Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на юношите Три мита за мозъка на тийнейджъра

Три мита за мозъка на тийнейджъра

от 19 юли 2019г., обновено на 10 май 2022г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Три мита за мозъка на тийнейджъра - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Преди да се фокусираме върху митовете, свързани с развитието на мозъка при юношите, нека споменем едно от най-задълбочените и стойностни проучвания по въпроса: „Мозъкът на тийнейджъра: самоконтрол“, проведено от Б. Дж. Кейси (B. J. Casey) и Кристина Кодъл (Kristina Caudle). Самоконтролът е изключително важен при взимането на решения, и то правилни такива.

Проучването е съсредоточено върху изследване на причините защо тийнейджърите са изложени на 200% по-висок риск от вреди през този период от живота си, в сравнение с детството, макар да имат много по-добре развит капацитет за обосноваване и са по-бързи, по-силни и по-устойчиви на разболяване.

Според Кейси и Кодъл много от нас смятат, че знаят отговора. Проблемът се крие в това, че всъщност повечето хора си набавят информация от твърде опростени медийни доклади или книги за популярна психология.

Вижте някои от най-популярните митове за мозъка на тийнейджъра:

Мит #1: По природа подрастващите се държат ирационално или девиантно

Сигурно сте чували метафората за мисленето на тийнейджъра: „Мозъкът на тийнейджъра е като състезателна кола без спирачки или волан“.

Кейси и Кодъл обръщат внимание и на причините, довели до това така популярно обобщаване. Те заявяват: „Да квалифицираме този период от живота и развитието на човека като период без спирачки или волан би било твърде лесно и снизходително.“ Всъщност при определени обстоятелства, подрастващите могат да се справят дори по-добре с овладяването на някои импулси, отколкото възрастните. Кои са тези обстоятелства? Тези, при които няма емоционален аспект.

Юношеството е период, през който ние се учим да бъдем независими, преди да навлезем в света на възрастните. Може би донякъде, за да ни тласне към тази самостоятелност, ние ставаме много чувствителни към забележки и намеци от хора. Понякога те могат да предизвикат емоционален изблик. Кейси и Кодъл обясняват, че по този начин, „когато трябва да се вземе решение на момента, при това под влияние на емоции, процесът се затруднява“.

С други думи, „състезателната кола без спирачки или волан“ е подходящо сравнение само в някои „критични ситуации“. Когато емоциите не взимат превес и ситуацията е по-спокойна, тийнейджърите са напълно способни да реагират рационално.

Заключението е, че типичната тийнейджърска „емоционална реакция“ не се дължи на хиперактивна амигдала, както понякога се твърди в популярните медии. Спонтанната и твърде емоционална реакция в определени ситуации е съвсем реален феномен, разглеждан от психолога Даниел Голман (Daniel Goleman), който се наблюдава и при децата, и възрастните. Причината подрастващите да взимат неправилни решения под влияние на емоциите си не се крие и в „неправилно функциониращата“ префронтална кора.

тийнейджъри, деца с телефони

Мит #2: Тийнейджърите не могат да взимат правилни решения заради недоразвитата все още префронтална мозъчна кора

Вярно е, че префронталната кора продължава да се развива в тийнейджърска възраст, но това не означава, че тя не функционира правилно. Тийнейджърите могат да взимат разумни решения. Според изследване точно в периода преди пубертета в мозъка се наблюдава много ускорен растеж на неврони, който да компенсира фазата преди съзряването. Точно през тийнейджърските години на развитие, префронталните връзки са много добре развити и със сигурност не отсъстват. Както изтъкват Кейси и Кодъл, те съществуват още от самото раждане и биват подсилвани през целия период на съзряване, с помощта на преживяванията на тийнейджърите.

Според учените „това, което се променя през тази възраст е силата на връзките в префронталната мрежа, тъй като хората се научават да се адаптират към променящата се заобикаляща среда“. Те наблюдават повишена активност във вентро-латералната префронтална кора, когато подрастващите успяват да потиснат емоционалния си импулс, а това умение се усъвършенства с възрастта. В случаите, когато те не успяват да потиснат този емоционален импулс, учените забелязват повишена активност във вентралния стриатум, „зона от изключително значение за улавянето и изучаването на нови и възнаграждаващи знаци в заобикалящата среда“. Фактът, че мрежата, която контролира емоциите и тази, която търси възнаграждаващите знаци и изкарва емоциите на показ, са в конфликт, не означава, че мозъкът на тийнейджъра е ирационален или девиантен. По-скоро е стъпка напред по пътя към постигането на контрол и независимост, необходими за навлизането в света на зрелите хора.

>>> Пет популярни мита за юношеството

Мит #3: Всички подрастващи преминават през период на „буря и натиск“ (или така наречения "емоционален бунт")

Изследване, продължение на прочутия Станфордски експеримент "Маршмелоу", показва, че хората, които са демонстрирали затруднение при отлагането на удоволствието като деца, все още се затрудняват със самоконтрола, дори и в зряла възраст. Става ясно, че способността за самоконтрол е различно развита при всеки човек. Също така обаче, тя може да се усъвършенства с различни практики и упражнения.

Юношеството е време, когато мозъкът е много по-способен от когато и да било преди това и има много фини настройки. През този период родителите имат прекрасната възможност да допринесат за развитието му, без да упражняват пълен контрол върху тийнейджъра. Юношата се нуждае от възможности за учене, което включва и възможности да се проваля, а не само да успява. Както Кейди и Кодъл пишат: „Ако целта на преминаването през юношеството е детето да извоюва своята самостоятелност, извън семейната среда, то да му се възлагат нови отговорности е от съществено значение.“ Без тези възможности и без нови преживявания, които да му помогнат да моделира поведението си, целите на тийнейджърския период не могат да бъдат постигнати.“

Източник:

themompsych.com

Още по темата:
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
  • Домашният любимец подобрява емоционалното и физическото благополучие на тийнейджърите Домашният любимец подобрява емоционалното и физическото благополучие на тийнейджърите
  • Как ранният пубертет може да повлияе на психичното здраве на децата Как ранният пубертет може да повлияе на психичното здраве на децата
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КНИГА ЗА ВСЯКО МОМИЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
15.95лв.

КНИГА ЗА ВСЯКО МОМИЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС

ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20
2.70лв.

ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20

САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС
15.95лв.

САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС

ТАЙНИТЕ НА СТЕФИ - СТЕФАНИ ПЕТКОВА - СТЕФИ - ЕГМОНТ
14.90лв.

ТАЙНИТЕ НА СТЕФИ - СТЕФАНИ ПЕТКОВА - СТЕФИ - ЕГМОНТ

Коментари към Три мита за мозъка на тийнейджъра

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Три мита за мозъка на тийнейджъра
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 15:52
    Коментирайте "Три мита за мозъка на тийнейджъра"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на юношите
  • Пубертет при момчета
  • Майка на дете териан: „Дъщеря ми се идентифицира като животно, но е щастлива“
  • Пубертет при момичета
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви
  • 7 признака за криза на идентичността
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Арахноидна киста в мозъка - какво да направя?

преди 3082 дни, 19 часа и 20 мин.

Как да развиваме мозъка на детето, въпреки слабото училище?

преди 3696 дни, 6 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 3 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 18 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 19 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 19 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival