Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Връзката с околния свят – най-доброто средство срещу вируси и самота

Връзката с околния свят – най-доброто средство срещу вируси и самота

от 15 дек 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Връзката с околния свят – най-доброто средство срещу вируси и самота - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

На всеки се е случвало поне веднъж да си легне тъжен или самотен и сутринта да се събуди още по-уморен и пред нервен срив. Учени твърдят, че емоционалното ни състояние през нощта се отразява на нивата на стрес в организма.

Пандемията от COVID-19 със сигурност ни отдалечи един от друг. Маските бяха като емоционална бариера между нас и околните, тъй като скриваха всяка наша гримаса. Информацията за изражението на лицето се обработва от специфична област в мозъка, което има за цел да ни накара да се чувстваме в безопасност.

Общуването с близки и колеги онлайн през последните няколко години не би могло да замести човешката потребност от физически контакт, а той е много важен, за да бъдем щастливи.

Тъгата потиска имунитета и забавя производството на Т-клетки

Проучване, публикувано в научното списание „Proceedings of the National Academy of Sciences“, сочи, че „чувството за самота, тъга, заплаха или липса на контрол от предишния ден повишава нивото на кортизол на следващия". Когато хормонът на стреса завладее тялото и мозъка, имунната система също страда, тъй като намалява броя на Т-клетките. Доказано е, че кортизолът унищожава NK клетките (natural killers) – важни имунни клетки, които ни предпазват не само от вируси, но и от някои видове тумори.

Ако се чувстваме самотни в продължение на дни, седмици или по-дълго, е напълно възможно да изпаднем в състояние на хроничен стрес. Осем от десетте най-често предписвани медикаменти по света са за облекчаване симптомите на стрес. За щастие, можем да се справим с него чрез практикуване на осъзнатост.

Жена с черна коса и бяла блуза, която е протегнала ръце през прозорец

Как осъзнатостта трансформира „мен“ в „нас“?

Една от заблудите, свързана с осъзнатостта, е, че тя се отнася основно до мислите и чувствата, които изпитваме. Всъщност осъзнатостта има много повече аспекти и далеч не е толкова самотно и изолиране занимание. Тя ни предпазва от страданието, като ни учи да преживяваме заобикалящия ни свят и да откриваме себе си във всичко около нас – въздуха, водата, планетата, растенията и животните.

Виждаме себе си едва когато се вгледаме добре в другия.

В нашата култура е нормално да придаваме голямо значение на независимостта. Психотерапевтът Доналд Олтман разказва: „Илюзията ми за независимост бе разбита на пух и прах, когато отидох в манастир. Храната ни беше осигурена от местните хора в Бирма. Изпитах смирение заради този техен акт на милостиня и добрина и осъзнах, че всяка хапка храна в нашите чинии бе плод на сложното взаимодействие между различни аспекти на живота ни – слънчевата светлина, дъждът, природата и човешкото усилие. Бях благодарен за всички неща, които ми позволяваха да живея и се сближих повече с околните.“

Думата, която отблъсква вируси и самота едновременно, е… взаимоотношения, и то в множествено число, защото се свързваме със света по най-различни начини.

Следващия път, когато се почувстваме самотни вечерта, нека си спомним, че тялото следи и се вслушва в социалните и емоционалните преживявания от деня. Това е много важно, защото усещането за самота и липса на подкрепа води до производство на повече кортизол, за да ни подготви да посрещнем един напрегнат ден.

Как чрез осъзнатост да отблъснем вирусите и да се чувстваме по-малко самотни?

Експертите препоръчват да изграждаме връзки, които са положителни и удовлетворяващи и за двете страни. Те предупреждават, че процесът може да отнеме време, но успехът никога не идва даром. Нека още днес направим първата малка крачка, която ще ни сближи с другия. Той може би не знае как се чувстваме, затова бихме могли да поемем инициативата и да му помогнем да разбере като:

  • се обадим на някого, който ще ни накара да се усмихнем;
  • изпратим съобщение на някого и му пожелаем „Лека нощ“;
  • прегърнем или целунем някого преди да си легнем;
  • отделим минута или две, за да обърнем внимание на човек, който смятаме, че е самотен;
  • си спомним за едно положително взаимодействие от изминалия ден;
  • опишем в дневник времето, прекарано с човек, който ни е накарал да се чувстваме добре.

Вместо заключение

Да потърсим подкрепа от друг човек, когато сме нещастни или самотни, не е проява на слабост. Ние сме една нишка от мрежата на човешките взаимоотношения, които трябва да подхранваме, ако искаме да ни бъдат полезни. Нека отворим очите си за света около нас, защото със сигурност има поне един човек, на когото можем да кажем с усмивка „Лека нощ“. 

Източник:

One Word That Fights Off Both Viruses and Loneliness: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/practical-mindfulness/202212/one-word-fights-both-viruses-and-loneliness

Още по темата:
  • Как срамът от детството може да повлияе на взаимоотношенията в зряла възраст Как срамът от детството може да повлияе на взаимоотношенията в зряла възраст
  • Овластяващите думи, които ще ви помогнат да прекратите токсична връзка Овластяващите думи, които ще ви помогнат да прекратите токсична връзка
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
14.90лв.

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН

ОБИЧАЙ СЕБЕ СИ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ С КОГО СИ - ЕВА-МАРИЯ ЦУРХОРСТ - ЖАНУА 98
14.00лв.

ОБИЧАЙ СЕБЕ СИ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ С КОГО СИ - ЕВА-МАРИЯ ЦУРХОРСТ - ЖАНУА 98

Нов
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Връзката с околния свят – най-доброто средство срещу вируси и самота

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 December 2022 в 09:44

    Eli

    Неадекватна публикация. Всеки го може, когато има с кого да се свърже и на кого да разчита, за да не е самотен. В крайна сметка не е наистина самотен. Какво ще кажете на онези, които си нямат никого? Нямат кого да прегърнат, нито на кого да пожелаят \"Лека нощ\", нито близък, на когото да телефонират? Ще се учудите колко много такива хора има, при това на всяка възраст. Те как да се справят, това ми кажете.

    Здравейте! Напълно разбираме хората в подобна ситуация и се стараем да бъдем полезни и на тях. Не сме учудени от факта, че за съжаление, твърде много хора нямат кого да прегърнат и на кого да пожелаят "Лека нощ!", точно по тази причина и се опитваме да бъдем полезни и на тях! Предлагаме ви тази статия https://psychology.framar.bg/10-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0 и се надяваме в нея да откриете ценни насоки за по-удовлетворяващ, макар и самотен живот!

  2. Eli 
    на 19 December 2022 в 22:22

    Неадекватна публикация. Всеки го може, когато има с кого да се свърже и на кого да разчита, за да не е самотен. В крайна сметка не е наистина самотен. Какво ще кажете на онези, които си нямат никого? Нямат кого да прегърнат, нито на кого да пожелаят \"Лека нощ\", нито близък, на когото да телефонират? Ще се учудите колко много такива хора има, при това на всяка възраст. Те как да се справят, това ми кажете.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • 7 съвета за преодоляване на самотата
  • Как срамът от детството може да повлияе на взаимоотношенията в зряла възраст
  • Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Овластяващите думи, които ще ви помогнат да прекратите токсична връзка
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
  • Три признака на токсичната връзка
  • Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
  • Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
  • Радостта от усамотението и силата на тишината

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Л-цистеин /аминокиселина/ срещу разрушителното деиствие на алкохол и цигари.

преди 496 дни, 15 часа и 14 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 553 дни, 17 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 7 дни, 6 часа и 9 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 9 дни, 12 часа и 12 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 10 дни, 7 часа и 15 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 19 дни, 3 часа и 4 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах