Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Какво представляват потиснатите емоции

Какво представляват потиснатите емоции

от 02 авг 2017г., обновено на 25 авг 2022г.
Автор: Станислава Тонева
Какво представляват потиснатите емоции - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всички понякога крием емоциите си. Ако сме разстроени заради конфликт с партньора си в началото на деня, правим всичко възможно да не избухнем в сълзи по време на работа. Но да ги крием от самите себе си е напълно различно и може да доведе до сериозни последици.

Прикрити и потиснати емоции

Полезно е да се разбере разликата между това да прикриваме емоционалното си състояние, въздържайки се от неприемливи за момента емоционални изблици, и да изтласкаме емоционалното си състояние на друго ниво. Второто означава, че сме имали неприятни емоции, с които не се справяме (най-вече свързани с преживяванията в детска възраст) и ги скриваме в подсъзнанието си до мига, в който напълно забравим, че съществуват. Разбира се, възможни са „проблясъци“ - например аромат или звук, предизвикващи неприятно усещане, и неясно чувство за объркване, понякога дори гняв.

Популярно е да се мисли, че прикриването на емоциите и потискането им са едно и също, най-вероятно вследствие на връзката помежду им. Тя се изразява в това, че ако в детска възраст голямо количество емоции са били потиснати, то в зрелостта човек е склонен да прикрива състоянията си целенасочено. Човек, крил дълбоко в себе си всичко, което изпитва към майка си, изоставила го като дете, вероятно ще избягва разочарованието и гнева, предизвикани от раздяла с партньора.

Важно е да се отбележи, че потиснатите в зрелостта емоции не са "по-добри" от потиснатите в ранна възраст. Владеенето на емоциите в социални ситуации има смисъл, но непрекъснатото им избягване никога не е добра идея и е нещо, което трябва да обмислим сериозно.

Потиснатите емоции и връзката им с потиснатите спомени

Потиснатите емоции са свързани с понятието за потиснати спомени, крайъгълен камък на психоаналитичната теория, предложена от самия Зигмунд Фройд. Тя предполага, че докато сме малки, „забравяме“ за застрашаващите стабилността ни преживявания (а заедно с тях и чувствата, които предизвикват), за да защитим личността си. По този начин потискането работи като незрял защитен механизъм. Разбира се, няма как да се докаже нашият несъзнателен избор да „скриваме спомени от себе си“. Възможно е мозъкът просто да губи способността си да извлича спомените, защото безпокойството от ситуацията възпрепятства обичайния начин за сортиране на информацията.

>>> Оставете емоциите да идват и да си отиват, без да се опитвате да им влияете

Защо потискаме емоциите си

Отново според Фройд потискането на емоциите се основава на избори, направени в детска възраст и основани на това какво е „приемливо“ и „неприемливо“ за личността, що се отнася до спомените и чувствата. Разбира се, съществува и друга гледна точка, според която:

Емоционалното поведение може да е заучено:

  • Например съществува стереотип, според който англичаните се отличават със своето резервирано и дистанцирано поведение. Дори някои психолози са склонни да признаят подобна тенденция, когато сравняват сънародниците си с народите, живеещи на юг. Всичко това говори, че поведението може да бъде и заучено, за да отговаря на стандартите на обществото.

Емоционалното поведение може да е плод на средата:

  • Ако никога не сте виждали как родителите ви дават израз на тъгата или страха си, то и вие - повтаряйки възприетото поведение, ще криете емоциите, които ви се струват неприемливи.

Травма от детството

Това е най-честата причина детето да се превърне в емоционално потиснат възрастен, като дори не е нужно преживяната травма да е голяма. Това, което може да ни изглежда несериозно като възрастни, може да е било силно травмиращо преживяване за нашия мозък в ранна възраст. Майка, която ни игнорира с дни, ако сме се разплакали в неприемлив момент например, може да нанесе голяма вреда върху психиката, а това да доведе до тенденция в зрелостта да потискаме тъгата или разочарованието.

