Склонност към потвърждаване: Защо правим ужасни житейски избори
Склонността към потвърждаване е когнитивен пряк път.
Влизате в залата за първия си урок по йога. Чувствате се леко несигурни относно теглото си, а облеклото ви разкрива всеки недостатък. Притеснени сте, че ще изглеждате глупаво.
Очите ви незабавно се спират върху момичетата с тяло на модел, които си говорят в ъгъла. Докато минавате покрай тях, дочувате смях. "Боже мой, смеят ли ми се?"
Избирате място в задната част на залата, където никой не може да ви вижда. Учителят иска от всички да направят поза риба. "Всички ли знаят тази поза?"
Подхлъзвате се на килимчето и падате върху палеца си.
Поглеждате, за да се уверите, че никой не видя това. По дяволите. Човекът до вас крие усмивката си. Мислите си, "Знаех си. Всеки ми се присмива."
След часа избягвате очен контакт, изтичвате навън и си обещавате, че никога повече няма да правите йога.
Склонността към потвърждаване ви удря отново.
В часа по йога вие търсите примери, които потвърждават несигурността ви - момичетата с хубаво тяло, които ви се смеят; човекът, който крие усмивката си при вашето падане.
Пренебрегвате други фактори, които не доказват вашата несигурност – на практика, всички останали в класа, които изобщо не ви забелязват.
Склонността към потвърждаване е тенденция да търсим, интерпретираме и помним информация, която потвърждава собствените ни вече съществуващи вярвания
Това е коварно, защото тя засяга всеки избор, който правите. Нещата, които решавате да купите, вашето здраве, за кого ще се омъжите, кариерата ви, емоциите ви и вашите финанси. Всичко се случва във фонов режим, без дори да забелязвате това.
Как функционира склонността към потвърждаване?
Тя ви засяга по три начина:
1. Обърнете внимание на начина, по който търсите информация
Търсенето на потвърждение оказва влияние върху начина, по който гледате на света около вас. Сами сте вкъщи и се чувствате зле, веднага влизате във Facebook или Instagram. Разглеждате снимки на хора, които пътуват, празнуват, женят се и си мислите, че всеки, когото познавате, живее великолепен живот. Тогава си казвате: "Аз съм такъв загубеняк".
Седите у дома и се чувствате ужасно – и всичко това, защото избирате да търсите информация, която потвърждава тези чувства. Знаете, че разглеждането на тези снимки ще ви накара да се чувствате по-зле, но въпреки това го правите.
2. Обърнете внимание на начина, по който интерпретирате информацията пред вас
Склонността към търсене на потвърждение оказва влияние и върху начина, по който обработвате информацията, която иначе е неутрална - и тя има тенденция да облагодетелства вашите вярвания.
Когато се влюбите, всичко, което виждате в партньора си, е красив и перфектен Адонис. Не забелязвате нито един недостатък. Когато връзката не върви, всичко, което виждате, са недостатъци - дъхът му на кафе, склонността му да се впуска безкрайно в теми, които не ви интересуват, космите, които оставя в мивката.
Вие сте във връзка със същия човек, но възприемате нещата, които той прави, по различен начин въз основа на начина, по който се чувствате.
3. Обърнете внимание на начина, по който си спомняте нещата
Дори вашите спомени са засегнати от пристрастието ви към потвърждение. Вие тълкувате и евентуално дори променяте спомени и факти в главата си въз основа на вярванията си.
В класически експеримент студенти от Принстън и Дартмут наблюдават футболна игра между двете училища. В крайна сметка студентите от Принстън си спомнят повече фалове, допуснати от Дартмут, а тези от Дартмут си спомнят повече фалове, допуснати от Принстън.
И двете групи студенти по принцип вярват, че тяхното училище е по-доброто. Така че имат склонност да си спомнят и припомнят повече случаи, които показват училището им в добра светлина, а противоположното училище в по-лоша.
Защо това ви харесва?
Търсите доказателства, които потвърждават вашите вярвания, защото да грешите е неприятно. Да грешите означава, че не сте толкова умни, колкото си мислите, че сте. Така че в крайна сметка търсите информация, която потвърждава това, което вече знаете.
В известен експеримент, когато участниците получават доказателства, противоречащи на техните политически убеждения, областите от мозъка им, свързани с физическата болка, стават по-активни - сякаш това, че грешат им причинява физическа болка.
Лесно е да приемате противоположни мнения, когато става дума за неща, които не ви интересуват. Но имате също дълбоки вярвания, които формират основна част от вашата идентичност (например, че сте любезен човек, че вашите политически възгледи са правилни). Доказателство, което противоречи на тези убеждения, често причинява когнитивен дисонанс - усещане за огромен стрес и тревожност.
Когнитивният дисонанс предизвиква реакция "бий се или бягай" - или изкопавате земята, за да удвоите съществуващите си вярвания (борба), или се измъквате от противостоящия факт (бягство).
Главната цел на мозъка ви е самозащита
Това важи както за физическото, така и за психическото ви Аз. Когато противоречивите факти оспорват самоличността ви, мозъкът ви възприема психологическата заплаха и ви защитава, сякаш това е действителна физическа заплаха.
Има твърде много информация за обработка
Необходими са огромни усилия за поддържане на противоположни хипотези, както и за опита да се оценят доказателства за и против всяка от тях. Ето защо мозъкът ви оптимизира най-бързия достъп до решение. Оценката на противоречивата информация и отсейването на правилната изисква прекалено много работа. По-лесно е да потърсите бързо потвърждение на текущата си гледна точка.
И така, какво можете да сторите по този въпрос?
1. Подхождайте към живота с любопитство, не с предубеждение
Когато влизате във всяко взаимодействие с нагласа да докажете себе си, то вие ще се поддавате на пристрастието към потвърждение.
Учени изучават две групи деца в училище. Първата избягва предизвикателни задачи, защото при тях има висок риск от грешка. Другата активно търси подобни задачи, заради възможността за учене, макар да греши в тях. Втората група постоянно надминава първата в успехите си.
Съсредоточавайте се не толкова върху това да сте прави, а върху това да живеете живота си с любопитство и учудване. Когато сте готови да грешите, вие се отваряте за нови прозрения.
2. Търсете и разбирайте разногласието
Разбирането на различните гледни точки може да ви помогне да проясните перспективата си. Според изследователите, всъщност дори можете да промените дълбоките си вярвания. Какъв е трикът? Заобикаляйте се с различни противоположни гледни точки.
Да кажем, че купувате къща и сте се спрели по-специално на една от тях. Помолете свой приятел да играе адвокат на дявола и да ви даде причини да не купувате тази къща. По този начин можете да видите нещо повече от гледната си точка и да вземете рационално решение.
3. Мислете за мисленето
За да се борите срещу когнитивните отклонения, вие трябва да правите оценка на инстинктивните си реакции.
Следващия път, когато се натъкнете на факти, които напълно потвърждават вашия мироглед, спрете. Помислете за предположенията, които правите, и потърсете начини да си докажете, че грешите.
Да кажем, че сте любител на кафето - имате нужда от вашата сутрешна чаша кафе, за да функционирате правилно. Когато разглеждате емисията си във Facebook, статиите, които описват ползите от кафето, незабавно ще привлекат вниманието ви.
Лесно е да прочетете тези статии и да си кажете: "Аха, това потвърждава всичките ми житейски избори." Когато хванете себе си в такава ситуация, опитайте се активно да потърсите информация, която противоречи на онова, в което вярвате.
Заключение
Склонността към потвърждаване е неизбежна част от начина, по който взимате решения. Тя е еволюционна черта, която оцветява начина, по който виждате света, и не е нещо, което винаги можете да преодолявате.
Но когато вземате големи решения – такива за вашето здраве, финанси, любовен живот – е нужно да смекчите ефектите й, доколкото е възможно. Изучаването и разбирането на начина, по който действа пристрастността ни към потвърждение, ви дава възможност да компенсирате недостатъците и да вземете по-рационални решения.
Така че следващия път, когато преминавате от поза риба към летящо чихуахуа, не се притеснявайте, никой не ви гледа.
psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕУСПЯВАНЕ ЧРЕЗ СИЛАТА НА МИСЪЛТА - БРУС МАКЛЕЛАНД - ШАМБАЛА
ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН
СИЛАТА НА МИСЪЛТА В БИЗНЕСА И ЕЖЕДНЕВИЕТО - УИЛЯМ У. АТКИНСЪН
ПРАКТИЧЕСКО ЧЕТЕНЕ НА МИСЛИ
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ЗА СИЛАТА НА МИСЪЛТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Сократовият метод за задаване на прости въпроси при лечение на депресия
- 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
- Когнитивните схеми и ролята им в психологията
- Когнитивен дисонанс: Защо лъжем себе си
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- Вие сте това, което казвате на себе си: Силата на вашия вътрешен диалог
- Социално-когнитивната теория: как се учим от поведението на другите
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
- Закон за ефекта на Торндайк – как последиците от нашето поведение определят бъдещите ни действия
Коментари към Склонност към потвърждаване: Защо правим ужасни житейски избори