Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми 3 практични съвета за управление на гнева

3 практични съвета за управление на гнева

от 13 юни 2022г., обновено на 20 юни 2022г.
Редактор: Вероника Събова
3 практични съвета за управление на гнева - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Гневът е важна, често неразбрана емоция. Потискането на това чувство може да има негативни последици както върху психическото, така и върху физическото здраве. От друга страна, цялостното завладяване от гнева не е добра алтернатива.

Чуйте статиятаРазбирането и преминаването през гнева може да отнеме време, търпение и самоанализ. Но какво можете да направите в случаите, когато се почувствате гневни? Как можете да се успокоите, без да пренебрегвате чувствата си?

Ето три съвета, които клиничният психолог Лиза Файърстоун, дава на своите клиенти, за да им помогне да се справят с моментите на разочарование, досада или откровен гняв.

1. Пребройте до 10, преди да реагирате

Докато физическите ни действия са под наш контрол, то емоционалните реакции често не са. Оставяйки време между епизодите на експлозивен гняв и предприемането на каквото и да е действие, правим огромна услуга на себе си.

Ако забележите, че се чувствате наистина развълнувани по време на социален контакт, първото нещо, което трябва да направите, е да дишате. Поемете дълбоко въздух и просто пребройте до 10. Когато е възможно, уведомете другия човек, че имате нужда от минута. Излезте навън и се разходете. По принцип, каквото и да работи за вас, с цел успокоение, си струва времето.

Разбира се, всичко това вероятно е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. И все пак, намирането на пет минути за фокусиране върху себе си и собственото си емоционално състояние, често е най-здравословната първа стъпка към обработката на гнева. Позволява ни да си проясним главата, да разберем какво ни е ядосало и да решим как искаме да реагираме.

Целта на петте минути не е да обмисляме случилото се и да се ядосваме, а да се успокоим и да оценим по-добре ситуацията.

2. Изразете гнева си, за да го управлявате по-ефективно

Споделяне

Малкият акт на признание, когато сме ядосани, може да ни помогне да преодолеем гнева. Идеята не е да се вглъбяваме в причините, поради които сме гневни, а просто да забелязваме и назоваваме чувствата си.

Междуличностният невробиолог д-р Даниел Сийгъл препоръчва упражнението „изразете го, за да го управлявате“ като средство за осмисляне на емоциите си и намиране на баланс. Идеята е да опишете вашето вътрешно състояние, без да изпитвате нужда да го рационализирате или обяснявате. Процесът насърчава това, което Сийгъл нарича „интеграция“, като укрепва езиковите способности на вашия мозък и ги свързва със спонтанните емоции в лимбичната област на мозъка.

Освен че успокоява мозъка ви, назоваването на чувствата ви предоставя необходимото време и пространство за анализиране на емоционалното ви състояние. Способността ви да идентифицираме реакциите си ви позволява да бъдете честни и осъзнати, като същевременно ви предоставя възможност да направите по-съзнателен избор за това как искате да реагирате.

>>> Здравословно управление на гнева

3. Разпознайте своите тригери (отключващи фактори)

Всички имаме определени неща, които ни отблъскват – специфичен тип критика, снизходителен тон или усещане, че сме пренебрегнати. Ако обаче почувствате, че неусетно ви залива вълна от негативни емоции, това може да е знак, че причината за гнева ви се корени в по-стари събития.

Разбира се, може да не разпознаете какво точно се случва в настоящия момент. Може да не осъзнавате, че пренебрежителното отношение на шефа ви е задействало спомени за моменти на унижение в детска възраст.

Когато се почувствате гневни, не е необходимо незабавно да идентифицирате точното събитие, което може да е евентуалната причина за чувствата ви. Това, което можете да направите обаче, е да признаете, че интензивността или степента на вашия гняв може да се изострят от минали събития. В подобни ситуации можете да си записвате или отбелязвате отключващите фактори, които според вас са предизвикали емоциите ви – конкретна дума, поглед или тон.

Докато полагате съзнателни усилия за определяне на тригерите, вие успявате все по-лесно да забелязвате кога и защо се проявяват емоциите ви. Например може да забележите, че се чувствате провокирани всеки път, когато партньорът ви кара да изпълните домакинска задача. В началото това може да изглежда като рационална реакция на досадно поведение. И все пак защо това специфично поведение ви отблъсква повече от другите? Има ли смисъл, който му преписвате? Например може да имате мисли като: „Тя мисли, че съм идиот. Защо постоянно ми напомня да изхвърлям боклука, сякаш съм дете? Или „Той никога не ми дава миг спокойствие. Защо е толкова натрапчив?“

взаимоотношения

Тези видове мисли и чувствата, пораждани от тях, могат да бъдат улики за определени тригери, които се проявяват много бързо. Това може да се дължи на родител, който е доминиращ, натрапчив или критичен, в резултат на което да се проявява изключителна чувствителност към подобно поведение. Каквато и да е причината, осъзнаването може да помогне да се разграничи миналото от настоящето.

Разбира се, всички ние ще преживеем вбесяващи събития много пъти в живота си, но все пак можем да се справим с реакциите, провокирани от нашето минало. Това може да ни помогне да осмислим опита си и да контролираме по-добре реакциите си.

Целта и на трите практики е да си дадем необходимото време и пространство, за да обработим и осмислим гнева си, без да ставаме негови жертви. Приемайки внимателен и състрадателен подход към емоционалните си реакции, ние опознаваме себе си на по-дълбоко ниво.

 

 
Източник:

3 Things to Do the Minute You’re Overwhelmed With Anger: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/compassion-matters/202205/3-things-do-the-minute-you-re-overwhelmed-anger

Още по темата:
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
  • Здравословно управление на гнева Здравословно управление на гнева
  • Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите Как да се справим с гнева на тийнейджърите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА - ЕЛИЗАБЕТ ФРИМЕНТЪЛ - ХЕРМЕС
16.95лв.

ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА - ЕЛИЗАБЕТ ФРИМЕНТЪЛ - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ ПРОТИВ КОНФЛИКТИ 50 мл
13.80лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ ПРОТИВ КОНФЛИКТИ 50 мл

Нов

Коментари към 3 практични съвета за управление на гнева

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 3 практични съвета за управление на гнева
    www.framar.bg 
    на 29 June 2022 в 09:35
    Коментирайте "3 практични съвета за управление на гнева"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
  • Гневът е опустошителна емоция, която е знак за сериозен проблем
  • Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
  • Защо не бива да избухваме на работното място
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
  • 6 урока по емоционална интелигентност или как да се владеете в критични ситуации
  • Здравословно управление на гнева
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 1 дни, 21 часа и 35 мин.

Аспирин Протект и Куркумин

преди 10 дни, 11 часа и 30 мин.

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 22 дни, 3 часа и 31 мин.

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 41 дни, 18 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 42 дни, 21 часа и 7 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 44 дни, 14 часа и 38 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 50 дни, 19 часа и 50 мин.

Индометацин чист 99 % на прах.

преди 61 дни, 21 часа и 12 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. д-р Христо Кожухаров - Гневът, агресията и зависимостите - проблемите на модерното ежедневие

Проф. д-р Христо Кожухаров - Гневът, агресията и зависимостите - проблемите на модерното ежедневие

от 17 юни 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах