Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Какво мотивира нашето поведение: потребностите на човека преди и сега

Какво мотивира нашето поведение: потребностите на човека преди и сега

от 01 ное 2017г., обновено на 14 юни 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Какво мотивира нашето поведение: потребностите на човека преди и сега - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В тази статия ще обърнем внимание на един опит за актуализиране на йерархията на човешките потребности, съставена от известния хуманист Ейбрахам Маслоу.

Дали тя е все още релевантна и какво наистина мотивира нашето поведение?

Всеки, който някога се е интересувал от психология, вероятно има поне някакви базови познания за тази така разпространена теория. Маслоу подрежда йерархично нашите потребности, а по-късно те започват да се изобразяват под формата на пирамида. Според него в основата стоят най-първичните ни нужди — такива като храна, вода, сън, секс и др. Те трябва да бъдат задоволени, преди да можем да се придвижим към нуждите нагоре в йерархията — необходимостта ни от безопасност и сигурност, последвани от принадлежност, обич, самоуважение и почит.

 пирамида, пирамида на потребностите, Маслоу

Едва след като всички тези по-базови потребности са задоволени, според Маслоу, можем да пристъпим към върха на пирамидата — самоактуализацията. Най-общо, тя е нуждата ни от постоянен растеж, личностно развитие, реализация.

"Що се отнася до идеята за възникване на нова потребност след задоволяване на доминиращата, то тази поява не е внезапно, скокообразно явление, а по-скоро постепенно изплуване от нищото. Така например, ако доминиращата потребност А е задоволена само 10%, то потребността Б може въобще да не се проявява. Но когато потребността А бъде задоволена 25%, то би могла да възникне 5% потребност Б, а когато потребността А бъде задоволена 75%, потребността Б може да достигне 50%." — Е. Маслоу, "Мотивация и личност"

Доклад от 1976 г. на Уаба и Бридуел показва необходимост некритичното приемане на йерархията на Маслоу да бъде преразгледано чрез допълнителни изследвания. Прегледът на наличните такива не установява достатъчно доказателства за точността на теорията.

Някои по-нови изследвания предлагат известна подкрепа на първоначалната йерархия, но според мнозина тя се нуждае от актуализация, за да отразява по-добре нуждите на съвременния ни живот.

Издържа ли днес йерархията на Маслоу?

Йерархията на потребностите продължава да бъде широко популярна и най-вече добре приета, но наличните доказателства не са непременно в нейна подкрепа.

"Йерархичната теория на човешките потребности на Маслоу ни изправя пред интересен парадокс.", пишат Уаба и Бридуел. "Теорията е широко приета, но има малко доказателства, които я подкрепят."
  • Уаба и Бридуел установяват, че съществуват малко емпирични доказателства за това, че нуждите изобщо могат да бъдат подредени в йерархия.
  • Други критици твърдят, че тя не отчита факта, че потребностите обикновено се променят в зависимост от ситуацията.
  • Теорията на Маслоу има и друг недостатък – тя не взима предвид различията между индивидуалистичните и колективистките култури.

Трябва ли йерархията на Маслоу да бъде актуализирана?

През 2010 г. екип от психолози прави опит да модернизира йерархията на Маслоу. Техният обновен вариант на класическата пирамида на потребностите е публикувана в изданието "Perspectives on Psychological Sciences". Докато първоначалната йерархия съдържа пет нива, тази преработена версия съдържа седем.

Долните четири нива са доста подобни на тези при Маслоу, но могат да се видят големи промени в най-високите нива на предложената нова версия. Най-изненадващо може би е, че при нея се елиминира върха в оригиналната версия — тази на самоактуализацията.

Защо това е така? Авторите на статията предполагат, че самоактуализацията все още е значима и интересна, но не е фундаментална нужда от еволюционна гледна точка. Те твърдят, че много от дейностите и заниманията, които Маслоу идентифицира като самоактуализация, всъщност представляват основни биологични подтици, като например привличане на партньор и отглеждане на деца.

И така, какво заменя самоактуализацията на върха на тази ревизирана йерархия?

Родителството заема първо място, последвано от:

  • намирането на партньор;
  • задържането на партньор;
  • статус/уважение.

Следващите нужди са от принадлежност и самозащита, а непосредствените физиологични нужди съставляват самата основа на пирамидата.

"Сред фундаменталните човешките стремежи от биологична гледна точка са онези, които в крайна сметка улесняват възпроизвеждането на нашите гени в децата на нашите деца.", обяснява главният автор на изследването Дъглас Кенрик от Държавния университет на Аризона. "Поради тази причина родителството е от първостепенно значение."

Предложените промени в първоначалната йерархия на Маслоу обаче не идват без критика. Материалът включва и четири различни коментара, които предлагат различни перспективи на оригиналната и ревизираната версия на йерархията.

Мнозина се съгласяват с основната предпоставка на преработената версия, и по-специално еволюционната основа на промените, но други оспорват премахването на самоактуализацията като ключова мотивираща нужда.

Универсална ли е йерархията на потребностите?

Както стана ясно по-горе, въпреки популярността на теорията, има изненадващо малко изследвания, подкрепящи нейната истинност. По тази причина психологът Ед Дийнър от Университета на Илинойс провежда проучване, което тества йерархията на нуждите в различни страни по целия свят.

Между 2005 г. и 2010 г. той прави проучване, свързано с храната, подслона, сигурността, финансовото положение, социалната подкрепа, уважението и емоциите в 155 различни страни. Въпреки че някои аспекти от неговите констатации са в съответствие с теорията на Маслоу, съществуват някои забележителни отклонения. Потребностите, описани в теорията, изглеждат универсални, но редът, в който те са подредени, има слабо въздействие върху удовлетвореността на хората от живота.

"Нашите открития показват, че теорията на Маслоу е до голяма степен вярна. В културите по цял свят задоволяването на предложените от него потребности съответства на щастието.", обяснява още Диер. "Въпреки това, важно отклонение от теорията му е откритието ни, че човек може да има добри социални взаимоотношения и самоактуализация, дори ако неговата базова нужда от безопасност не е напълно задоволена."

Докато последните изследвания изглежда подкрепят идеята за универсалните човешки потребности, то подреждането в йерархията на Маслоу остава под въпрос.

Ще се радваме да споделите и вашето мнение по темата в полето за коментари под статията!

Източник:

verywell.com

Още по темата:
  • Хроничното недоволство и как да се спасим от него Хроничното недоволство и как да се спасим от него
  • Как да преодолеем кризата на работното място в средна възраст Как да преодолеем кризата на работното място в средна възраст
  • Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан
  • Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА
17.00лв.

ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА

ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
29.95лв.

ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
20.70лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
15.95лв.

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС

Коментари към Какво мотивира нашето поведение: потребностите на човека преди и сега

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво мотивира нашето поведение: потребностите на човека преди и сега
    www.framar.bg 
    на 19 July 2025 в 02:51
    Коментирайте "Какво мотивира нашето поведение: потребностите на човека преди и сега"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация
  • Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим
  • Какво да направите, когато не искате да правите нищо
  • 12 способа за справяне с инатливите хора
  • Как да се справим с трудностите в живота
  • Да бъдеш лош за нечие добро – редно ли е
  • 14 начина да извлечеш повече радост от ежедневието
  • Хроничното недоволство и как да се спасим от него
  • Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията
  • Днес – най-важният ден от живота на всеки човек
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 9 дни, 16 часа и 32 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 21 дни, 11 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 2 дни, 13 часа и 33 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 7 дни, 16 часа и 55 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 14 дни, 14 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 23 дни, 3 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ТРОЙЧАТКА капсули 250 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:49:50

БИО БАЛАНС саше * 10 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:24:21

ЕСКИМО ЗА ДЕЦА сироп 105 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:08:56

ЕРДОМЕД прах 175 мг / 5 мл 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:56:03

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК 10 капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:42:55
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival