20 съвета за говорене пред публика: за студенти и ученици
Съветите за публично говорене имат за цел да понижат тревожността, която може да ни попречи да изнесем презентацията си например. Те могат да бъдат полезни и за хората със социално тревожно разстройство, които изпитват затруднения да говорят пред група или дори да разказват история сред приятели.
Ако страдате от социална тревожност и се налага да говорите пред публика в училище или университета, то ще ви е от помощ да бъдете възможно най-подготвени. Отвъд подготовката обаче, има стратегии, които да използвате, за да намалите тревожността и да се борите с желанието да си останете у дома, преструвайки се на болни.
Съвети за публично говорене (за студенти и ученици)
Говорете за това, което вече знаете
Ако е възможно, изберете тема, която обичате и познавате добре. Страстта ви към темата ще се усети от публиката и вие ще се почувствате по-малко тревожни, когато знаете, че имате много опит в онова, върху което ви задават въпроси.
Практикувайте
Дори най-добрите оратори упражняват речите си предварително. Практикувайте на глас със записващо устройство или видеокамера, а след това се самонаблюдавайте, за да видите кое е нужно да се подобрите. Ако се чувствате смели, практикувайте пред приятел или член на семейството и поискайте обратна връзка.
Посетете стаята, в която ще изнасяте презентацията си, предварително
Ако имате достъп до класната стая/залата, където ще говорите, извън учебните часове, посетете я предварително, за да свикнете да заставате отпред. Упражнявайте се точно там, където ще изнесете презентацията си.
Кажете на някого за тревожността си
Ако трябва да говорите пред класа или курса си, срещнете се с учителя или професора предварително и опишете страха си от публично говорене. Ако сте в начално или средно училище, споделете го с родителите си, с учител или с консултант. Понякога просто споделянето на начина, по който се чувствате, може да улесни преодоляването на сценичния страх.
Визуализирайте увереността си
Представете си как изнасяте речта си с пълна увереност: как се чувствате свободни от безпокойството и успявате да ангажирате вниманието на съучениците/колегите си. Макар че може да ви изглежда безполезно като упражнение, визуализацията е мощен инструмент за промяна на начина, по който се чувствате. Елитните спортисти използват тази стратегия, за да подобрят представянето си на състезания.
Осъзнайте, че другите са на ваша страна
Помислете за ситуация, в която вие сте били публика, а онзи, който изнася реч или презентация, е бил забележимо нервен. Разочаровани ли сте били от него, затова, че се притеснява? По-вероятно сте се чувствали съпричастни и сте се опитвали да го накарате да се чувства по-комфортно, като сте се усмихвали или кимали с глава. Не забравяйте — другите обикновено искат да успеете и да се чувствате комфортно. Ако по някаква причина аудиторията не е на ваша страна; прилагат ви тормоз или социално изключване, не забравяйте да обсъдите това с родител, учител или съветник.
Концентрирайте се върху онова, което искате да предадете
Когато се фокусирате върху задачата, тревогата е по-малко вероятно да излезе извън контрол. Съсредоточете се върху основното послание на вашата реч или презентация и си поставете за цел да предадете това послание на другите.
Натрупайте опит
Говорете възможно най-често пред класа/курса пожелание. Бъдете първите, които вдигат ръка, когато се зададе въпрос. Вашата увереност ще расте с всеки опит в публичното говорене.
Наблюдавайте другите
Отделете време, за да наблюдавате други оратори, които са добри в това, което правят. Упражнявайте се, имитирайки техния стил и увереност.
Организирайте речта си
Всяка реч трябва да има въведение, изложение и заключение. Структурирайте онова, което казвате така, че другите да знаят какво да очакват.
Грабнете вниманието на публиката
Повечето от вашите съученици/колеги ще внимават поне първите 20 секунди; привлечете вниманието им още тогава. Започнете с интересен факт или история, свързана с вашата тема.
Имайте едно основно послание
Съсредоточете се върху една централна тема. По този начин съучениците/колегите ви ще научат повече. Обвържете различните части на речта си с основната тема, за да подкрепите цялостното си послание. Опитът да покриете твърде широко поле от информация може да претовари публиката ви.
Разказвайте истории
Историите привличат вниманието на останалите и предават по-смислено послание, отколкото фактите и цифрите. Когато е възможно, използвайте история, за да илюстрирате тезата си.
Изградете свой собствен стил
В допълнение към имитирането, работете върху изграждането на свой собствен личен стил като оратор. Интегрирайте собствената си личност в стила си на говорене и ще се чувствате по-комфортно пред аудиторията. Споделянето на лични истории, свързани с вашата тема, е чудесен начин другите да ви опознаят по-добре.
Избягвайте излишните думи
Думи като "като цяло" и "ъм" не добавят нищо към вашата реч. Упражнявайте мълчание, когато усетите желанието да използвате една от тези думи.
Променяйте тона, силата на гласа си и скоростта, с която говорите
Добрите оратори го правят. По този начин вие ще привлечете внимание към това, което казвате.
Разсмейте публиката
Смехът е чудесен начин да се отпуснете, както и останалите. Една шега, казана в началото на презентацията, може да бъде от голяма полза за разчупването на леда. Упражнявайте райминга си и начина, по който разказвате шегата. Помолете приятел за обратна връзка. Уверете се, че темата й е уместна, преди да започнете.
Потърсете приятелско лице в публиката
Ако се чувствате тревожни, намерете някой от вашите приятели в публиката (или някой, който изглежда приятелски настроен) и си представете, че говорите само на него.
Не се извинявайте
Ако направите грешка, не се извинявайте. Шансовете някой да забележи, че сте сгрешили е минимален, така или иначе. Освен ако не се налага да коригирате даден факт или цифра, няма смисъл да се замисляте за грешки, които вероятно само вие забелязвате. Ако направите непохватна грешка, видимо треперите или нещо подобно, опитайте се да осветлите ситуацията, като кажете нещо от сорта на: "Не бях толкова нервна, когато се събудих тази сутрин!". Това може да помогне да се прекъсне напрежението в дадения момент.
Усмихвайте се
Ако всичко друго не върви гладко, усмихвайте се. Хората в публиката ще ви възприемат като топъл човек и ще бъдат по-възприемчиви към това, което имате да кажете.
Съвсем нормално е да се чувствате уплашени, когато трябва да говорите за пръв път пред класа/курса си. И все пак, ако този страх пречи на нормалното ви функциониране и ви държи будни през нощта, е полезно да посетите специалист, който може да помогне.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: verywellmind.com
Снимка: tuck.dartmouth.edu
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
- Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
- Какво е пълноосъзнатост и защо е полезна за нас
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
- Техники за заземяване при силен стрес
- Високата тревожност може да се дължи на ниската толерантност към фрустрация
Коментари към 20 съвета за говорене пред публика: за студенти и ученици