Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди

Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди

от 14 сеп 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Бихте ли казали, че сте песимистично настроени към любовните си отношения, но в същото време зад гърба си имате не една бурна връзка, чието прекратяване ви е накарало да страдате истински? Съмнявали ли сте се, че някога ще срещнете човек, който да ви обича, а в същото време копнеете точно за това? И този копнеж не умира, въпреки че сте били наранени в миналото. Да, звучи парадоксално.

Ако изпитвате силни чувства към партньора си, а след раздялата сте опустошени, може би в живота ви е активирана схема на изоставяне. Ако е така, то най-вероятно всички ваши връзки досега са били изпълнени с бурни емоции. Нищо чудно приятели или роднини да са ви казвали, че сте твърде „чувствителни“, което не смятате нито за вярно, нито за особено мило от тяхна страна. Всъщност е много възможно да има конкретна причина за състоянието ви. За жалост, интензитетът на чувствата влияе на възгледите ви за любовта. Сякаш сами саботирате опитите си да срещнете правилния човек и да съхраните връзката си с него. Вашите тревога и несигурност отблъскват партньорите ви. И така, съвсем несъзнателно, саботажът може да ви тласне към депресия, изолация и избягване.

Експертите обаче предлагат начини да се спасите от порочния кръг и да деактивирате схемата на изоставяне.

>>> Какво представлява Схема терапията

силуети на двама души мъж и жена

Начало на схемата на изоставяне

Всеки от нас инстинктивно търси една-единствена ясна причина за болката. Истината е, че невинаги е толкова просто. Схемата на изоставяне донякъде може да е плод на темперамента ви или да е резултат от тежки периоди на пренебрегване в детството и липсата на сигурност и привързаност в семейството. Най-често е комбинация от всичко изброено. Схемата на изоставяне започва да се оформя във време, когато човек е бил пренебрегван от родителите си, или след раздяла, преживяна в периода, когато детето още не е можело да говори. При всички случаи тя поставя началото си през първите няколко години от живота му.

Да живее в самота и да бъде изоставено от близки хора е може би най-травмиращото събитие, което може да сполети едно дете. Всеки от нас изпитва потребност да бъде обгрижван и дори до известна степен да бъде зависим от някого, за да оцелее. Липсата на закрилник всява страх. Причина за наличието на схема може да бъде тежка болест в семейството, депресия или раздяла.

Признаци на активирана схема на изоставяне

1. Не вярвате, че отново ще срещнете любовта. Ако все пак я срещнете, действията ви са продиктувани от отчаяние и силен копнеж да не я загубите.

2. Имате чувството, че никой не го е грижа за вас.

3. Когато се разделяте с някого, сте неутешими и много нещастни.

4. Постоянно мислите, че човекът до вас ще ви изостави и търсите знаци в неговото поведение, които да затвърдят страха ви.

5. Изпитвате тревожност, когато някой не ви се обажда. Възможно е да ви обземе гняв или негодувание.

Как да намалите болката и да спрете да се саботирате сами?

Можете да сложите край на схемата на изоставяне, но е необходимо да положите сериозни усилия. Ето какво съветват специалистите.

Анализирайте миналото си

Всъщност, според експертите тази стъпка е важна при справяне с всяка когнитивна схема (погрешно, но устойчиво вярване или форма на поведение). Дори и да не са ви изоставяли като дете, все пак има причина за възникването на схемата. Когато стигнете до нея, ще ви бъде по-лесно да се разграничите и да постигнете по-голяма самоосъзнатост.

розово хартиено сърце, скъсано на две

Разберете кое отключва негативните емоции у вас

Винаги са налице отключващи събития. Знаете ли кои са те за вас? Когато не получавате съобщения от партньора си? Когато не ви търси известно време? Когато мислите, че не ви обръща достатъчно внимание? Или пък когато за пореден път ви обземат съмнения, че ще срещнете любовта?

Вгледайте се в себе си

Вашето поведение също е важно. Забележете в кои ситуации изпитвате гняв, негодувание, тревога или паника и какво правите тогава?

Удовлетворявайте сами нуждите си

Работете върху себе си, усъвършенствайте се, коригирайте грешките си. Схемата на изоставяне ви пречи да повярвате, че можете да получите онова, от което имате нужда. Нормално е да имате ниска самооценка и да не сте се научили да се грижите за себе си, ако в детството сте били наранявани или пренебрегвани. Ще се справите с несигурността във връзките ви, когато развиете умения да удовлетворявате собствените си нужди.

Водете си дневник

Полагайте усилия ежедневно. Водете си дневник. Описвайте в него настроенията и потребностите си. Изразявайте чувствата си, но помнете, че това не е достатъчно. Истинското предизвикателство ще бъде да повярвате, че друг човек също може да се погрижи за вас. Експертите препоръчват да разговаряте със себе си, докато пишете в дневника. Използвайте флаш карти. Можете да напишете бележка, която да ви напомня за схемата и за начините, по които да се справите с емоциите. Тя може да гласи следното: „В момента преминаваш през схемата. Фокусирай се и се постарай да бъдеш своя най-добър приятел. Не е толкова страшно, колкото си мислиш.“ Прочитайте я всеки път, когато усетите, че сте в криза. Нужно е време и постоянство, но дава резултат.

Потърсете терапевт

Схемата на изоставяне е трудна за преодоляване. Възможно е да изпитате много силна болка. Работата с терапевт би ви помогнала да се чувствате по-добре.

Проявявайте състрадание към себе си

Не бъдете сурови със себе си. Няма проблем, че сте чувствителни и изпитвате силни чувства. Всеки, който е преминал през подобни на вашите преживявания, би реагирал като вас. Помнете, че вие просто се опитвате да се справите с тежката травма, нанесена в миналото, и да посрещнете емоционалните си нужди. Вие заслужавате любов и здравословни взаимоотношения.

Дайте воля на емоциите, но ги оставете след това да си отидат

Да се чувствате сломени и отчаяни, когато сте изправени пред голямо предизвикателство, e напълно нормално, дори полезно. По-важно е да не потъвате в бездната на песимизма. Оставете емоциите да ви завладеят, но след това и да си отидат. Като морски вълни. Накрая се върнете към себе си и се погрижете за уплашеното дете, което още живее във вас. Напълно възможно е. 

Източник:

6 Signs of Abandonment Schema: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/flipping-out/202208/6-signs-abandonment-schema

Още по темата:
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма Причини, признаци и последици от емоционалната травма
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
14.90лв.

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН

Коментари към Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:26
    Коментирайте "Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 31 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 13 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 49 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 7 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival