Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на децата Майчините грижи влияят пряко на мозъчното развитие

Майчините грижи влияят пряко на мозъчното развитие

от 19 окт 2017г., обновено на 13 май 2021г.
Редактор: Станислава Тонева
Майчините грижи влияят пряко на мозъчното развитие - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Децата в училищна възраст, чиито майки не са полагали усилия да ги възпитават на по-ранен етап, имат мозък с по-малък хипокампус – структура с ключово значение за ученето, паметта и реакциите по време стрес. Изследване, проведено от детски психиатри и невролози в Медицинското училище във Вашингтон, е първото, доказващо, че промените в тази критична област в детския мозък имат пряка връзка с подкрепата, давана от майката.

Проучването е публикувано през 2012 година в "Proceedings of the National Academy of Sciences Early Edition".

Правилното възпитание оказва силно влияние върху развитието на децата

"Това изследване потвърждава колко важно е родителите да се погрижат за възпитанието на адаптивни човешки същества.", казва водещият автор Джоан Л. Луби (професор по детска психиатрия). "Мисля, че последиците за общественото здраве предполагат, че трябва да обърнем повече внимание на родителската подкрепа и да направим това, което можем като общество, за да насърчим развиването на подобни умения, тъй като правилното възпитание има много, много голямо влияние върху по-нататъшното развитие."

Изследвани са деца на възраст от 7 до 10 години, участвали в по-ранно проучване на предучилищните депресивни състояния, което Луби и нейните колеги започват няколко десетилетия по-рано. В предходното изследване са наблюдавани деца на възраст между 3 и 6 години, със симптоми на депресия и други разстройства, както и напълно здрави деца без известни емоционални проблеми.

Като част от първоначалното проучване, децата са внимателно наблюдавани и заснети на видеозаписи как взаимодействат с родител (почти винаги майка) – родителят изпълнява поставената задача и детето е помолено да изчака да отвори атрактивен за него подарък. В каква степен родителят успява да подкрепи или възпре детето в тази стресираща ситуация (която наподобява ежедневния стрес за тях), е оценено от рецензенти, които нямат представа за здравословното състояние на малчуганите и темперамента на родителите им.

"Така е обективно.", обяснява Луби. "Дали родителят се счита за възпитателен и подкрепящ не се основава на самооценката му. По-скоро се базира на родителското поведение и степента, в която подкрепя детето си в предизвикателните условия."

Изследването не се провежда в домовете на децата и не повтаря стресиращи упражнения, но други проучвания на детското развитие използват подобни методи като валидни измервания на това дали родителите са склонни да са възпитателни, когато общуват с децата си.

По време на първото изследване в предучилищна възраст специалистите правят скенер на мозъка на 92 от децата, при които са констатирани симптоми на депресия или са психически здрави. Получените резултати разкриват, че децата без депресивна симптоматика са получавали повече подкрепа при възпитанието си и имат хипокампус почти 10% по-голям от тези, чиито майки не са толкова грижовни.

"Години наред проучванията подчертават важността на ранната, подкрепяща среда за създаването на добри, здрави деца.", казва Луби. "Но повечето от тези проучвания са разглеждали психосоциалните фактори или резултатите в училище. Това изследване, доколкото ми е известно, е първото, което всъщност показва анатомичната промяна в мозъка, която наистина утвърждава огромното количество от литература за ранното детство, която подчертава значението на ранното възпитание и грижа. Почти 10% по-големият хипокампус дава конкретни доказателства за мощния ефект на грижите."

Луби казва, че по-малкият обем на хипокампуса при депресираните деца е бил очакван. Това, което я изненадва е, че грижите са довели до такава голяма разлика в мозъците на здравите деца. "Установихме много силна закономерност между майчината грижа и размера на хипокампуса при здравите деца.", казва тя.

Въпреки че 95% от родителите, чиито умения за възпитание са оценени по време на предходното изследване, са биологични майки, изследователите казват, че ефектите за мозъка вероятно биха били еднакви при внимание от всеки значим обгрижващ възрастен — независимо дали е баща, баба или осиновител. Фактът, че изследователите откриват по-голям хипокампус в здравите деца, които са отгледани с повече възпитателни грижи, е удивителен за Луби, защото е видима разликата в една изключително важна мозъчна структура.

Когато тялото е изправено пред стрес, мозъкът активира автономна нервна система – неволева система от нерви, която контролира освобождаването на хормони на стреса. Те помагат човешките същества да се справят със стреса, като увеличават сърдечната честота и оказват помощ на тялото, за да се адаптира. Хипокампусът е основната мозъчна структура, включена в този отговор. Също така той е ключът към ученето и паметта, а по-големият му обем би означавал освен всичко друго и връзка с по-добро представяне в училище и университета.

По-стари изследвания на животни показват, че обгрижващите майки могат да повлияят на мозъчното развитие

Много проучвания на деца с доказано подобрение в учебното представяне и здравословното развитие, доказват че то се корени в обгрижващата среда. Но до излизането на това проучване не бяха известни солидни доказателства, свързващи родителските грижи с промените в мозъчната анатомия на децата.

"Изследвания при плъхове показват, че майчиното обгрижване, особено под формата на близане, води до промени в гените, които след това предизвикват промени в рецепторите, увеличаващи размера на хипокампуса", обяснява Луби. "Това явление е наблюдавано и при примати, но не беше ясно дали същото нещо се случва и при хората. Нашето проучване показва ясна връзка между обгрижването и размера на хипокампуса."

Луби обяснява, че педагозите, работещи със семействата на малки деца, могат да подобрят представянето им в училище и цялостното им развитие, като не само обучат родителите да работят по конкретни задачи с децата си, но и им показват как да го направят. "Родителите трябва да се научат как да възпитават и подкрепят децата си.", казва Луби. "Това са много важни елементи за здравословното развитие."

Източник:

neurosciencenews.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Педагогическа психология – същност, теории и история Педагогическа психология – същност, теории и история
  • 4 етапа на развитие при човека: Къде се намирате вие 4 етапа на развитие при човека: Къде се намирате вие
  • Психология на развитието: поява на постоянство на обекта при бебетата Психология на развитието: поява на постоянство на обекта при бебетата
  • Можем да проследим развитието на бебето по няколко прости показателя Можем да проследим развитието на бебето по няколко прости показателя
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
17.90лв.

МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА

ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
16.95лв.

ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС

ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
19.95лв.

ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

УИ БЕЙБИ СИЛИКОНОВИ ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА * 2
4.50лв.

УИ БЕЙБИ СИЛИКОНОВИ ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА * 2

КОГАТО ЛУНАТА СНИЗХОЖДА - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
17.90лв.

КОГАТО ЛУНАТА СНИЗХОЖДА - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА

Коментари към Майчините грижи влияят пряко на мозъчното развитие

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Майчините грижи влияят пряко на мозъчното развитие
    www.framar.bg 
    на 14 July 2025 в 23:16
    Коментирайте "Майчините грижи влияят пряко на мозъчното развитие"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на децата
  • Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
  • Бедността оказва пагубно въздействие върху развитието на детския мозък
  • Необичаните дъщери и въпросът, който трябва да спрат да си задават
  • Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Развитие на детската психика според Фройд
  • Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
  • Какво си мислят другите: развитието на "Теорията на ума" при децата
  • 4 етапа на развитие при човека: Къде се намирате вие
  • Има уроци, които само една майка може да предаде на своята дъщеря
  • Защо саможертвата на майката в името на децата е опасна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подариха ми маслиново дръвче - какви грижи изисква?

преди 2226 дни, 13 часа и 13 мин.

Кой се грижи за децата по време на грипната ваканция?

преди 2363 дни, 12 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 13 часа и 20 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 12 часа и 58 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 11 часа и 17 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 7 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м ЛИЛАВА

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м БЕЖОВА

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival