10 психологически трика в помощ на комуникацията
Тази статия не е предназначена да променя изцяло начина ни на комуникация, а да изведе на вниманието ни няколко психологически трика, които може би сме забелязали в миналото, но надали са ни направили впечатление. Всеки от тях би бил полезен за общуването с околните и качествената комуникация.
1. Цветът на очите
Когато се запознаваме с някого, най-лесният начин да достигнем оптимално общуване е да отдадем внимание на ирисите му. Надали някога ще използваме информацията за цвета на очите, но това ще ни накара да задържим очния контакт, да усетим по-ясна връзка със събеседника, да създадем впечатление на спокойна, уверена и приятелски настроена личност.
2. Запомнете ме
Хората винаги помнят ясно старта и финала на мероприятието. Ако сте на конкурс, интервю, поднасяте благодарност, въобще имате желание да бъдете ярко запомнени, се постарайте да се изявите в началото или края на събитието, за да останете далеч от общите, смътни усещания, свързани със средата му.
3. Краката издават хората
Невербалната комуникация е нещо великолепно, защото може да ви даде информация, непредадена чрез думите. Когато говорите с някого, и той е извил само торса си към вас (без да е наложено от технически нужди), това ще рече, че не е особено склонен на разговор. Кръстосаните крака в седнало положение или тези, извити встрани, когато разговорът се провежда в изправено положение, са сигурен знак, че човекът не приема информацията или емоциите, които са предмет на диалога.
4. Смях между близки
Когато смехът избухне в една група, инстинктивните погледи, които хората си хвърлят, могат да ви подскажат какви са отношенията. Подсъзнателно хората са склонни да потърсят очен контакт с най-близките си, по време на подобен смях. Дали става дума за интимни отношения или приятелство е плод на друго умуване.
5. Запълване на тишината с думи
Всички психотерапевти знаят колко силна може да е тишината. Когато сте очи в очи с някого и той ви дава кратък, незадоволителен отговор, просто помълчете, продължавайки очния контакт. В повечето случаи хората усещат толкова тягостна тишината в комбинация с очния контакт, че се стараят да я запълнят с още информация.
6. Близостта си казва своето
Ако имате подозрения, че ще се скарате с отсрещния по време на разговор, постарайте се предварително да застанете по-близо до него. Близостта понижава желанието за словесна агресия, което ще улесни достигането на доводите ви до него.
7. Краткият контакт е добра прелюдия към отношения
Да попитате хората за дребна услуга (колко е часът например) ги прави много по-склонни да ви харесат и да проведат разговор с вас след това.
8. Ключът е в обръщението
Ползвайте максимално често името на отсрещния. Вярно е, че представлява трудност да запомним името на събеседника от първия път, но ако последващият разговор започне с името като обръщение, той ще ви намери за доста по-чаровен.
9. Техника на огледалото
Когато специалните педагози работят, се налага да правят огледални на ученика движения, дори да дишат със същия ритъм, за да създадат по-добър контакт. Използвайте техниката и бъдете плавно огледало за стойката и динамиката на събеседника си. Това ще създаде усещане за доверие помежду ви.
10. Хормоните и отношенията
Среща, включваща адреналин, повишава вероятността за втора. Това не е насърчение за създаване на опасни ситуации, а наблюдение как хормоните повлияват отношенията. Филм на ужасите, каране на кънки, гледка от високо - всичко това повишава адреналина в кръвта на евентуалния партньор и му създава усещане за близост. Сами решавате дали ще правите нещо екстремно, или ще е просто нещо ново за обекта ви на интерес.
esquire.co.uk, pikrepo.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Елективният мутизъм – когато детето ви не говори с други хора освен с вас
- Видове невербална комуникация
- Междуклетъчна сигнализация
- Реч
- 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Трудна комуникация: как да се справим с проблемните хора
- Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
- 20 въпроса, които зададени към партньора, ще задълбочат връзката ви (1 част)
- Методите, използвани от отровните личности, за да ни манипулират
Коментари към 10 психологически трика в помощ на комуникацията