Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Три съвета, които ще ви помогнат да се свържете емоционално с другите

Три съвета, които ще ви помогнат да се свържете емоционално с другите

от 02 окт 2018г., обновено на 11 апр 2024г.
Редактор: Ина Фенерова
Три съвета, които ще ви помогнат да се свържете емоционално с другите - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Междуличностните взаимоотношения обогатяват живота ни. Да се разбираме добре с другите, да имаме специални отношения с тях и да се чувстваме значими е това, което прави нашето съществуване смислено и полезно. Добрата новина е, че дори комуникацията да не е от най-силните ни страни, с повече желание и практика можем да се научим да общуваме пълноценно и удовлетворяващо с околните. Ако искате да подобрите този аспект от живота си, тази статия е за вас.

Свържете се емоционално с другите, като се упражнявате в активно слушане

Един от начините да се свържете емоционално с другите е да ги накарате да се чувстват чути. По време на разговор разсейването обикновено се конкурира с нашето внимание. Също така може да мислим за това, което да кажем в отговор на споделеното от събеседника ни. Случвало ви се е, нали?

Фокусирайте вниманието си върху човека, с когото разговаряте, и нещата, които той ви казва, това ще подхрани връзката ви с него. Ключът към усвояването на умението да слушаме е да се стремим да оставаме съсредоточени в настоящия момент. Понякога може да е трудно, но практикуването на техники като осъзната медитация ще улесни подобряването на това умение.

Ето още няколко неща, които ще ви помогнат:

  • Избягвайте да преценявате другия човек.
  • Прекъсвайте само когато това е абсолютно необходимо. Ако прекъснете събеседника си, той може да почувства, че не се интересувате от това, което казва. Когато се налага да прекъснете, правете го деликатно и не забравяйте да се извините.
  • Вместо да давате съвети, просто слушайте. Често когато даваме съвет, ние просто проектираме нашите собствени убеждения върху другия човек.

Поздравявайте топло околните

Начинът, по който поздравяваме околните и им казваме „довиждане”, може значително да подобри отношенията ни с тях, твърди психологът Гретхен Рубин, автор на книгата "По-добре отпреди: как да подобрим ежедневните си навици". Според нея топлият поздрав не изисква нито време, нито енергия, но за сметка на това е изключително ефективен, защото създава чувство за признание и свързаност.

„За да подобрим и укрепим взаимоотношенията си, не е необходимо да ги създаваме наново, а само да ги преоткрием и да покажем, че са важни за нас.”, казва още Рубин.

мъже, жени, среща, разговор

Топлият поздрав е един наистина простичък, но вълшебен трик, за който дори не се налага да инвестирате средства, енергия, да отделяте специално време или да избирате подходящ момент. Единственото, което трябва да направите, е винаги, когато някой се прибира или пък излиза, да му казвате искрено „здравей“ и „довиждане“. Този сърдечен жест може да сътвори чудеса, защото с него вие отдавате дължимото внимание на този, който идва или си отива.

Нали разбирате разликата? Едно е да смотолевите нещо набързо, когато колегата ви влезе сутрин в офиса, съвсем, съвсем друго е да го погледнете в очите, да го поздравите усмихнато и да размените с него няколко думи.

Осъзнаваме ли го, или не, всички ние искаме точно това от взаимоотношенията си – признание и свързване, независимо дали става въпрос за професионални, или лични отношения.

„Този топъл жест на внимание прави връзките с хората около нас много по-удовлетворяващи и дълбоки.“, убедена е Гретхен Рубин.

Редица изследвания подкрепят нейната теория. Проучване от 2012 година показва, че когато става дума за социални взаимодействия, голямата промяна зависи от малките неща. Учени успяват да докажат, че усмивката наистина е заразна – ако двама от приятелите ви се смеят, шансът да се разсмеете и вие, е много по-голям, отколкото рискът да останете със сериозно изражение.

>>> Най-важното, което трябва да знаем за добрата комуникация

По същия начин стои и въпросът с поздравяването. Помислете какви емоции предизвиква у вас вглъбеният в себе си човек. Не е задължително той да е враждебен или груб, достатъчно е да не обръща внимание на околните, да не поздравява и да е труден за комуникация, за да решите, че не можете да му имате доверие, нали? А сега си представете, че същият този човек постепенно започва да се отваря за света, сваля слушалките си, като ви види, усмихва ви се сутрин, пита ви как сте. Приятно изненадани сте, нали?

След няколко дни вече сте убедени, че този човек всъщност е доста готин, очевидно ви харесва и иска да си комуникира с вас. Ето така малките неща и дребните сърдечни жестове правят голямата промяна в социалните взаимодействия.

Променете езика на тялото си

Според учените езикът на тялото ни представлява 80% от комуникацията. Това означава, че усвояването на невербалната комуникация е един от най-добрите начини да се свържете емоционално с другите.

>>> Видове невербална комуникация

Обикновено не забелязваме движенията на тялото си, когато говорим. Нашето внимание е толкова фокусирано върху това, което казваме, че забравяме напълно за движенията на тялото си. Ето как да промените това:

  • Отпуснете се. Ако изглеждате стресирани, събеседникът ви ще разбере, че се чувствате неудобно.
  • Не кръстосвайте ръце. Ако целта ви е да подобрите връзката си със събеседника си, заемете поза, която показва, че ви е удобно и приятно.
  • Поддържайте добър контакт с очите – те са най-изразителната част от нашите тела. Поддържането на добър контакт с очите е наистина важно, защото показва на другите, че се интересувате от тях.
  • Повтаряйте движенията на събеседника – това е много полезна техника, която може да ви помогне да се свържете емоционално с другите. Състои се от имитиране на езика на тялото на човека срещу вас по фин начин. Това изпраща послание до мозъка му, че е в безопасност с вас и че може да ви вярва.

Тези съвети ще ви помогнат не само да се свържете емоционално с другите, но и да усъвършенствате уменията си за разговор.

Източник:

exploringyourmind.com, psychologytoday.com

Още по темата:
  • Елективният мутизъм – когато детето ви не говори с други хора освен с вас Елективният мутизъм – когато детето ви не говори с други хора освен с вас
  • Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
  • Флейкинг: Защо все повече хора отменят срещи в последния момент Флейкинг: Защо все повече хора отменят срещи в последния момент
  • Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм
5.0/5 1 оценка

Коментари към Три съвета, които ще ви помогнат да се свържете емоционално с другите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Три съвета, които ще ви помогнат да се свържете емоционално с другите
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 07:52
    Коментирайте "Три съвета, които ще ви помогнат да се свържете емоционално с другите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Видове невербална комуникация
  • Елективният мутизъм – когато детето ви не говори с други хора освен с вас
  • 12 способа за справяне с инатливите хора
  • Междуклетъчна сигнализация
  • Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
  • Пет комплимента за всяка критика: Ключът към здрави взаимоотношения
  • Овладейте асертивната комуникация с помощта на пет лесни стъпки
  • Четирите основни правила за успешна комуникация
  • Флейкинг: Защо все повече хора отменят срещи в последния момент
  • Как действа обратната психология
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 11 часа и 8 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1299 дни, 19 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 19 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 10 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 11 часа и 15 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 11 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival