Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз IQ или EQ: Кое е по-важно?

IQ или EQ: Кое е по-важно?

от 18 май 2018г., обновено на 31 май 2018г.
IQ или EQ: Кое е по-важно? - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Кое е по-важно при определянето на уменията за успех в живота — знанията от книгите или тези от живота? Този въпрос попада в основата на важен дебат, който контрастира относителното значение на когнитивната интелигентност (IQ) и емоционалната интелигентност (EQ). Поддръжниците на т. нар. "книжни знания" вероятно ще предположат, че коефициентът на интелигентност играе критичната роля при определяне на това колко добре ще се справяме в живота. Онези, които се застъпват за значението на "знанието от живота", вероятно ще твърдят, че EQ е още по-важно. Е, къде е истината?

Дебатите относно IQ срещу EQ

В книгата си "Емоционална интелигентност" от 1996 г. авторът и психолог Даниел Големан предполага, че EQ (или коефициентът на емоционалната интелигентност) всъщност може да е по-значим от IQ. Защо? Някои психолози вярват, че стандартните измервания на интелигентността (т.е. оценките на IQ) са твърде тесни и не обхващат цялостно човешката интелигентност.

Психологът Хауърд Гарднър например, предполага, че интелигентността не е просто обща способност. Според него съществуват многобройни интелигентности.

Вместо да се съсредоточават върху една обща интелигентност, обикновено наричана „g фактор“ (general intelligence), някои експерти смятат, че способността за разбиране и изразяване на емоции може да играе еднаква и дори по-голяма роля в начина, по който хората успяват в живота.

Каква е разликата между IQ и EQ?

Как се измерват и тестват IQ и EQ? Нека започнем, като дефинираме двата термина, за да разберем какво означават и как се различават помежду си. IQ или коефициент на интелигентност е число, получено от стандартизиран тест за интелигентност. В оригиналните тестове за интелигентност оценките се правят чрез разделяне на психологическата възраст на индивида на хронологичната му такава, след което резултатът се умножава по 100.

Например, едно дете с психологическа възраст 15 години и хронологична възраст 10 години ще има IQ 150. Днес оценките при повечето тестове за интелигентност се правят, като се сравнят резултатите от теста на респондента с резултатите на други хора от същата възрастова група.

IQ се отнася до способности като:

  • Визуална и пространствена обработка
  • Познаване на света
  • Флуидно мислене
  • Работна памет и краткотрайна памет
  • Количествено мислене

EQ, от друга страна, е мярка за нивото на емоционалната интелигентност на човека. Тя се отнася до способността му да възприема, контролира, оценява и изразява емоции. Изследователи като Джон Майер и Питър Солоуей, както и писатели като Даниел Големан, са подпомогнали осветяването на емоционалната интелигентност, което я прави гореща тема в области от управлението на бизнеса до образованието.

EQ се отнася до способности като:

  • Разпознаване на емоциите
  • Способност за оценяване чувствата на другите
  • Контрол над собствените емоции
  • Възприемане на начина, по който се чувстват другите
  • Използване на емоции за улесняване на социалната комуникация
  • Свързване с другите

От 90-те години на миналия век емоционалната интелигентност е извървяла пътя от неясна концепция в академичните списания до общопризнат термин. Днес можете да си купите играчки, за които се твърди, че спомагат за засилване на емоционалната интелигентност на детето или да запишете децата си в програми за социално и емоционално обучение (SEL), предназначени да преподават емоционални умения.

В някои училища в САЩ социалното и емоционалното обучение са дори изискване на учебната програма.

И така кое е по-важно?

В даден момент от историята коефициентът на интелигентност се разглежда като основен фактор за успеха. Смята се, че хората с висок коефициент на интелигентност са предназначени да живеят живот, изпълнен с успехи и постижения, а изследователите обсъждат дали интелектът е продукт на гените или на средата (старият дебат за природата и отглеждането). Някои критици обаче започват да осъзнават, че единствено високата интелигентност не е гаранция за успех в живота и може би това е твърде тясна концепция, за да обхване в пълна степен широкия спектър от човешки способности и знания.

Високият коефициентът на интелигентност все още се признава за важен елемент на успеха, особено когато става дума за постижения в академичните среди. Хората с високо IQ обикновено се справят добре в училище, често печелят повече пари и по принцип са по-здрави. Но днес експертите признават, че това не е единствената причина за успех. Той е част от комплексен набор от влияния, които освен всичко друго включват емоционална интелигентност.

Концепцията за емоционалната интелигентност оказва силно влияние в редица области, включително в света на бизнеса. Много компании днес налагат обучение за емоционална интелигентност и използват тестове за EQ като част от процеса по наемане на служители. Изследванията сочат, че хората със силен лидерски потенциал също са по-емоционално интелигентни, което предполага, че високият EQ е важно качество, което бизнес лидерите и мениджърите трябва да притежават.

Например, застрахователна компания открива, че EQ може да играе жизненоважна роля в успеха на продажбите. Търговските агенти, класирали се по-ниско по отношение на умения, характерни за емоционалната интелигентност, като съпричастност, инициативност и самоувереност, продават полици със средна премия от 54 000 долара. За сравнение, тези, класирали се по-високо в измерването на EQ, продават полици на стойност 114 000 щатски долара.

Емоционалните способности могат също да повлияят върху избора, който потребителите правят, когато се сблъскват с решения за покупка. Носителят на Нобелова награда психолог Даниел Канеман е установява, че хората предпочитат да си имат работа с човек, на когото се доверяват и харесват, отколкото обратното, дори ако това означава да плащат повече за по-нискокачествен продукт.

Можем ли да се научим на емоционална интелигентност?

Може би се чудите дали емоционалната интелигентност е наистина толкова важна, че да бъде преподавана или укрепвана? Според метаанализ, който разглежда резултатите от програмите за социално и емоционално обучение, отговорът на този въпрос е недвусмислено да. Проучването установява, че приблизително 50% от децата, записани в програмите на SEL, имат по-добри резултати, а почти 40% показват подобрени средни стойности. Тези програми се свързват още с намаляването на процента на изключване от училище, по-високо посещаване на часовете и по-малко дисциплинарни проблеми.

Някои стратегии за преподаване на емоционална интелигентност включват обучение за характера, моделиране на позитивно поведение, насърчаване на хората да мислят за това как другите се чувстват и намиране на начини да бъдем по-съпричастни към другите.

Успехът в живота е резултат от много фактори. Както IQ, така и EQ несъмнено играят роля в повлияването на цялостния успех, както и в неща като здраве, благополучие и щастие. Вместо да се съсредоточаваме върху това кои фактори могат да имат по-доминиращо влияние, най-голяма полза можем да получим от обучението за подобряване уменията в множество области.

В допълнение към укрепването на определени когнитивни способности, като паметта и менталния фокус, можем също така да придобием нови социални и емоционални умения, които да ни служат добре в много различни области от живота.

По статията работи: Елиза Трайкова

Източник: verywellmind.com

Снимка: pills6conline.com

Още по темата:
  • Защо да си интелигентен невинаги е предимство Защо да си интелигентен невинаги е предимство
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
5.0/5 1 оценка

Коментари към IQ или EQ: Кое е по-важно?

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте IQ или EQ: Кое е по-важно?
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:11
    Коментирайте "IQ или EQ: Кое е по-важно?"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Флуидна и кристална интелигентност – дефиниция, разлики и техники за подобряване
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност
  • Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
  • Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
  • Странни дейности, които според науката ще ни направят по-умни
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Важно ли е за вас как изглежда половинката ви у дома?

преди 2633 дни, 13 часа и 59 мин.

Кога е важно да се пият комбинираните добавки - пробиотик с пребиотик?

преди 3762 дни, 12 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 15 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 27 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival