11 стъпки за изразяване на емоциите
Мнозина изпитват затруднения при изразяване на емоциите си, други са прекалено експресивни, а трети не споделят достатъчно. Да знаем как да изразяваме емоциите си по правилен и умерен начин е от голяма полза за нашия личен и социален живот.
Съществуват множество теории и техники, които ни учат как да потискаме или контролираме емоциите си. Доказано е обаче, че тези подходи не са ефективни. Нашите емоции и чувства са спонтанни и автоматични. Ето защо те трябва да бъдат почувствани и изразени.
Науката доказва, че избягването и потискането на емоциите може да има отрицателни психологически последици. Някои съвременни терапии (например терапия за приемане и ангажиране - ACT) и практики (например тази за пълноосъзнатост - mindfulness) могат да помогнат да приемем емоциите си и да се научим как да се отнасяме към тях. Емоциите ни са съществена част от нас. Ето защо е нужно да се грижим за емоционалното си здраве.
Например, ако сте човек, който изпитва много високи нива на емоционална тревожност, то твърде вероятно е да действате по определени начини, в опит да избягвате това чувство. Последното може да се дължи на факта, че не сте сигурни как да канализирате и изразите тази тревожност.
Потискането на тази емоция може да причини физически проблеми като учестен сърдечен ритъм, прекомерно изпотяване, треперене или задух. Задържането на чувствата създава напрежение. Това напрежение може да се насъбира физически в области като врата, лицето, различни мускулни групи и гръбначния стълб. От своя страна, ако държите тези емоции у себе си, без да ги изразявате, може да сте преразоложени към психосоматични заболявания на артериите, болки в главата или стомашни проблеми. Безспорен факт е, че емоциите влияят върху физическото ни здраве. Научаването да ги изразяваме може да предотврати физически проблеми и емоционална болка. |
Прочетете още:
Научете се как да изразявате емоциите си в 11 стъпки
С малко тренинг и с тези лесни стъпки ще можете да идентифицирате по-добре емоциите си и да започнете да ги изразявате по подходящ начин.
-
Идентифицирайте емоцията и усещането
Когато нещо се промени в тялото ви, като реакция на нещо външно или на собствените ви мисли, трябва да си зададете въпроса: Какво чувствам? Какви физически симптоми изпитвам? Каква е причината? Защо се случва сега?
-
Научете се как да разпознавате чувствата си
След като уловите емоциите и чувствата си, трябва да анализирате усещането, което те създават у вас. Полезно е да знаете кои знаци и жестове на тялото ви издават. Опитайте се да направите списък на всички тези емоции и онова, което ги издава физически.
-
Обърнете внимание на реакцията на тялото ви
Емоциите биват регулирани от лимбичната и нервната системи. Веднъж появили се, е трудно да бъдат контролирани. Отделете момент, оставяйки емоциите да се успокоят, за да можете да мислите ясно за тях и за начина, по който реагирате.
-
Обръщайте повече внимание на начина, по който реагирате на дадена ситуация
Може да се чувствате сякаш ситуацията ви изнервя, но коренът на проблема е вашия емоционален отговор на нея. Самонаблюдавайте се и ще разберете, че реакцията ви е същата като тази, когато не можете да намерите важен документ из къщата, или когато получите глоба за нарушение, което не сте извършили. Единственото нещо, което може да промените, е вашата реакция.
-
Изразявайте емоциите си правилно и пропорционално
Едва след като напълно сте разбрали предишната стъпка, ще можете да изразявате емоциите си по по-контролиран начин. Сега е ред на още няколко стъпки, с които да ви помогнем да разберете какво се случва с вас, за да можете да го изразите ясно.
-
Усещайте тялото си и комуникирайте с него
Когато усещате тези силни емоции, вземете под внимание частите от тялото си, от които произхождат. Дайте им цвят и конкретна текстура. Позиционирайте ги и се опитайте да създадете различно отношение с тях. Вие притежавате това тяло и емоции, не те вас.
-
Опитайте се да бъдете искрени за това, което чувствате, и правите
Ако в действителност се усещате безразлични към някого или нещо, защо продължавате да се опитвате? Ако сте раздразнени, ядосани или ви е досадно, защо избягвате разговор, който би могъл да ви помогне да се разберете малко по-добре.
-
Изберете най-добрата ситуация, в която да се изразите
Ако например имате конфликт с шефа си и искате да проведете конструктивен разговор с него, няма да постигнете нищо, ако изберете грешния момент. Ето защо в нужно да разгледате ситуацията, хората наоколо и самите себе си внимателно, и тогава да решите кога моментът ще е най-подходящ.
-
Използвайте позитивна форма на комуникация
Приятният тон, активното слушане, зрителният контакт и употребата на прости фрази като: "Чувствам се стресиран", вместо: "Това, което се случи на работа днес, ме стресира особено много", ще ви помогне да избегнете ситуация, в която се налага да се върнете мисловно и да опишете какво се е случило. Отсрещният имплицитно разбира, че стресът ви явно е причинен от работата.
-
Използвайте тялото си, за да изразите онова, което чувствате
В процеса на обяснението, че сте стресирани, сложете ръката на сърцето, на главата или на стомаха си. Това намеква, че изпитвате неприятни емоции и че би било добре за вас и обкръжението ви да не продължавате в това състояние.
-
Визуализирането и локализирането на вашите емоции е от съществено значение
Във вашата власт е да управлявате емоциите и чувствата си, без да ги потискате или да ги криете. Нужно е да ги изразявате, за да облекчите и освободите ума си, и то така че те да могат да бъдат разбрани.
Как да успокоите емоциите си сами
Понякога емоционалният дискомфорт няма нищо общо с конкретна ситуация. Възможно е да сте тъжни, заради неща, които изкачат в спомените ви, или заради това, че сте уморени, или заради някаква тъжна мисъл, която имате в главата си. В тези ситуации можете да приложите това, което вече беше споменато, - да приемете тези чувства като част от себе си. Да почувствате дискомфорта и да приемете, че сте жив човек, който трябва да се грижи за тези чувства.
Да се приемем като емоционални същества е ключът към това да знаем кои емоции да задържаме и кои да изразим на другите.
Емоциите са част от еволюцията на човешките същества като вид. Те ни определят и разграничават от останалите животни, които обитават Земята. Емоциите са естествени, така че не се мъчете да им се противопоставяте. Позволете им да съществуват и в същото време се опитайте да се успокоите. Намерете нещо друго, с което да занимаете ума си, като да говорите с някого, да пишете или да се разхождате.
Ако изживявате непреодолимо силна емоция, например бяс, спортувайте интензивно. Това ще ви позволи да се освободите от натрупаните гняв и стрес, които се насъбират у вас.
Прочетете още:
exploringyourmind.com
- Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЙНАТА НА УСПЕХА - УИЛЯМ АТКИНСЪН
ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Поведение
- Какаово дърво
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
Коментари към 11 стъпки за изразяване на емоциите