>>> Какви грешки допускаме в старанието си да контролираме емоциите си

Как потискането на емоциите засяга живота ни

жена, тъжна жена

Въпреки че потиснатите емоции не са пречка да съществуваме ефективно, те възпрепятстват сбъдването на най-съкровените ни желания и засягат всяка област на живота ни:

Възможно е непрестанно да се борим със създаването на отношения

Може да ни обвиняват, че сме „студени“ или самите ние да проектираме в околните обвинения, че "са твърде емоционални". Възможно е дори да не успеем да изпитаме истинска интимност, тъй като не сме готови да почувстваме гамата от усещания, които тя носи със себе си.

Кариерата ни може да страда

Потискането на емоциите може да стане причина да реагираме прекалено за незначителни неща. А последното може да означава, че получаваме репутация на човек, с когото не се работи никак лесно. Може също да означава, че избягваме необходимия конструктивен конфликт, неспособни сме да защитим правилната позиция и да изразим ясно доводите и чувствата си. И ако работата ни стане стресираща или друга област от живота ни напрегне прекалено, то потиснатите емоции може да ни направят реактивни, нервни и неспособни да се справяме, поради което да изгубим работната си позиция и доходите си.

Потискането на емоции е вредно за здравето ни

Не са редки случаите, в които потискането на емоциите води до тревожност, пикове на безпокойство и депресивни епизоди, а всяко от тези състояния влияе силно на физическото ни здраве. Те водят до напрягане на мускулатурата, безсъние, повишени нива на кортизол, отпадналост, понижен имунитет, а нерядко и до развиване на зависимости и хранителни разстройства, като емоционално хранене, анорексия, зависимост към алкохол и наркотични вещества.

Какво можем да предприемем

Понякога достигането до потиснатата емоция е буквално съкрушително. Най-добре е да потърсите специализирана помощ, тъй като терапевтът може да създаде безопасна среда за изследване на вашите чувства и спомени от миналото. Консултантите са обучени да се справят с емоционалните проблеми, възникващи вследствие на това състояние, и познават етапите, през които е нужно да се премине, за да се освободи клиентът им от тежестта, която носи.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • Емоционално инхибиране: Когато не можеш да определиш и изразиш емоциите си Емоционално инхибиране: Когато не можеш да определиш и изразиш емоциите си
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
  • Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте? Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте?
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАЛОРЕКС капсули * 30
25.80лв.

КАЛОРЕКС капсули * 30

КАЛОРЕКС АПЕТИН течни капсули * 30
25.80лв.

КАЛОРЕКС АПЕТИН течни капсули * 30

PGX ДЕЙЛИ УЛТРА МАТРИКС капсули 750 мг * 90 УЕБЪР НАТУРАЛС
70.90лв.

PGX ДЕЙЛИ УЛТРА МАТРИКС капсули 750 мг * 90 УЕБЪР НАТУРАЛС

ЕКО БАЛАНС ДЕТОКС КОМПЛЕКС капсули * 60
52.42лв.

ЕКО БАЛАНС ДЕТОКС КОМПЛЕКС капсули * 60

ФЛОРА ФАРМА ГАРЦИНИЯ КАМБОДЖА 80 мг капсули * 60
11.00лв.

ФЛОРА ФАРМА ГАРЦИНИЯ КАМБОДЖА 80 мг капсули * 60

ОСТРОВИТ ФИБРИ ОТ КАСИС 150 г
11.95лв.

ОСТРОВИТ ФИБРИ ОТ КАСИС 150 г

Коментари към Какво представляват потиснатите емоции

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво представляват потиснатите емоции
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 23:54
    Коментирайте "Какво представляват потиснатите емоции"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Асоциативни корови зони
  • Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
  • Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
  • Глюкокортикостероиди на таблетки
  • Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте?
  • Висши функции на нервната система
  • Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
  • Емоции и видове емоционални отговори
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 13 часа и 36 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 32 дни, 7 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа и 59 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 55 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 8 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 20 дни, 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival