Влиянието на приятелствата върху живота на самотните и семейните хора

През последното десетилетие в Съединените щати се наблюдава рекорден брой самотни хора. Според данните от преброяването през 2017 година повече от 110 милиона възрастни американци живеят в самота, а проучване, направено 7 години по-рано - през 2010-а, и обхванало повече от 3 хиляди души над 45-годишна възраст, установява, че 35 процента от анкетираните се чувстват самотни.
Дали обаче да си сам непременно означава, че се чувстваш самотен и изолиран?
Навсякъде по света хората все по-често избират да живеят сами заради промените в ценностната система, културните и обществени норми на обществото, все по-слабия икономически стимул за сключване на брак и т.н.
Възходът на безбрачието не може да бъде спрян дори при разумни съвети като този, че семейните хора имат някой, който да им помага и да ги подкрепя в периоди на нужда, докато самотните хора просто са сами.
И все пак, редица изследвания през последните години доказват, че този съвет, и изобщо, теориите, според които хората, избрали да живеят без партньор, са самотни и нещастни, са мит. Да бъдеш щастлив не зависи от това дали си семеен, или не.
Екип на Мичиганския държавен университет, провел проучване с повече от 270 000 души в около 100 страни, е открил, че сред хората на възраст над 65 години значимите приятелства са по-силни показатели за здраве и щастие, отколкото семейните взаимоотношения. С напредването на възрастта приятелствата стават все по-важни за здравето на хората. Изследователите също така са установили, че самотните възрастни - които са разведени или никога не са сключвали брак, но поддържат пълноценни приятелства, са също толкова щастливи и здрави, колкото и хората в пълноценни партньорства.
Друг интересен извод на учените е, че хората, които не са в партньорство, имат повече приятели и са по-добри в поддържането на приятелства в сравнение със семейните. И обратно, двойките са склонни да прекарват по-голямата част от времето си с партньора си и често оставят приятелствата и социалните връзки на заден план.
Проучване от 2015 година, проведено от психолозите Наталия Саркисян и Наоми Герстел, открива, че хората, които не живеят в партньорство, поддържат значително повече социални връзки и с двата пола. Заключението им е, че самотните хора са по-склонни да поддържат контакт и да получават помощ от приятели, семейство и съседи, отколкото онези, които са в двойка.
Друго изследване показва, че хората, които са обвързани в отношения, губят средно по двама близки приятели. Двойките са склонни да прекарват по-голямата част от времето си с партньора си – дори когато се срещат с приятели или роднини. Често браковете оказват отрицателно въздействие върху отношенията с други хора.
На свой ред приятелствата имат силно и положително въздействие върху хората, избрали да живеят сами. Изследване на учени от Харвард, продължило 75 години, е установило, че най-добрият показател за щастие са добрите социални отношения. Според друго проучване, проведено в Обединеното кралство, хората на възраст около 45 години, които поддържат 10 или повече приятелства са с по-високи нива на психологическо благополучие и щастие на 50-годишна възраст в сравнение с хората с по-малко приятели.
Многобройните изследвания неоспоримо доказват благотворното въздействие, което оказват приятелите върху физическото и психическото ни здраве. Най-важният извод, който можем да направим, е, че за да бъдем щастливи, трябва да имаме приятели, а също и че животът без партньор не означава непременно нещастие и самота. Всичко опира до личния избор.
Редактор: Ина Фенерова
Източник: psychologytoday.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРИЯТЕЛИ ЗАВИНАГИ - ГАЛИНА АНДОНОВА - ХЕРМЕС
СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА ЗА ДЪЖДОВНИ ДНИ - МАМЕН САНЧЕС - ХЕРМЕС
ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СЪНУВАНИ ПЛАЖОВЕ - АНИТА ТАРАСЕВИЧ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво е емоционален дом и защо е важно да го обновяваме, почистваме и съхраняваме
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- Какво стои в основата на приятелството между мъже и жени
- 10 положителни цитата за щастието
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 36 психологически въпроса, които могат да ви сближат с всеки
- 6 блестящи начина да надхитрите мозъка и тялото си, за да бъдете щастливи
- Как да бъдем щастливи на работното си място
- 10 урока от Джон Кехоу, които имат силата да променят живота ви
Коментари към Влиянието на приятелствата върху живота на самотните и семейните хора