Позитивна психология: Ролята на позитивните емоции за подобряване на психичното здраве
В същността си позитивната психология се опитва да идентифицира факторите, които позволяват на индивидите да се развиват и преуспяват, и да подпомогне достигането на благоденствие. Каква обаче е ролята на позитивните емоции за осъществяване на целта на позитивната психология? Вероятно повечето хора биха отговорили, че хубавите чувства са най-ясните маркери за наличието на добро и стабилно психично здраве.
Все пак щастливите моменти в живота на един човек се свързват с изживяването на позитивни емоции като обич, радост и задоволство, докато тежките и тъжни спомени са изпълнени с отчаяние, тревога, гняв и мъка. Така че всъщност отговорът на повечето хора не е толкова далече от реалността. Според проучването на Динър, Сандвик и Равот от 1991 г. успешен начин за предричане на субективното благоденствие е цялостният баланс между негативните и позитивните емоции.
Така че, да, чувствата на обич, щастие и задоволство са маркери на стабилното психично здраве и преуспяване, но те също така и подпомагат благоденствието, защото водят до психологичен растеж (усвояване и култивиране на нови умения и знания).
Теорията на разширяването и изграждането
Социалният психолог професор Барбара Фредриксън формулира така наречената Теория на разширяването и изграждането, чиято цел е да изясни специфичните ефекти от позитивните чувства в контекста на позитивната психология. Теоретичният модел се базира на твърдението, че определени позитивни емоции като гордост, любов, интерес или радост спомагат за разширяването на моментния репертоар от мисли и действия, което води до продължителни личностни облаги – развиване на физическия, умствения, социалния и психологичния капацитет.
Предишните теории за емоциите обясняват поведението на хората като резултат от точно определени психологични процеси, които моментно ограничават репертоара от мисли и действия – например негативната емоция страх води до действия като атака, бягство и други.
Въпреки че е възможно позитивните емоции да бъдат изпитани и в неприятни и тежки обстоятелства, хубавите чувства са рядко срещани в животозастрашаващи ситуации. Поради това психологични процеси, които ограничават когнитивния запас и евентуалните действия, за да се генерира бърза и ясна реакция, може би не са нужни в този тип ситуации.
Според професор Барбара Фредриксън всъщност се наблюдава точно обратното явление. Позитивните усещания позволяват на човека да включи в репертоара си от мисли и действия по-голям брой когнитивни схеми и модели.
Например задоволството е специфична емоция, която разширява репертоара от мисли и действия, събуждайки желание в човек да се наслади на сегашното си състояние, като същевременно се опита да интегрира обграждащите го обстоятелства в своето ново виждане за света и себе си. По сходен начин радостта води до стремеж към игра, преминаване на ограниченията и проява на креативност – това се наблюдава не само в социален и физически, а и в интелектуален и артистичен аспект.
Интересът - феноменологично различна позитивна емоция, от своя страна предизвиква поява на желание за акумулирането на нова информация, преживявания и впечатления. Любовта, съдържаща в себе си всички изброени до момента емоции (радост, интерес, задоволство и други), разнообразява репертоара от мисли и действия, като събужда копнежа за игра, опознаване и наслада от изживяванията, свързани с обекта на силните чувства.
Професор Барбара Фредриксън твърди, че описаните по-горе примери за ефекта на радостта, обичта, интереса и задоволството върху мисловните и поведенчески модели са доказателство за силата на позитивните чувства. |
Прочетете още:
Позитивните срещу негативните емоции
За разлика от негативните чувства като страх, гняв и раздразнение, които притежават непосредствени и директни адаптивни ползи в животозастрашаващи ситуации, увеличеният и по-разнообразен запас от когнитивни процеси, предизвикан от щастливи емоции, също носи своите преимущества. По-точно възприемането на повече мисловни вариации носи със себе си индиректни, дългосрочни изгоди, тъй като то води до изграждането на нови знания и опит, които да бъдат използвани и приложени в по-късен момент.
Еволюционната гледна точка на ползата от позитивните мисли
Вземете предвид играта, която се поражда от радостта, и спомага за изграждането на незаменими социални знания и опит. Социалната игра, носеща със себе си споделено удоволствие, въодушевление и усмивки, спомага за създаването и култивирането на приятелства, които след това могат да се окажат полезни в контекста на взаимната емоционална подкрепа.
Детските игри също така играят роля в развитието на интелектуалните умения чрез прилагането на креативност и въображение. Сходни аргументи могат да бъдат предоставени и за останалите позитивни емоции като интерес, задоволство, любов и гордост.
Накратко: теорията на разширяването и изграждането на социалния психолог професор Барбара Фредриксън описва ролята на позитивните емоции спрямо разнообразяването на репертоара от мисли и действия, което от своя стана води до усвояването и усъвършенстването на нови знания и умения и разбира се, до подобряване на психичното здраве. |
С помощта на този теоретичен модел се предоставя нова гледна точка относно адаптивната полза от позитивните емоции.
Нашите предшественици, които са се подали на желанията, породени от чувствата на радост, обич и интерес – да играят, проучват и наблюдават – са успели да се развият и преуспеят. Когато в по-късен момент тези същите предшественици са се изправили пред неизбежните заплахи за здравето и живота им, те са притежавали по-голям запас от знания и умения, които са довели до по-големи шансове за оцеляване.
Именно поради това може да се твърди, че способността да изпитваме позитивни емоции е кодирана в нашите гени, като с помощта на естествения отбор радостта, обичта, интересът, задоволството, както и много други чувства, са станали част от универсалната човешка природа.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Какво е позитивна психология и какво не е
- Мартин Селигман и позитивната психология
- Позитивната психология на работното място: Слава богу, че е понеделник
- Защо манифестирането може да бъде опасно за нас
- Позитивната психология и промяната в поведението: 5 начина да промените навиците си
- Михай Чиксентмихай за потока: Психологията на оптималното преживяване
- Позитивно хранене: Как да подобрим благополучието си
- Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост
Коментари към Позитивна психология: Ролята на позитивните емоции за подобряване на психичното здраве