Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея

Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея

от 25 яну 2022г., обновено на 31 яну 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Игнорирането и потискането на травма от миналото е несъзнателен механизъм за справяне. Много често разговорите между психотерапевт и клиент протичат със споделяне на травмиращо събитие и последващото му отричане. Според експертите най-важната крачка към възстановяване е неговото приемане.

Защо отхвърляме миналото?

Психологически защитни механизми

Всички защитни механизми по своята същност представляват несъзнателни опити и тактики, които човек прилага, за да се предпази от неприятни чувства и мисли, породени от сблъсъка с действителността.

Тези опити могат да изглеждат като извинение, игнориране, подценяване или оправдание, но тяхната крайна цел е една и съща – защита, макар и слаба и неефективна. Защита от болката.

Все пак, също като всички други защитни механизми за справяне с травма или травмиращо събитие, и игнорирането би могло да има положителен ефект.

Пренебрегването на неприятни преживявания в детството

Децата нямат власт. Те са почти изцяло зависими от хората, които се грижат за тях, и от обстоятелствата. Малките обаче са умни и умеят да оцеляват.

Малчуганите правят всичко възможно, за да организират чувствата, мислите, поведението и нуждите са така, че да се предпазят от щетите, които може да им нанесат обстоятелствата. Един от начините е като игнорират или подценяват случващото се около тях. Търсенето на причина, оправданието и потискането на болката, включително емоционалната, им помагат да съхранят душевното и емоционалното си здраве, докато се намират в неблагоприятна среда.

Да живеят с мисълта, че са подложени на тормоз, в продължение на още 5, 8, 10 години, докато имат законното право да напуснат насилника и заживеят отделно, би било прекалено травмиращо за тях. Ето защо те се научават да пренебрегват или омаловажават проблема. Това е техният начин да се спасят от тежкия товар на емоциите.

След като обаче пораснат и станат самостоятелни, защитните механизми, които до този момент са им помагали да оцелеят, вече няма да бъдат ефективни. Напротив, те ще им навредят. Отказвайки да приемат травмата, нанесена в детството, зрелите вече хора не могат да изпитат болката, тъгата и гнева от миналото. А за да продължат напред, за да се излекуват и да осмислят събитията, те трябва да дадат воля на чувствата си. Да ги признаят пред самите себе си и да ги приемат.

За да излекувате емоционалната травма, трябва да я приемете

Отлагане на процеса на излекуване

Докато прилагате даден защитен механизъм (включително отричане и потискане на емоциите, свързани с травмиращо събитие), вие възпрепятствате процеса на излекуване.

Безспорно да се върнете към миналото си и да се гмурнете в бездната, от която досега сте се опитвали да изплувате, е много трудно и болезнено. Напълно нормално и естествено е да търсите начини да избягате от болката.

Освен това битува схващането, че позволявайки на чувствата, предизвикани от отминали неприятни събития, да се завърнат, вие се обричате на нещастие. Че тъгата и гневът ще ви завладеят и никога няма да можете да се спасите от тях. Да, наистина е възможно, когато се отдадете на емоциите, те да ви се сторят непреодолими и обсебващи.

С помощта на терапевт, чиято работа е насочена към пациенти, преживели тежки травми, можете да се научите да „дозирате“ правилно чувствата си, така че те да не нарушават качеството ви на живот, без обаче да ги отхвърляте.

Всяка болка, причинена от минала травма, тъгата, гневът, яростта, съжалението, объркването, отчаянието, се нуждаят от време, за да бъдат разпознати и приети. Без тяхното присъствие не може да стартира процесът на излекуване.

Прочетете още: 

  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма

Как да започнете да лекувате стара травма от миналото?

Един от инструментите, които психотерапевтите препоръчват, е да сложите ръка на сърцето си, буквално. Според тях това е много важно. След това си кажете ясно и на висок глас: “Това, което ми се случи, не е хубаво. То не е нормално и не бива да се случва на никое дете. Имам право да се чувствам тъжен и ядосан.“

Когато поставите длан върху сърцето си, тялото ви реагира. Още по-силна е реакцията му, когато заговорите и признаете травмиращите събития. Когато си кажете, че те наистина са ви причинили много болка.

Следете соматичните си усещания, анализирайте мислите си и дали ще изпитате внезапно желание да спрете упражнението, защото ви се струва смешно и безполезно.

Проявете търпение и си дайте още малко време. Задръжте ръката на сърцето, дишайте дълбоко и се успокойте, за да се вслушате във вътрешния си глас и тялото си.

Ако чувствата започнат да се пробуждат, не се плашете и не ги прогонвайте. Само така ще поставите началото на възстановителния процес.

И не на последно място, потърсете професионална помощ в случай че не успеете сами да анализирате и валидирате емоциите си.

Източник:

Dismissing and Diminishing Your Past Keeps You From Healing: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/making-the-whole-beautiful/202201/dismissing-and-diminishing-your-past-keeps-you-healing

Още по темата:
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма Причини, признаци и последици от емоционалната травма
5.0/5 1 оценка

Коментари към Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:50
    Коментирайте "Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Същност и последици от комплексната релационна травма
  • Знаците, издаващи емоционалния шок
  • Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Искате ли да знаете, ако половинката ви е изневерила?

преди 2221 дни, 23 часа и 1 мин.

Как преживявате психическа травма?

преди 2979 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival