Шест навика на истински щастливите двойки
Романтичните отношения изискват адекватна грижа, внимание и подхранване, но как най-добре да поддържате връзката си?
Част от проблема е, че с течение на времето всяка връзка развива модели. Модели в поведението, модели в емоциите, модели в очакванията от нашите партньори и от себе си. Тези модели определят ежедневните ни взаимодействия. Те може да са достатъчно здрави, за да поддържат връзката, но ако търсите отношения, които да процъфтяват, тогава насочете усилията си в посока за подобряване на моделите на взаимоотношенията ви.
Как да подобрите връзката си?
Експертите по интимни взаимоотношения се стремят да идентифицират моделите, които предсказват здравословното функциониране на връзката. Доказателствата сочат, че си струва да отделите време да обмислите следните шест съвета:
1. Бъдете отзивчиви
Отзивчивостта помага за облекчаване на потенциалните неблагоприятни последици от стреса върху взаимоотношенията. Знаем, че връзките може да бъдат засегнати от стреса, на който е подложен единия или двамата партньори. Когато хората се стремят да бъдат отзивчиви, те обръщат допълнително внимание на партньора си, изслушват и изразяват загриженост. Тези, макар на пръв поглед, малки жестове защитават връзката, включително от стресовите фактори, свързани с пандемията.
2. Не игнорирайте партньора си заради телефона
Ако сте чували за техноференция (технология + смущения), вероятно сте запознати с идеята, че мобилните телефони могат да бъдат проблематични във взаимоотношенията. Имате съобщения за четене, социални медии, които да проверите, онлайн пазаруване... но когато хората са разсеяни от телефоните си до степен, в която игнорират партньорите си, връзката може да пострада. Тази мания по телефоните, водеща до игнориране, вече е добре документирана.
Но знаете ли, че телефоните могат да се използват за подобряване на взаимоотношенията? Изпращането на забавни текстови съобщения може да повиши удовлетвореността от връзката – проста, но ефективна стъпка в правилната посока.
3. Насърчавайте психологическа гъвкавост
Лесно е строго да отстоявате това, което искате, и да предявявате изисквания, но изследванията показват, че двойките се справят по-добре, когато и двамата партньори практикуват психологическа гъвкавост. Да бъдеш отворен, да си наясно с нещата и да взимаш предвид контекста – всичко това е част от дългия път за справяне с проблемите. За щастие психологическата гъвкавост може да се развие с практика.
4. Опознайте се по нов начин
Кога за последен път с партньора ви разговаряхте за вашите страхове, радости, спомени или надежди? Когато чатът по случайни теми или ежедневните планове се превърне в рутина, помислете за въвеждане на повече интимност чрез откровен разговор.
Проучване показва, че при двойките, които провеждат искрени разговори, чувството на близост нараства. Може дори да се влюбите отново, като си задавате интимни въпроси и отзивчиво изслушвате отговорите на другия.
5. Припомнете си забавни моменти
Не всеки ден в живота е вълнуващ, но всички имаме спомени, които можем да извикаме, независимо от обстоятелствата. Изследванията показват, че двойките, които си припомнят забавни моменти от съвместния си живот, са по-удовлетворени от връзката, отколкото тези, които не го правят. Така че, когато връзката ви се нуждае от тласък, се разровете в спомените си.
6. Почувствайте и изразете благодарност
Взаимоотношенията се изграждат върху малките жестове, а благодарността е именно такъв. За да почувствате благодарност е необходимо просто да обърнете внимание на нещата, които вашият партньор прави за вас, вашето семейство или връзката ви.
Когато хората изразяват благодарност към партньорите си, това води до каскада от положителни резултати. Половинките им се чувстват по-удовлетворени от връзката.
Отношенията не са статични. Обръщането на внимание на моделите във вашата връзка може да ви даде представа за динамиката на взаимоотношенията и ако връзката е добра, но може да бъде и по-добра, тогава малки стъпки като изброените по-горе могат да ви помогнат. Действията, които насърчават близост и отзивчивост, могат да направят връзката по-стабилна.
6 Habits of Genuinely Happy Couples: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/meet-catch-and-keep/202101/6-habits-genuinely-happy-couples
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - КНИГА 2 - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
ЖИВОТ НАЗАЕМ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - СИЕЛА
НЕКА ТИ РАЗКАЖА - ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
СИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- 30 лесни съвета как да променим живота си към по-добро
- Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
- „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
Коментари към Шест навика на истински щастливите двойки