Какво е аналитична парализа и как да я преодолеем
Въпреки че съвременното общество възхвалява мисълта и разума, в някои случаи да мислиш прекалено много може да бъде контрапродуктивно и да доведе до състояние, известно в психологията като "аналитична парализа".
Какво представлява аналитичната парализа
Аналитичната парализа се характеризира с прекалено обмисляне на нещата и постоянно колебание. Ставаме жертва на това състояние, когато обмисляме нещата до такава степен, че не сме в състояние да вземем решение или да предприемем действия. Можем да прекараме толкова дълго време в търсене на идеалното решение, че да не успеем да продължим напред. Състоянието може да бъде болезнено преживяване, тъй като буквално парализира живота ни, правейки прогреса ни невъзможен.
Счита се, че аналитичната парализа засяга по-често хора, които са склонни към дълги размишления и анализи, преди да вземат решение. И въпреки че понякога това е добра стратегия, тя може да бъде и опасна, ако ни пречи да предприемем действия или да подобрим живота си.
Изобилието от информация в епохата, в която живеем, ни предлага толкова голям избор, че вземането на решение често е истинско предизвикателство. Страхуваме се да бъдем категорични, за да не сгрешим, а колебанията ни карат с часове и дни да анализираме плюсовете и минусите и да търсим допълнителна информация. Въпреки това, голяма част от тази информация е противоречива. Например за всеки продукт, наличен в интернет, има добри и лоши отзиви. Това ни обърква още повече, оставяйки ни напълно парализирани.
Вижте някои от причините за аналитична парализа:
Страхуваме се да вземем погрешно решение
Често не вземаме решение, защото се страхуваме да не сгрешим. Убедени сме, че е невъзможно да предвидим всички възможни последствия от избора. И тъй като не можем да стигнем до твърдо заключение, ние просто избягваме да вземаме каквито и да било решения. Това особено важи за хората, занимаващи се с академична дейност, които разчитат на блестящите си умения за размисъл и анализ.
Имаме прекалено голям избор
Съвременният свят ни предлага наистина богат избор. Храната, която да ядем, хобитата, с които да се занимаваме, нещата, които да купуваме, кариерите, които да изберем, отношенията, в които да влезем: животът ни се състои от много възможности за избор всеки ден. Да имаш много възможности за избор изглежда като нещо добро. Въпреки това, изобилието от опции всъщност затруднява вземането на правилно решение.
Разполагаме с твърде много информация
За всеки избор, който правим, разполагаме с огромно количество информация. Вземете за пример здравословното хранене. Можете да намерите хиляди книги, академични доклади, сайтове и телевизионни програми на тази тема. Напълно невъзможно е да прегледаме всички тези ресурси. Дори и да го направим, ще открием много противоречива информация. Някои източници ще ни посъветват да избягваме мазнините, други – въглехидратите, трети – млечните продукти и т.н.
Липса на фокус
Невероятното количество възможности в живота може да затрудни определянето на приоритетите ни и фокусирането върху важните за нас неща. Когато наблюдаваме хората около нас, занимаващи се с най-различни дейности, често се изкушаваме да изпробваме някои от тях. Това разпилява енергията ни и пречи на развитието ни, защото в крайна сметка не се отдаваме сериозно на нито една от дейностите, които залагаме в графика си.
Разсейването, идващо от социалните медии, интернет, телевизия, също не бива да се пренебрегва. То прави още по-трудно съсредоточаването ни върху това, което е наистина важно за нас.
При липса на фокус и приоритети можем да чувстваме и постоянно желание да се захванем с всички неща, които чакат вниманието ни, но никога да не ни остава време за тях и постоянно да ги отлагаме. Това може да доведе до аналитична парализа, тъй като не можем да решим какво трябва да правим. Това е и една от причините, поради които умните хора понякога не успяват да достигнат пълния си потенциал.
Опитваме се да свършим много неща наведнъж
В резултат на липсата на фокус, ние често се опитваме да свършим твърде много неща наведнъж. За съжаление, капацитетът ни за вземане на решения е ограничен до определен брой за ден, което обяснява и защо с напредването на деня вземането на решения става все по-трудно и по-трудно, а това съвсем естествено се отразява на производителността и творчеството.
Високият коефициент на интелигентност не е гаранция за успех в случаите на аналитична парализа. Прекаленото мислене може да ни накара да бъдем по-малко продуктивни и креативни. То може да навреди на когнитивните функции, да изчерпи нашата воля и да саботира щастието ни.
В крайна сметка, ако интелигентността ни пречи да предприемем конкретни действия, тя може да доведе до провал, а не до постижения. Може би затова толкова много интелигентни хора са нещастни и чувстват, че не са постигнали нищо в живота си.
За щастие, има начини да преодолеем аналитичната парализа, така че вземането на решения да бъде по-лесно, а прогресът ни – напълно възможен и по силите ни.
6 стъпки за преодоляване на аналитичната парализа
1. Приоритизирайте решенията си
Ние имаме ограничен капацитет за вземане на решения. За да бъдем максимално ефективни, трябва да приоритизираме най-важните. Ето защо успешните хора носят едни и същи дрехи всеки ден. Пример за това е Марк Зукърбърг, който успешно елиминира нуждата да взема поне едно решение, обличайки едни и същи дрехи всеки ден... Защо да хабим умствената си енергия в избор на цвят на тениската си, когато можем да спестим тази енергия за много по-важни решения?
2. Вземайте важни решения, когато сте свежи
Тъй като имаме ограничена способност да вземаме ефективни решения, си струва да правим важните такива в моментите от деня, в които сме свежи и разполагаме с пълния капацитет на умствената си енергия. Когато сме уморени, грешим повече, разсеяни сме и като цяло – напълно неспособни да вземем правилно решение. Повечето хора са по-уверени във вземането на решение в началото на деня: преди ограниченото им количество умствена енергия и воля да се изчерпят…
3. Ограничете времето за търсене на допълнителна информация
Когато ви предстои да вземете решение, определете колко време да отделите за проучване на информацията, която ви трябва. Очевидно различните решения ще изискват различно време. Изборът на тостер има по-малко последствия от избора на ипотека. Изборът на място за почивка е по-малко важен от избора на място за живеене. Определете последиците от решението и определете разумен период от време, за да направите избора си.
4. Бъдете наясно с целите си
Не можете да вземете ефективно решение, ако не сте наясно с желания резултат. Преди да започнете каквото и да е изследване, си дайте ясна сметка какви очаквания имате. Това ще ви помогне да се съсредоточите върху най-подходящата информация, от която се нуждаете, за да вземете това решение.
Например, ако избирате ново място за живеене, се съобразете с това до каква степен отговаря на нуждите и предпочитанията ви. Така ще ви е много по-лесно да направите избора си. Запомнете, че и в професионален, и в личен план е важно да се концентрирате на първо място върху тези задачи и избори, които ще ви отведат там, където искате да бъдете.
Ще ви помогне много и съставянето на списък с приоритети, който успешно ще направлява вземането на решения.
5. Потърсете друго мнение
Понякога сме толкова объркани от всички възможности, че може да е полезно да получим по-обективен поглед. Друга гледна точка обикновено помага да изясним собствените си мисли и улеснява вземането на решение.
6. Направете малка крачка
Понякога, вместо да се търси идеалното решение, е по-добре да се направи една малка крачка. Това ни дава обратна връзка от реалния живот, която може да бъде по-полезна от теоретичната информация. Ако избирате място за живеене, прекарайте един уикенд в района. Ако мислите за нов маркетингов план, направете тест. Разбира се, не можем да вземаме всички решения в живота си, следвайки това напътствие. Например трудно е да се експериментира с бебе! Но когато можете да получите някакъв опит от реалния живот, това би помогнало да се придвижите напред и да излезете от аналитичната парализа.
За финал, не забравяйте, че обикновено вземането на решения в края на деня е възможно най-лошото решение. Използвайте посочените стратегии, за да се освободите от аналитичната парализа и да постигнете повече напредък в живота си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
ЗАЛОЖНИЦИ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
ПАРАДОКСЪТ НА ИЗБОРА - БАРИ ШУОРЦ - СИЕЛА
КАК МИСЛЯТ ЛЕКАРИТЕ - Д-Р ДЖЕРЪМ ГРУПМАН - ИЗТОК - ЗАПАД
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
- Какво представлява дисоциацията и какви са причините за нея
- Дивергентно мислене: какво е то и как да го развием
- Как ефективно да контролираме отрицателните мисли
- Вглъбяване в собствените мисли – четири причини и решения
- 7 стъпки за вземане на сериозни решения
- Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
- Кои са 5-те врага на рационалното мислене
- Колебанието на другите ни подсказва какво решение да вземем
- Прави като останалите: какво представлява груповото мислене
Коментари към Какво е аналитична парализа и как да я преодолеем