Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите

Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите

от 09 юли 2018г., обновено на 04 юли 2024г.
Редактор: Нора Маркова
Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Революцията, свързана с личностните теории за човешкото поведение, завинаги промени как възприемаме себе си. За жалост, погрешните схващания също са пуснали корени в общото съзнание.

Митовете за интровертите и екстровертите са убедителни и популярни, но единствената им функция е да обрисуват хората като черно-бели карикатури.

Погрешните схващания за екстровертите включват примери като:

  • Екстровертите не могат да създават трайни връзки.
  • Екстровертите присъстват на всяко парти.
  • Екстровертите никога не спират да говорят.

Верни ли са тези крайни твърдения?

В много редки случаи може би, но поставянето на толкова голяма група под общ знаменател, отричайки нюансите и разликите между отделните индивиди, само ограничава вашите възприятия за останалите.

Именно поради това практикуващия клиничен психолог към Бостънския университет д-р Елън Хендриксен (Ellen Hendriksen) разяснява и опровергава

4 мита за екстровертите:

Мит №1: Екстровертите имат само краткотрайни връзки

Ако интровертите гордо заявяват, че тихата вода е най-дълбока, то тогава се подразбира, че екстровертите трябва да представляват езеро или дори локва.

>>> Родител интроверт и дете екстроверт: Как да постигнете баланс в отношенията

Според д-р Елън Хендриксен този мит обаче е напълно грешен. Не е необходимо да сте интроверт, за да се сближите с някого, както и не е задължително да сте екстроверт, за да имате голяма мрежа от близки и приятели.

Вярно е, че екстровертите имат склонността да сформират по-големи социални кръгове. Това се случва поради няколко причини*. Първо, екстровертите обикновено прекарват повече време, комуникирайки с останалите, отколкото интровертите. По-голямата честота и продължителност естествено води до увеличен шанс от нови приятелства.

  • Така наречената екстровертна хомогилия, която представлява тенденцията екстровертите да прекарват повече време с други екстроверти, също играе важна роля. Близките по характер хора избират подобни ситуации, което увеличава вероятността да социализират помежду си. Поради тези причини екстровертите често имат по-големи социални мрежи.

Това не означава, че взаимоотношенията на екстровертите с другите са само повърхностни и фалшиви. Изследване** от 2017 г., публикувано в научното списание Journal of Research in Personality, не открива директна връзка между екстроверсията и удовлетворението от близките връзки.

Мит №2: Комуникирането с другите дава енергия на екстровертите

Това твърдение е вярно, но това, което го превръща в мит, е фактът, че е непълно. В действителност социализирането изпълва с енергия както екстровертите, така и интровертите.

  • Интересно проучване***, използващо индивиди, които попадат в топ 20% на долната и горната граница на скалата на екстроверсията, изисква от участниците си да се държат като интроверт или като екстроверт по време на групова задача. Без значение дали хората са естествени интроверти или екстроверти, всички съобщават, че дискусията им е харесала повече, когато се е изисквало да се държат общително и комуникативно.
Интровертите имат нужда от малко време да се настроят на вълна социализиране, като след това обикновено изпитват нужда да се възстановят от комуникирането с другите. Това обаче не означава, че те приемат общуването с хората като вид мъчение.

Ако социализирането предизвиква непреодолима тревожност, то тогава става въпрос за разстройството социална тревожност.

Мит №3: Екстровертите не страдат от социална тревожност

Лесно е да се досетим как този мит е започнал да се разпространява сред хората. Интроверсията и социалната тревожност често биват обърквани и заменяни едно с друго. Сред суровите условия на човешките взаимоотношения интровертите обикновено могат да бъдат намерени сред спокойствието на собствения им дом, както и тези, които страдат от социална тревожност.

Допълнително, силно стимулиращи дейности като партита, импровизирани събирания или конференции могат да бъдат избягвани както от интроверти, така и от хора, страдащи от социална тревожност. Малко по-задълбочен поглед ще покаже, че приликите между двете групи хора приключват с тези два примера.

Д-р Елън Хендриксен пояснява, че за индивид, който се определя като интроверт, избягването на силно стимулиращи социални обстановки е съзнателен избор, но за тези със социална тревожност причината е страхът от оценката на другите.

Да си социално тревожен екстроверт е доста трудна задача. Това означава даден човек да се зарежда от компанията на други хора, но в същото време да се притеснява изключително много от тяхната оценка за него. Социалната тревожност произлиза от страха, че даден недостатък ще бъде забелязан от всички, вследствие на което ще последва отлъчване от дадената група или общество. А този тип мислене се среща сред всички личностни типове.

Екстроверт, който страда от социална тревожност, може да харесва партита, но да се притеснява, че никой не го иска там. Възможно е той или тя да иска да излиза вечер с приятелите си, но да смята, че те го/я канят от любезност. Социално тревожният екстроверт може да се наслаждава на работата си като учител, но тайно да мисли, че учениците му не го харесват.

Мит №4: Екстровертите нямат нужда от презареждане

Поради този мит много екстроверти погрешно се идентифицират като интровертни. Истината е, че всеки трябва да презареди батериите си – дори най-големите екстроверти на света.

>>> Отвъд шаблоните: три мита за интровертите

Науката също подкрепя това твърдение. Изследване****, проведено от Хелзинкския университет, открива, че социализирането, без значение дали е извършено от интроверт или екстроверт, допринася за по-добро настроение и по-голяма енергия. Резултатите от проучването също така сочат, че общителното поведение е свързано с по-голяма умора. Според изследването с колкото повече хората комуникират участниците, толкова по-изморени се чувстват след три часа, отново без значение дали става въпрос за естествени интроверти или екстроверти.

Всичко това звучи логично, тъй като въпреки разликите в личностните черти, хората са социални животни, които имат нуждата от компанията на другите.

Изглежда границата между интроверти и екстроверти не е толкова ясна, колкото сме си мислели преди.

* Feiler, D. C., & Kleinbaum, A. M. (2016). "Popularity, similarity, and the network extraversion bias": Corrigendum. Psychological Science, 27(1), 123. dx.doi.org/10.1177/0956797615622180

** Joshanloo, Mohsen & Afshari, Samaneh. (2011). Big Five Personality Traits and Self-Esteem as Predictors of Life Satisfaction in Iranian Muslim University Students. Journal of Happiness Studies. 12. 105-113. 10.1007/s10902-009-9177-y.

*** Fleeson, W., Malanos, A. B., & Achille, N. M. (2002). An intraindividual process approach to the relationship between extraversion and positive affect: Is acting extraverted as "good" as being extraverted? Journal of Personality and Social Psychology, 83(6), 1409-1422. doi.org/10.1037/0022-3514.83.6.1409

**** Leikas, S. and Ilmarinen, V. (2017), Happy Now, Tired Later? Extraverted and Conscientious Behavior Are Related to Immediate Mood Gains, but to Later Fatigue. J Pers, 85: 603-615. doi:10.1111/jopy.12264

Източник:

quickanddirtytips.com 

Още по темата:
  • Родител интроверт и дете екстроверт: Как да постигнете баланс в отношенията Родител интроверт и дете екстроверт: Как да постигнете баланс в отношенията
  • Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан
  • Теория на Адлер – принципи, техники и етапи Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
  • Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС
19.95лв.

БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС

Коментари към Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:23
    Коментирайте "Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан
  • Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
  • Голямата петорка: петфакторният модел за личността
  • 10 различни типа личностни разстройства
  • Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
  • Как типът личност и личностните черти влияят на психичното здраве
  • Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
  • Невротичните хора отделят повече време за домакинска работа
  • Какво е ментална ригидност
  • Какво може да разкрие ръкостискането за личността на човек
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кучето ми получава схващания

преди 3171 дни, 13 часа и 56 мин.

Спрей/гел при мускулни схващания?

преди 4330 дни, 23 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival