Грешки при разрешаването на конфликти във връзката
Акценти
|
Мъдрите хора, а и учените, казват, че добрата комуникация може да изглади взаимоотношенията и да подсили доверието на партньорите. Обратното също е вярно: лошата комуникация може да отдалечи партньорите, да причини стрес и да роди недоверие, дори презрение. Тъй като конфликтът в отношенията е почти неизбежен (и не е непременно знак за проблем), можете да намалите значително стреса и да се сближите, ако развиете умения за справяне с конфликтите по здравословен начин. Ето някои примери за негативни и дори разрушителни нагласи и модели на комуникация, които могат да навредят на връзката ви.
Избягване на всякакви конфликти
Вместо да обсъждат спокойно и с уважение проблемите със своята половинка, някои хора премълчават и трупат в себе си негативните емоции, докато в един момент не експлодират и не излеят върху нея целия си гняв. Макар на пръв поглед избягването на конфликтите да изглежда по-лесен начин за справяне, истината е, че то предизвиква повече стрес и за двете страни, тъй като напрежението се увеличава, възмущението също и накрая отношенията са по-обтегнати от всякога. Много по-здравословно е всеки проблем да се обсъжда и разрешава.
Заемане на отбранителна позиция
Вместо да подходят обективно към онова, което партньорът им казва, и да се опитат да разберат гледната му точка, хората са склонни да заемат защитна позиция и да отричат, че може да имат вина за случилото се. Нежеланието за поемане на отговорност първоначално облекчава стреса, но създава проблеми за в бъдеще, защото партньорите не се чувстват чути. Техните конфликти остават неразрешени и се задълбочават.
Прекалено генерализиране
Когато се случи нещо, което не харесват, някои партньори предпочитат да драматизират и да генерализират. Избягвайте да започвате изречения с "Винаги" и "Ти никога", например "Винаги закъсняваш!" или "Никога не правиш това, което искам от теб!" Спрете и помислете дали това наистина е вярно. Също така не повдигайте минали конфликти, за да отклоните темата на дискусията и да предизвикате по-голяма негативност. Това пречи на истинското разрешаване на конфликта и също задълбочава проблемите.
Когнитивни изкривявания, които водят до влошаване на отношенията
Повечето от вас не знаят как се получава така, че на пръв поглед безобидни ситуации създават огромно напрежение. Тук роля играят общите когнитивни изкривявания, които ви пречат да поддържате здравословни отношения. Ето кои са най-често срещаните.
Стремеж винаги да сте прави
Допускате грешка, ако вярвате, че има правилна и неправилна позиция по даден въпрос или че само вашата е правилна. Не изисквайте от партньора си да вижда нещата по същия начин и не го приемайте като лична атака, ако той/тя има различно мнение. Търсете компромис и приемайте неговото несъгласие. Не забравяйте, че невинаги има "правилно" или "грешно" и че и двете гледни точки могат да са валидни.
» Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим
"Психоанализа"/ четене на ума
Вместо да попита другия какво мисли или как се чувства, понякога партньорът е убеден, че вече знае това. Той тълкува неговите действия по свой начин. Например, може да реши, че щом партньорът е закъснял, значи не го е грижа достатъчно или пък че отказва секс не от умора, а защото е сърдит заради нещо. Помнете, че всеки има своя гледна точка и не бива да правите прибързани предположения. Изслушайте вашия любим и му позволете да ви обясни как се чувства.
Неспособност да изслушвате
Някои хора прекъсват, правят гримаси и подготвят ответната си реплика, вместо просто да слушат и да се опитат да разберат партньора си. Това им пречи да видят неговата гледна точка и кара партньора също да откаже да разбере тяхната. Не подценявайте значението на активното слушане и съпричастността към отсрещния.
Прехвърляне на вината
Често срещан, но погрешен подход за справяне с конфликтите е отправянето на критики и обвинения. Партньорът може да не признава своята грешка или слабост, защото погрешно смята, че така изглежда слаб и уязвим. В замяна той не просто не поема отговорност, но и я прехвърля на своя избраник. Опитайте се да видите конфликта като възможност да анализирате ситуацията обективно, да прецените нуждите на двете страни и да излезете с решение, което да помогне и на двамата.
Победител във всеки спор и на всяка цена
Когато хората се съсредоточат върху спечелването на спора, връзката страда. Смисълът на взаимоотношенията трябва да бъде взаимното разбирателство и постигането на споразумение или решение, което да зачита нуждите и на двете страни. Би било пагубно за вас и партньора ви непрекъснато да се стремите да докажете колко греши отсрещният и да отхвърляте чувствата му.
Поставяне на етикети
Разграничавайте действията на партньора си от неговия характер. Например, съпругът ви си хвърля чорапите по пода, вие определяте това като черта на характера и го наричате "разхвърлян и мързелив", или съпругата иска да обсъди проблемите във връзката, а вие я обвинявате, че е "твърде взискателна". Това създава отрицателни усещания и у двамата. Не забравяйте да уважавате другия, дори поведението му да не ви харесва.
Избягване на сериозните разговори
Когато единият от партньорите иска да обсъди проблем в отношенията, понякога другият отказва да говори или да го изслуша. Това е израз на неуважение, а в определени ситуации дори на презрение, като в същото време позволява основният конфликт да нараства. Протакането не решава нищо и води до негативни емоции. Много по-добре е да се изслушвате и да обсъждате наболелите въпроси по уважителен начин.
verywellmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
Коментари към Грешки при разрешаването на конфликти във връзката