Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц

Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц

от 09 авг 2017г., обновено на 21 сеп 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Всеки човек има момент в живота си, когато го тревожат обсесивни мисли и натрапчиво поведение. Но щом нещата достигнат неуправляеми пропорции, при които животът ни е отрицателно контролиран от обсебващи мисли и все по-странно натрапчиво поведение, тогава знаем, че имаме проблем.

Какво представлява обсесивно-компулсивното разстройство

Човекът с обсесивно-компулсивно разстройство се терзае от ирационални мисли, които създават високи нива на тревожност. След това се ангажира с натрапливо поведение, за да получи временно облекчение от тези тревожни мисли и емоционални състояния.

Това може да включва:

  • обсесивно чистене;
  • постоянни проверки;
  • организиране на събития, пространства и дейности с безпощадна точност;
  • повтаряне на определени думи;
  • ангажиране в ритуали (повтаряне на точно определени действия, които „да оправят нещата“);
  • мисли, че ще навредим на себе си или на другите.

Като пример, някой обсебено почиства (натрапчиво поведение), за да облекчи безпокойството, причинено от мъчителни мисли, че животозастрашаващите микроби са навсякъде и са изключително опасни за него и другите (ирационални мисли). Ако имаме обсесивно-компулсивно разстройство, като цяло сме наясно, че се имаме странно поведение, част от хората усилено се борят с него, други се опитват да го оправдаят и рационализират.

Когнитивно-поведенческа терапия

Обсесивно-компулсивно разстройство е състояние, което може да принуди страдащите да се влеят в спирала на все по-странно поведение и да предизвика отчаянието на близките, както и повишаване на собствените тревоги. Окуражаващата новина е, че когнитивно-поведенческа терапия е изключително ефективна при справянето с този труден и инвалидизиращ здравословен проблем.

Проучванията показват, че когато се използва правилно, когнитивната поведенческа терапия помага да се управляват и променят неверните стимули, които страдащите от обсесивно-компулсивно разстройство усещат ежедневно. Обучен терапевт, използващ когнитивно-поведенческа терапия, може да подпомогне борбата с ирационалните, неволни и натрапчиви мисли.

Както при всички тревожни разстройства, колкото по-бързо се потърси професионална помощ, толкова по-добре. Известно е, че с течение на времето ирационалните мисли стават по-утвърдени, тъй като мозъкът все повече се заключва в тревожен цикъл.

Как да си помогнем сами, ако страдаме от обсесивно-компулсивно разстройство: 4 стъпки на Джефри Шварц

Дори и да получавате професионална помощ е от изключително значение да извършвате промените в личността си самостоятелно (терапевтът само ни насочва в правилната посока). Много полезен метод за самопомощ, управление и контрол на обсесивно-компулсивното разстройство е "Четири стъпки" на професор Джефри Шварц. Четирите стъпки са: смяна на тактиката, преотстъпване, пренасочване и преоценка:

1. Сменете тактиката

Ключът към тази стъпка е да се научим да приемаме своите обсебващи мисли като симптоми на обсесивно-компулсивното разстройство. Въпреки че е в опозиция на интуитивните ни действия, трябва да осъзнаем своите мисли и принуди, да ги видим, да ги разпознаем като това, което са — неправилни пробиви и фалшиви послания от нашия мозък, за да ги променим отново в нещо по-малко притеснително.

Нека обърнем внимание на своите мисли! Но не както досега, а истински аналитично и с напомняне, че те са нежелани и ирационални, че те не представляват реалността и са част от обсесивно-компулсивното разстройство.

2. Преотстъпване

Ключовата точка на тази стъпка е да осъзнаем, че натрапчивите мисли и принуди са причинени от медицинско състояние и настоящата ни мозъчна химия. Както Шварц обобщава: "Не съм аз - това е моето обсесивно-компулсивно разстройство."

Нека помним, че само защото мозъкът ни дава някакво съобщение не значи, че е вярно. Стъпки едно и две работят заедно, за да ни помогнат да разпознаем правилно ирационалните мисли и да разберем откъде идват те.

3. Пренасочване

Това е стъпката на активно действие, а не просто наблюдение и преценки. Започваме да пренасочваме и разсейваме себе си от ирационалните мисли и натрапчивото поведение, с което се чувстваме принудени да се ангажираме.

Шварц нарича това "сменяне на скоростите". Дори ако е само за няколко минути, разсейването от изпълнение на натрапчивото поведение или от кънтенето на повтарящи се в ума ни мисли, може да е полезно. Може да слушаме музика, да се разхождаме, да говорим по телефона с приятел или да решаваме кръстословица. Можем да направим всичко, за да отклоним ума си от мислите и принудите си.

Влечението да започнем да изпълняваме странното поведение, успокояващо тревожните ни мисли, е вредно за нас, защото разгръща нарастваща спирала на тревожност в бъдеще. Съпротивлението му, от друга страна, създава ключови промени. Не е нужно да правим това, което химическите процеси в мозъка ни нашепват, трябва да продължим да си напомняме, че мозъкът ни подлъгва и се поддава на техники за разсейване.

4. Преоценка

С течение на времето и с работата по предишните три стъпки можем да започнем да преоценяваме мислите си и да настояваме. Може да наблюдаваме как работи умът ни, да задаваме въпросите, които имаме, да си припомним, че това е обсесивно-компулсивното разстройство, което причинява натрапчивите и нежелани мисли.

Вече няма да се чувстваме толкова принудени да вярваме на тези мъчителни мисли, или да следваме принудителните мерки, уж намаляващи тревогата ни. Тъй като дните, седмиците и месеците минават, количеството ирационални мисли, които преживяваме, ще намалее и нашите принуди ще ви задържат по-малко.

Изключително важно е осъзнаването, но не по-малка роля има времето. Магически резултати няма да се появят на първия ден от прилагането на стъпките. Възможно е да са нужни месеци преди да овладеем тревогата, но ефектът от властта ни над собствените мисли ще промени много живота, който водим. Надежда има. Променяйки поведението си можем силно да повлияем на проблема, възвръщайки контрола над собствения си живот.

Източник:

harleytherapy.co
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
  • До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
  • Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство
  • Какво е компулсивно поведение – част 1 Какво е компулсивно поведение – част 1
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 20:00
    Коментирайте "Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какво е компулсивно поведение – част 1
  • Какво представлява компулсивно разстройство в пазаруването
  • Натрапчиви мисли при някои психични разстройства
  • Обсесивно-компулсивно разстройство на взаимоотношенията
  • Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
  • Как да познаем обсесивно-компулсивното разстройство
  • Как да помогнете на партньора си да се справи с обсесивно-компулсивното разстройство
  • До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
  • Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка
  • Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 197 дни, 20 часа и 16 мин.

Знаете ли какво е компулсивно хранене и намирате ли себе си в него?

преди 2699 дни, 7 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 8 часа и 1 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 4 часа и 10 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 20 часа и 52 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 3 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

от 05 ное 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival