Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на бебетата Моторните умения - ключ за развитие на бебешкия ум

Моторните умения - ключ за развитие на бебешкия ум

от 11 май 2017г., обновено на 20 юли 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Моторните умения - ключ за развитие на бебешкия ум - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Едно от нещата, развиващи се с най-бързи темпове при бебетата, е моторното умение. То се дели на два основни вида - грубо и фино. Техният прогрес е изключително важен за доброто психическо и умствено развитие на бебето.

Какво е груба моторика

Грубите моторни умения в първата годинка се изразяват в съзнателно ритане с крачета, извиване на тялото, отблъскване на нежелани обекти с ръка, стягане и отпускане на части от тялото. Развитието на грубата (обща) моторика е особено важно, тъй като тялото усвоява първо грубите движения, като например контрола на ръцете и краката, и едва след това изолираните движения, които включват долната част на ръката и пръстите. 

Какво е фината моторика

Тя се формира след грубите моторни умения, които контролират действия, неизискващи голяма прецизност. Включва умишлени и контролирани движения, налагащи мускулно развитие и постепенно съзряване на централната нервна система.

В началото на детския живот движенията са рефлекси, които с времето бебето се опитва да овладее. Развитието на фините двигателни умения е от решаващо значение за способността да се докосва до света и така да го опознава. Подобно на грубите моторни умения, фината моторика се развива прогресивно, но темповете най-често са неравномерни, характерни с бързи изблици и безобидни забавяния. В повечето случаи трудностите при усвояване на някое двигателно умение са временни и не представляват проблем, но съществените забавяния понякога са сигнал, на който трябва да се обърне внимание. Ако дете е значително назад от своите връстници в няколко аспекта на финото двигателно развитие, или се забележи регрес в тях, то трябва да потърсим консултация със специалист.

Как се развиват моторните умения

През по-голямата част от времето новороденото няма контрол над ръцете си, защото цялото му тяло е увито в дрешки. Рефлексните движения в този период са целият репертоар на мъничето. Пример е как при докосване бебешките длани рефлексно се свиват в юмруче - това действие се нарича „дарвиновски рефлекс“, изчезва в рамките на два-три месеца и е начинът, по който бебето хваща предмет, поставен в ръката му, без дори да осъзнава. След време мускулчетата се отпускат и предметът пада, без детето да разбира случващото се.

Още през втората седмица от живота си човешкото същество е склонно да се интересува от обекти, но започва да се учи да използва ръцете си едва на осем седмици. Дори да достигне интересния предмет преди това, няма да може да го вземе, защото до третия месец не е наясно как да го направи.

Когато съзнателното желание да се стигне и вземе обект успее да се канализира и наложи над мускулите, бебето прави опити да взема и задържа предмети. Координацията между ръцете и очите се развива между втория и четвъртия месец, като се започва от правене на опити за достигане на желани обекти и хващането им, наблюдавайки внимателно ръцете, докато го прави.

На 5 месеца повечето деца могат да хванат обект наблизо, гледайки само него, но не и ръцете си. Това постижение се счита за изключително важен етап във финото моторно развитие. На възраст от шест месеца е обичайно бебето да успява да държи дребно кубче за кратко и да удря обекти един в друг. Въпреки че хватката е все още тромава, вече придобитото умение се използва и за слагане на предмети в устата.

От осем до десетмесечна възраст пръстите започват да се възприемат като отделни инструменти (което позволява хващането само с няколко от тях), но все още не е удобно, поради неумелото участие на палеца. Това развитие дава възможност не само за по-уверено хващане, но и за по-ефективно пускане на обектите. Постепенно децата трупат опит, хващайки и опитвайки се да хванат всевъзможни обекти, докато към края на годината вече могат да контролират тялото си до степен, в която избират дали да вземат предмета, дали да го докоснат с цяла длан, или само да го натиснат с показалец.

В началото на моторното развитие бебето хваща предметите по несигурен, затрудняващ манипулирането им начин, но след 12 до 15-месечна възраст се появява „захват“. С негова помощ започва играта -  хвърляне на предмети или обстойното им изследване от всички страни.

Развитието на моторните умения е пряко свързано с напредъка на мозъка, защото то дава както информация за външния свят чрез манипулация с предметите и опознаване на свойствата им (текстура, цвят, вкус, мирис, обща форма и детайли), така и знания за собственото тяло.

При бебетата всичко е толкова странно, че се налага съзнателно усилие, за да се изпълнят действия, които са нови. А те всички са нови! Да свиеш юмруче е като постижение на нобелист, защото трябва първо да разбереш, че можеш, после да пробваш няколко пъти и когато успееш, си толкова радостен, че искаш всички да видят. Възрастните не съзнаваме, че опознаването на собствените ръчички и крачета, движението и контролът им, са вълшебство, носещо неописуемо удоволствие, и е напълно нормално бебето да не иска да стои кротко, нито да бъде ограничавано.

Източник:

study.com; psychologytoday.com; psychology.jrank.org
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • Децата, обучавани по метода на Монтесори, се превръщат в щастливи възрастни Децата, обучавани по метода на Монтесори, се превръщат в щастливи възрастни
  • Педагогическа психология – същност, теории и история Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Развитие на детската психика според Фройд Развитие на детската психика според Фройд
  • Какво си мислят другите: развитието на "Теорията на ума" при децата Какво си мислят другите: развитието на "Теорията на ума" при децата
5.0/5 1 оценка

Коментари към Моторните умения - ключ за развитие на бебешкия ум

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Моторните умения - ключ за развитие на бебешкия ум
    www.framar.bg 
    на 09 July 2025 в 17:50
    Коментирайте "Моторните умения - ключ за развитие на бебешкия ум"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на бебетата
  • Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Какво си мислят другите: развитието на "Теорията на ума" при децата
  • Развитие на детската психика според Фройд
  • 4 етапа на развитие при човека: Къде се намирате вие
  • Важните етапи от развитието на детето през втората година
  • Теории и примери за детското развитие — част 3
  • Мария Монтесори – първата жена, получила медицинско образование в Италия
  • Интелектуалното развитие на децата според Жан Пиаже
  • Теории и примери за детското развитие — част 2
  • Етапи от социалното и емоционално развитие на детето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Търсим отговори за един сайт за здравословно хранене, свързани с неговото развитие

преди 2519 дни, 1 час и 35 мин.

Развитие, хранене и профилактика на бебетата и децата

преди 2708 дни, 1 час и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 7 часа и 32 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 дни, 5 часа и 51 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 12 дни, 2 часа и 1 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 13 дни, 18 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДОСТИНЕКС таблетки 0.5 мг * 2

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ 100мл

ЛИВСАНЕ ПЛАСТИР МАЗОЛИ/КОКОШИ ТРЪН * 6

ХЕПАСЕЙВ ФОРТЕ капс. * 60

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН ПЛОДОВ САПУН С МАСЛИНА И МАНДАРИНА 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА СУПЕР ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 TNT 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 17:24:36

Аптека "Радикс", гр. Бургас

Коментар на: Г.Грозев от 09 юли 2025г. в 16:20:14

КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА СУПЕР ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 TNT 21

Коментар на: Мариана от 09 юли 2025г. в 16:18:54

СТАФИСАГРИА 30 СН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 14:18:30

СТАФИСАГРИА 30 СН

Коментар на: Зорница Господинова от 09 юли 2025г. в 12:51:01
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival