Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Защо манифестирането може да бъде опасно за нас

Защо манифестирането може да бъде опасно за нас

от 02 юни 2022г., обновено на 08 юни 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо манифестирането може да бъде опасно за нас - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Манифестирането* е една от най-нашумелите тенденции в областта на грижата за себе си. Смята се, че тя е част от друг добре познат „закон за привличането“, според който мислите ни определят какво ще ни се случи.

„Всичко зависи само от вас“

Книгата на Рокси Нафуси за силата на положителното мислене „Manifest: 7 Steps to Living Your Best Life“, издадена през 2022 г., за много кратко време се превръща в международен бестселър. В нея авторът описва колко важно е да сме настроени положително и как изцяло от нас зависи дали ще ни се случват хубави или лоши неща, дали ще се разболяваме или не и дали ще изграждаме пълноценни или разрушителни връзки. Според някои експерти обаче манифестирането може да бъде опасно.

Творбата на Нафуси не е първата, която обръща внимание на позитивното мислене. За закона на привличането разказват още Ронда Бърн в своята книга „The Secret“ („Тайната“) и Наполеон Хил – в „Think and Grow Rich“ („Мисли и забогатявай“). Там заляга идеята, че съзнанието властва над материята. Нашите мисли са могъщи. Те могат да предопределят чувствата ни и да формират света, който ни заобикаля.

Идеята за самоизпълняващите се пророчества

Има много изследвания, които доказват, че оптимистичното мислене прави живота ни по-хубав, както и че положителната нагласа до известна степен увеличава шансовете ни за успех и ни предпазва от здравословни и лични проблеми. Основоположник на позитивната психология е Мартин Селигман. Според него песимизмът и онова, което той нарича „заучена безпомощност“, са причина за болестите, кратката продължителност на живота и неудачите. Той вярва, че очакването, че ще се случат, ги превръща в реалност, в самоизпълняващи се пророчества.

Научните трудове на привържениците на манифестирането като техника за самоусъвършенстване обаче лежат на съмнителни езотерични теории, чиито принципи са заимствани от квантовата физика.

жена в гръб, разперила ръце

Възникване на теорията за лечебната сила на мисълта

Способът за взаимопомощ всъщност не е нов. Той датира от последните няколко десетилетия на 19-ти век. За първи път е използван от създателите на американското духовно движение „New thought“ („Нова мисъл“), които твърдят, че мисълта има лечебна сила. Според тях всяка болест тръгва от съзнанието и само с правилната нагласа човек може да се излекува. Американският часовникар Финиъс Куимби е сред първите, които се осмеляват да споделят тази идея. Той е твърдо убеден, че болестите не са нищо друго освен погрешно схващане, за което тялото ни предупреждава чрез проявата на различни физически симптоми. Ако приемем, че болестта е само в главата ни, ще се излекуваме лесно.

Друго движение, което подкрепя идеята за силата на положителното мислене, е Църквата на Христос. Неговите представители проповядват, че молитвата е достатъчна, за да се справим с всеки здравословен проблем. Болестите са ментална грешка, резултат от вярата ни в материята, а не в нашите собствени усещания. Най-крайните привърженици на религиозната организация отричат лекарствата и хирургичните интервенции. Не е изненада, че това води до смъртта на много членове на движението и техните деца.

Философът и психолог Уилям Джеймс също е силно заинтригуван от идеята за психологическия произход на болестите. В своя книга той описва подхода за лечение със силата на мисълта като „оптимистична теория за живота“.

Създателите на всички движения са водени от убеждението, че куражът, надеждата и вярата са в основата на щастливия и успешен живот. Те заклеймяват като напълно погрешни и много вредни съмнението, страха и тревожността. Очевидно е, че принципите на движението за лечебната сила на мисълта посяват семето на положителното мислене, за което започва да говори пастор Норман Винсънт Пийл в книгата си „Силата на положителното мислене“ (1952). Тя разтърсва обществото с послания, които будят едновременно интерес и противоречие.

Наполеон Хил и неговото послание „Мисли и забогатявай“

След Пийл много други започват да пишат за „закона на привличането“ – Прентис Мълфорд, Уилям Уокър Аткинсън и Наполеон Хил, който е и първият, решил да преплете духовното с материалното. Рецептата му за щастие и благоденствие се оказва голямо изкушение. Книгата му „Think and Grow Rich!“, публикувана през 1937 г., се превръща в бестселър. Тя става настолна за хората, които искат да забогатеят бързо и лесно. Посланието на Хил е ясно: ако фокусираме мислите си върху желанието да бъдем богати, вселената ще ни изпрати безброй възможности. Не е изненадващо, че книгата му жъне големи успехи по време на Голямата депресия.

химикал и надпис Мисли положително

Нещастните хора са виновни за съдбата си

За много от нас подобни гръмки обещания и послания за промяна, без да положим известни усилия, звучат подозрително. По-сериозният проблем обаче е, че всички автори поддръжници на теорията за силата на позитивното мислене намират изкупителна жертва. Те сочат с пръст онези, които са нещастни или търпят провали, вярвайки, че отговорността е изцяло тяхна и на никой друг. Дори когато става въпрос за рак, изнасилване, автомобилна катастрофа или друг акт на насилие, те смятат, че виновен е само този, на който се случват.

Ронда Бърн също вярва, че всяко нещастие, което ни сполетява, е резултат от неспособността ни да мислим позитивно и да изпратим силно послание към вселената, че искаме да бъдем щастливи, богати и успешни. Тя и останалите експерти по забогатяване без усилия се връщат назад към историята и Холокоста, твърдейки, че причината за избиването на 6 милиона евреи се крие в техните мисли, страх и безпомощност. В книгата си „The Secret“ Бърн пише: „Нищо не може да ти се случи, ако сам не го повикаш в съзнанието си.“

Защо манифестирането може да бъде опасно за нас?

Притеснителен е фактът, че подобни недоказани и опасни теории не срещат сериозна критика.

Бърза печалба и леснопостижимо щастие – възможни ли са

Защо книги като „Мисли и забогатявай!“, „Тайната“ и „Manifest“ на Нафуси се харесват толкова много на читателите? Вероятно е привлекателна мисълта, че можем да забогатеем, без да си помръднем пръста, или, че е достатъчно да мислим постоянно за чек от 10 милиона лева и в един момент ще го открием в пощенската си кутия. Книгите за лично усъвършенстване, в които се говори за постоянство, труд, упоритост и търпение, със сигурност не са толкова популярни, макар и да съдържат в себе си много по-зряло и смислено послание.

усмихнати емотикони на сив фон

Вечният човешки стремеж за власт и неуязвимост

Според експертите обаче не само желанието ни за лесни и безболезнени решения на проблемите определя търсенето на книги като тези на Бърн и Хил. Откакто се помни, човекът се стреми към власт. Идеята, че мислите ни могат да ни направят непобедими и несломими със сигурност привлича много хора. Теорията за положителното мислене ги кара да вярват, че са способни да се издигнат над материалното и да се предпазят от двойната заплаха, която крият уязвимостта и липсата на контрол.

Ескейпизъм

Друг капан, в който ни поставя идеята за лечебната сила на мисълта, е ескейпизмът. Започваме да вярваме, че сме герои от приказка – богати, успешни, желани и винаги в добри отношения с останалите.

Времето, по което се издават книгите за самопомощ на Бърн, Хил и останалите, също е показателно. Творбата на Хил излиза от печат по време на Голямата депресия, на Бърн – точно преди финансовата криза, на Нафуси – през 2022 г., след края на пандемията от коронавирус, в условията на задълбочаваща се икономическа несигурност, скок в цените и война в Украйна.

Експертите, които се изправят срещу идеята, че нашата мисъл е всемогъща, твърдят, че въпросните книги носят временна утеха. Рано или късно реалността ще ни застигне и надеждите ни ще се разбият на пух и прах. Ще се окаже, че онези обещания и гръмки слова са останали само на хартия и не са ни помогнали да станем по-щастливи или по-богати. Нито един от проблемите ни се е разрешил от само себе си. В крайна сметка, след прочитането на тези така популярни за своето време произведения, няма да сме научили нищо ново за себе си. Всяко наше решение има цена. Ако изберем да повярваме, че всичко зависи от нас и пренебрегнем социалните и икономическите фактори, които всъщност са неразделна част от живота ни, провалите и нещастието ще ни накарат да се чувстваме виновни и засрамени. 

* Манифестация (manifestation) в тази статия се използва не в популярния в България смисъл (манифестация - многолюдно организирано шествие), а като наименование на техника за фокусиране на мислите върху желан резултат. 

Източник:

The Problem With Manifesting: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-art-self-improvement/202205/the-problem-manifesting

Още по темата:
  • Мартин Селигман и позитивната психология Мартин Селигман и позитивната психология
  • Позитивна психология: Ролята на позитивните емоции за подобряване на психичното здраве Позитивна психология: Ролята на позитивните емоции за подобряване на психичното здраве
  • Позитивно хранене: Как да подобрим благополучието си Позитивно хранене: Как да подобрим благополучието си
  • Да не получаваме това, което искаме, невинаги е беда Да не получаваме това, което искаме, невинаги е беда
3.5/5 2 оценки

Коментари към Защо манифестирането може да бъде опасно за нас

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо манифестирането може да бъде опасно за нас
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:49
    Коментирайте "Защо манифестирането може да бъде опасно за нас"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • Мартин Селигман и позитивната психология
  • Позитивна психология: Ролята на позитивните емоции за подобряване на психичното здраве
  • Да не получаваме това, което искаме, невинаги е беда
  • Какво е позитивна психология и какво не е
  • Позитивната психология на работното място: Слава богу, че е понеделник
  • Михай Чиксентмихай за потока: Психологията на оптималното преживяване
  • Позитивно хранене: Как да подобрим благополучието си
  • Позитивната психология и промяната в поведението: 5 начина да промените навиците си
  • Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 11 часа и 20 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 9 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 54 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival