10 мита за емоциите (и защо те са грешни)
Чувствали ли сте се някога толкова тъжни, че да се налага да се усмихвате насила, когато общувате с другите? Чувствали ли сте се някога толкова ядосани на някого, че едва сте се сдържали да не му изкрещите какво мислите за него? Чувствали ли сте се някога толкова развеселени от неподходящ коментар, че е трябвало да прехапите устните си, за да не се изсмеете на глас? Ако отговорът ви на някой от тези въпроси е положителен, то вие вече знаете от първа ръка какво означава регулиране на емоциите. |
Интересът към емоционалното регулиране датира от зората на историята. Ранните философски и религиозни писания са изпълнени с дискусии за това как да се намали, разшири и съкрати емоционалната реакция. Например великият стоически философ Епиктет предлага съвети за справяне с безполезни емоции и преодоляване на трудните моменти в живота, които и днес, почти две хилядолетия по-късно, са все още актуални.
Успешната регулация на емоциите започва с тяхното познаване и разбиране. Колко добре разбирате собствените си емоции? "Ние често сме невежи за това, което е най-близко до нас", казва Ницше. Нищо не е по-близо до нас, отколкото нашите собствени емоции и въпреки това, ние не ги разбираме.
Вижте някои от най-популярните заблуди за емоциите:
1. "Не мога да променя начина, по който се чувствам."
Емоциите са форми на преценка. Емоционалното преживяване на дадено лице обикновено е резултат от субективната му интерпретация (оценка) на дадено събитие, а не самото събитие, въпреки че оценката може да не е точна. Различните индивиди могат да тълкуват едно и също събитие по различен начин: например скръбта заради смъртта на някого представлява преценка на значението на починалия човек за скърбящия. От друга страна, за да бъде една шега смешна, тя трябва да бъде възприемана като такава от някого.
Когато няма преценка, няма емоция. Преценката е като откриването на черната кутия на самолетна катастрофа, която е записала данните за полета точно преди катастрофата. Без "психологическата аутопсия" ние сме в тъмното. Когнитивната терапия се основава на идеята, че голяма част от емоционалната болка е причинена от изкривено (ирационално) мислене. |
2. "Емоциите не могат да бъдат изразени с думи."
Вярно е, че нашият език не е толкова богат, за да обхване цялата вселена, която представлява „вътрешното преживяване”. Но от това не следва, че емоциите са неописуеми. Както бе отбелязано по-горе, емоциите са преценка, която може да се опише и анализира в значителни подробности. Родителите и учителите често насърчават малките деца да „опишат с думи“ какво чувстват, когато са разстроени или тъжни, а изследванията показват, че описването на гнева и страха би било полезно за самоконтрола.
Простият акт на поставяне на чувствата в думи активира контролната система на мозъка (инхибиране) и намалява емоционалните реакции.
3. "Хидравлична метафора"
Според народната психология емоциите са нещо, върху което имаме малък контрол, те са преживявания, които просто ни се случват. В поредица от изследвания Робърт Соломон изучава „хидравличната метафора” на емоциите - идеята, че те се натрупват в нас като парата в двигателя. От решаващо значение е дали те ще избухнат, или ще се държат стоически под контрол.
Идеите за пасивността и хидравличната метафора са част от много култури по света. Според Соломон обаче те са до известна степен погрешни или поне не са полезни.
"Възможно ли е да сме просто ядосани? Не, гневът винаги е насочен към нещо или към някого, дори и да е към такъв дифузен обект като "целия свят". Гневът изисква обект, на който да се гневим. Как това се вписва в народната психология за емоциите? Немного добре.", коментира Соломон.
Робърт Соломон отдавна е привърженик на идеята, че емоциите не са просто неща, които ни се случват. Както посочват екзистенциални философи като Жан-Пол Сартр, ние имаме отговорността да поемем собствеността върху емоциите си. Те не ни притежават, ние ги притежаваме. Да се каже другояче, е да се прехвърли контролът върху една основна част от същността ни.
И тогава там е хидравличната метафора на емоцията. Соломон не е съгласен с идеята, че нашите емоции са предимно физиологически натиск, който се изгражда вътре в нас. Напротив, твърди Соломон, емоциите всъщност са избор. Но не непременно избора в емоционалния момент, а моделите на избора за определен период от време. Помислете дали е възможно някои обичайни емоционални реакции, които имате, да са само навици. И мислейки прозаично, като вашите навици за пазаруване, те са ограничени от определени фактори (например вашите финансови ресурси), но въпреки това вие трябва да поемете контрола и отговорността за тях.
И така, вместо като тайнствена вътрешна сила, Соломон разглежда емоциите като избори, за които трябва да поемем отговорност. Емоциите са всъщност стратегии.
4."Емоциите са чувства."
Неврологът Антонио Дамасио пише, че чувствата са телесно изживяване, предизвикано от емоционална реакция. Чувствата изискват някакъв елемент на осъзнаване. Ако мислим за емоцията като за просто телесно чувство – като сърбеж или главоболие, можем да търпим усещането, без да размишляваме твърде много за него и как ни кара да се чувстваме. Всъщност, това, което чувстваме, е само една малка част от картината.
5. "Знам какво точно направи, за да ме разстроиш."
Хората често грешат относно собствените си емоции – или не могат да ги идентифицират, или ги тълкуват погрешно. И, разбира се, те погрешно разбират емоциите на околните особено когато възприятията им са оцветени със собствените им емоции или предразсъдъци.
Например, при развод – тази толкова сложна и емоционално наситена ситуация, реакциите на съпрузите често са доминирани от гнева, емоция, която им позволява да поддържат увереност и господстващо положение. Терапевтичната цел в тази ситуация е да помогне на хората да осъзнаят, че гневът до голяма степен се дължи и на тъга, наранени чувства, страх - емоции, които могат да бъдат толкова болезнени и страшни, че те да предпочитат да ги отхвърлят, да избягат от тях чрез гнева. Подобряване на състоянието обаче и нормализиране на ситуацията може да настъпи, едва когато бъдат идентифицирани и назовани действителните емоции.
6. "Емоциите са глупави"
Емоцията и разумът не са конкурентни сили, а допълващи се процеси, които си взаимодействат и влияят един на друг. Натрупаните доказателства показват, че емоцията е част от механизма на разсъжденията и поради това липсата на такава е в ущърб на вземането на решения. Например децата с аутизъм нямат емоционална способност да възприемат чувствата или мотивацията на другите човешки същества. Хората разчитат до известна степен на своите чувства и навици, за да вземат успешни решения.
Емоционалните реакции осигуряват критично обобщение на нашия предишен опит в дадена ситуация, и това резюме се преживява като „чувство“, което може да направи процеса на вземане на решения по-ефективен. Не е достатъчно да знаем какво трябва да се направи; необходимо е също да го почувстваме.
7. "Емоциите са ирационални"
Рационалността максимизира нашето благосъстояние. Нашите емоции са рационални, доколкото допринасят за нашето колективно и лично благополучие. Например завистта е ирационална емоция. В основата на завистта е негодуващото сравнение („той го има, аз го нямам”). Скръбта при загубата на любов е рационална. Вината се възприема като една от моралните емоции, свързани с интересите на други хора и мотивиращата ни тревога за другите. Любовта е ирационална, когато човек съзнателно върви след това, което не може да има, да се лута в безнадеждното преследване на невъзможното (например, да настояваш да започнеш връзка с женен човек).
8. "Емоциите ни се случват"
Всъщност през по-голямата част от времето повечето от нашите емоции не са изцяло извън контрола ни. Те са част от модела ни на поведение, избран и практикуван във времето. Някои откриват например, че гневът е ефективен начин за сплашване на хората, така че те си позволяват да се ядосват при най-малката провокация. Някои култивират тъга, може би защото печелят съчувствие по този начин, или защото тя им осигурява оправдание да се оттеглят и да бъдат оставени на спокойствие.
9. "Винаги ще се чувствам по този начин."
Типичните емоции са преходни. Те идват и си отиват. Както отбелязва Сократ: "Най-горещата любов има най-студения край".
Типичният емоционален отговор спрямо стимул включва бързо покачване на интензитета на емоцията, което трае няколко минути, като бива последвано от сравнително бавно отслабване на емоцията. Например гневът обикновено трае няколко минути и намалява интезитета си през следващите няколко часа. Въпреки това, хората са склонни да вярват, че емоционалната им реакция на дадено събитие ще продължи вечно.
Например, след романтична раздяла, хората не са в състояние да осъзнаят, че болката някога ще премине и това е една от причините за високия риск от самоубийства при юношите. Те нямат достатъчно житейски опит, за да знаят, че болката, която чувстват, е преходна и само след известно време отново ще се чувстват добре, а ситуацията около тях ще се нормализира и стабилизира.
10. "Трудно е да подобрим настроението си"
Редица изследвания показват, че дори само промяна на изражението на лицето – като усмивка в момент, в който сте тъжни, може да доведе до съответните емоционални чувства. С други думи: „Преструвайте се, че изпитвате дадена емоция, докато я изпитате наистина.” Изражение, показващо гордост, провокира решителност и ни мотивира да разрешим проблемите си. Будизмът от своя страна ни съветва да справим с гнева, като се опитаме да отпуснем отпуснем лицевите мускули и смекчим гласа си. Така вътрешното ни състояние скоро ще придобие вида на външното и гневът ни ще се разсее.
В заключение, ако погледнем на емоционалния си живот с идеята, че емоциите са сили, които са извън нашия контрол, ние ще бъдем склонни към лошо и нездравословно поведение, което иначе би могло да бъде контролирано. Идентифицирайте и назовавайте емоциите си, за да можете да ги управлявате, и следователно, да не се чувствате като тяхна жертва.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Поведение
- Какаово дърво
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
- Висши функции на нервната система
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
Коментари към 10 мита за емоциите (и защо те са грешни)