТРЕС БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:37:31

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:36:32

ЗИРТЕК-D таблетки * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:35:54

АСЕНТРА таблетки 50 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 13:29:19
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival