Промяната на личността е възможна и започва с промяна в мисленето и поведението
Акценти
|
Според някои от най-популярните тестове за определяне на типа личност, чертите на характера не се променят и през целия си живот сме такива, каквито сме се родили. По-новите изследвания обаче разкриват, че чертите могат и се променят във времето.
Наблюденията на клиничния психолог Натали Сауер-Завала върху нейната собствена личност и тази на пациентите й доказват, че тя никога не е статична. Заинтригувана да научи повече, Сауер-Завала провежда собствено изследване. Заключението от него е, че хората могат напълно съзнателно да моделират чертите си, за да бъдат по-щастливи и успешни. Това противоречи изцяло на наложилото се схващане, че нашият тип личност ни ограничава и принуждава да избираме партньори, професии и хобита, които подхождат на особеностите в характера ни.
Какво е личността и какво не е
Според психолозите личността е онова, което определя специфичния начин, по който мислим, чувстваме и постъпваме.
Вие какъв човек сте – по-скоро песимист или оптимист?
Склонен ли сте да избухвате, ако друг шофьор ви сече пътя или бихте били благосклонни към него? Може би бърза за болница…
Чакате ли до последно преди да приключите дадена задача или планирате всеки детайл?
Представете си, че личността ви е кутия, събрала листчетата с отговорите на въпросите по-горе. В зависимост от това, което сте написали, ще ви определят като оптимист, състрадателен или пък зависим от околните.
„Голямата петорка“ – петте основни личностни черти на човека
Проучванията сочат, че всички ваши отговори могат да бъдат обединени в пет основни личностни черти, които специалистите по психично здраве наричат „Голямата петорка“ – невротизъм, ектровертност, съзнателност, сговорчивост и готовност да опитвате нови неща.
През 30-е години на миналия век психолозите буквално са преровили речника, за да открият думите, които описват човешката природа и са ги групирали по категории със сходни теми. Например, в една категория попадат „мил“, „внимателен“ и „сърдечен“. Оказва се, че думите, които се отнасят за някоя от петте личностни черти, са хиляди.
Какво не е личността
Ние, хората, обикновено се стремим да съхраним своята личност, защото смятаме, че тя определя нашата същност. Според учените обаче личността ни ни няма нищо общо с нещата, които харесваме, не харесваме или предпочитаме, нито пък с чувството ни за хумор. Тя не е свързана и с ценностите, които изповядваме.
С други думи, промяна в някоя от чертите от Голямата петорка не означава, че ще се промени и вашата същност, а че сте се научили да реагирате на ситуациите по различен начин.
» Как типът личност и личностните черти влияят на психичното здраве
Можете ли да промените вашия тип личност
Помнете, че личността определя вашите мисли, чувства и поведение. Може би ви звучи невъзможно да я промените, но всъщност вие ежедневно променяте мислите и поведението си.
Пример за промяна на личността
Ето как се случва промяната, без дори да подозирате, че тя се отнася и за вашата личност.
Представете си, че сте човек, който винаги закъснява за среща. Ако започнете да си мислите, че „да пристигнете навреме е проява на уважение към останалите“, в даден момент ще отидете на уреченото място преди тях, което пък ще ви накара да се гордеете със себе си. Удовлетворението и гордостта от своя страна ще ви подтикнат да предприемете и други действия, с които да сте винаги сигурни, че няма да закъснявате – настройване на аларма и известия на телефона например. И така, стъпка по стъпка, вие се превръщате в друг, точен и много по-отговорен към приятелите си човек. Ако бъдете постоянни, промяната на личността ви е неизбежна.
Научните изследвания също потвърждават, че личността не е статична. Тя се изменя постоянно, до края на живота ни. Хората в напреднала възраст изпитват по-малко негативни и повече положителни емоции. Те стават по-състрадателни, обръщат повече внимание на положителните взаимоотношения и не са толкова склонни да съдят другите.
Разбира се, всеки човек се променя в различна степен. Някои повече, други – по-малко. Много проучвания, включително това на психолога Сауер-Завала, доказват, че можем да ускорим процеса на промяна на личността, като поработим върху промяната на собствените си мисли и поведение. Усилията ни биха дали резултат много по-бързо, отколкото си мислим – в рамките на 20-ина седмици, уточняват специалистите.
Личностни черти, които ще ви направят по-щастливи
Добрата новина е, че когнитивно-поведенческите техники са сравнително лесни за прилагане и не е необходимо да посещавате психолог.
Анализ на мислите
Първата стъпка е да промените мисловните си модели, което можете да постигнете като се обърнете навътре към себе си и анализирате мислите си (когнитивен аспект). Дали те не саботират развитието ви? Дали не са в синхрон с някоя ваша личностна черта? Ако например си мислите, че „хората мислят единствено за себе си“, е много вероятно да сте дистанцирани и да се държите отбранително, когато общувате с другите.
Анализ на поведението
Поведенческият аспект включва анализ на склонността ви към точно определени действия и поведение и експериментиране с нов тип реакции. Ако се държите отбранително с хората, най-вероятно те ще реагират негативно. Когато се отдръпнат или са резки с вас, това затвърждава вашето убеждение, че не бива да вярвате на никого. Ако обаче изберете да се държите с тях по-открито, например да споделите с колега, че дадена задача ви затруднява, сами ще разберете дали не променяте и начина, по който другите се отнасят с вас.
Тези когнитивно-поведенчески стратегии са много ефективни, ако желаете да промените личността си, защото тя е отражение на вашите мисли, чувства и действия. Постоянните усилия да смените перспективата и да реагирате по различен от характерния за вас начин ще ви помогнат да придобиете навици, които ще ви помогнат да моделирате желаната личност.
Can you change your personality? Psychology research says yes, by tweaking what you think and do: https://theconversation.com/can-you-change-your-personality-psychology-research-says-yes-by-tweaking-what-you-think-and-do-237190
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
- Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
- Голямата петорка: петфакторният модел за личността
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- 10 различни типа личностни разстройства
- Какво е ментална ригидност
- Отвъд шаблоните: три мита за интровертите
- Проективните тестове как една рисунка издава вътрешния ви свят
Коментари към Промяната на личността е възможна и започва с промяна в мисленето и поведението