Страх от асансьори – особености и начини за справяне
Въпреки че асансьорът е изобретен преди много години, возенето в него продължава да буди страх у не малко хора. Причината може да се корени в съществуваща фобия, но понякога се отключва без логично обяснение. Също като останалите фобии, и тази може да варира от лека до тежка.
Фобии, които са пряко свързани със страха от асансьори
Пребиваването в асансьор може да предизвика усещания, които са характерни за някои други фобии като например клаустрофобия, акрофобия, клейтрофобия, базофобия и агорафобия.
- Клаустрофобия – Тя представлява постоянен страх от малки и ограничени пространства като тунел, килер и дори задна седалка на автомобил.
- Клейтрофобия – Изразява се в страх от попадане в капан или заключване, например в тоалетна или друго малко помещение.
- Акрофобия – Акрофобията е силен страх от височини, който кара страдащия да изпитва затруднения, когато се налага да изкачи стълби или да извърши друго действие в посока нагоре към върха на сграда.
- Базофобия – Тази фобия се свързва със страха от падане и може да засили фобията от асансьори. Невинаги индивидът се страхува от падане от височина. Възможно е да се страхува от падане, докато върви, кара велосипед или друго. Той е силно разтревожен какви биха били последиците от самото падане – срам, травма и дори смърт.
- Агорафобия – Тя предизвиква интензивен страх от ситуации, в които човек не би могъл да избяга. Възможно е да се страхува също така, че ще изпита силна тревожност или ще получи паник атака.
Често асансьорът се възприема като място, което обединява няколко от гореописаните фобии – страх от невъзможност за бягство, от падане и от попадане в капан.
Предишни травматични преживявания
Голяма част от фобиите са резултат от предишно негативно преживяване, което отключва страха. Ако например индивидът някога е засядал в асансьор поради авария, е много вероятно на по-късен етап да развие фобия.
Понякога страхът се отключва след еднократно, но плашещо возене в асансьор, придружено от силно друсане. Възможно е съоръжението да се движи твърде бързо или твърде бавно, което да носи неприятно усещане на човека.
Често асансьорът служи като място за разиграване на страшни сцени във филмите – убийство, нападение, падане или дълъг престой заради спиране на ток или друг тип повреда. Те могат да изникнат в съзнанието ни, докато чакаме асансьора да пристигне например.
Много рядко страхът от нараняване все пак се оказва напълно основателен, но това се случва най-вече заради пропуски в техническата поддръжка на съоръжението. За съжаление, има хора, които решават да действат сами, ако са заседнали в асансьор. Тогава също има риск от травма, но тя е напълно предотвратима. Трагичните истории за хора, пострадали в асансьор, се разпространяват дни наред в медиите, което може да отключи страх в по-чувствителните зрители.
>>> Поведенческа терапия – същност, техники и ползи
Техническа безопасност
Разбира се, използването на асансьор крие известен риск, но той е минимален. Първите мерки за сигурност се въвеждат през далечната 1853 г. от Елиша Отис, който изобретява специална спирачна система в случай, че въжето се скъса. Има и много други мерки за безопасност, които се прилагат до днес – стоманени въжета, аварийна спирачка, заключващи механизми за вратата, ако асансьорът спре между етажите и т.н.
Инциденти при возене в асансьор
Повечето инциденти се случват по време на инсталацията или на обслужването на съоръжението, тоест засегнати са основно работници. За пътниците рискът е много малък. Възможно е да заседнат, в изключително редки случаи за повече от ден, но това обикновено не застрашава здравето и живота им.
Още по-редки са фаталните инциденти. През 2011 г. в САЩ две жени губят живота си – едната заради неизправност в асансьора, другата заради опит да излезе, докато е заседнал между два етажа.
Съвети за безопасност при използване на асансьор
Всяка машина крие опасности, но повечето от тях могат да бъдат избегнати, ако се вслушате в съветите на експертите.
- Бъдете внимателни, когато влизате или излизате от асансьора. Убедете се, че прагът е на ниво с пода, за да не се спънете.
- Не опитвайте да блокирате затваряща се врата с ръце. Използвайте бутона „Отваряне на вратата“ (Door Open), ако има и други пътници, които не са се качили.
- Дръжте багажа и дрехите си далече от вратите.
- Ако вратите на асансьора не се отварят, а сте вътре, натиснете копчето Аларма и/ или се обадете за помощ по телефона. Не се опитвайте да отворите вратите или да излезете по някакъв начин. Изчакайте пристигането на аварийния екип.
- Бъдете подготвени. Създайте си навик да излизате със зареден телефон и бутилка вода.
- Ако в сградата има пожар, по-добре използвайте стълбите.
Лечение на фобията от асансьори
Ако човекът изпитва слаб страх, то за него ще е достатъчно да се запознае с правилата за безопасност и с принципа на работа на асансьора. Ако е силен и постоянен, е по-разумно да потърси професионална помощ. Един от най-ефективните инструменти за преодоляване на страха е експозиционната терапия, която съчетава средства за релаксация и десенситизация.
Има хора, които отхвърлят добри предложения за работа само защото офисът е на висок етаж или отказват да посетят свой близък в болница, ако се налага да се качат в асансьор. Други пък ежедневно изкачват стотици стълби, за да избегнат возене в него. Имайте предвид, че избягвайки да се качвате в асансьор, вие задълбочавате страха. Правете малки стъпки, без да бързате, и сами ще забележите, че той започва да отслабва. Важно е да не се отказвате и ако усетите, че не можете да се справите сами, да се консултирате със специалист.
Understanding the Fear of Elevators: https://www.verywellmind.com/what-is-the-fear-of-elevators-2671765
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- МАО-инхибитори
- Алтернативна терапия на страхова невроза и фобия
- Пароксетин
- Канна, Скелетиум
- Страхувате ли се от работа? Може да страдате от ергофобия
- Хипнотерапия за справяне със зависимости и фобии
- Арахнофобия — причини и симптоми
- Фагофобия - ужасът, че не можеш да преглътнеш
- Систематичната десентизация – техника от поведенческа терапия за справяне с фобиите
- Разбиране на страха от котки
Коментари към Страх от асансьори – особености и начини за справяне