Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Трябва да поговорим не е най-добрият начин да спасим връзката си

„Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си

от 18 юли 2024г., обновено на 29 юли 2024г.
Редактор: Вероника Събова
„Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеобщо призната истина е, че едни от най-ужасните думи, които всеки човек може да чуе от своя партньор, са „Трябва да поговорим“. Търсене в англоезичния онлайн речник за жаргонни думи Urban Dictionary показва, че фразата означава „Изслушай ме сега или си тръгвам“. Друг източник я определя като „Край на връзката или нещо, което може да означава приключване на взаимоотношенията, ако не бъдат приети сериозно“. Трети предполага, че това е „перфектният момент за симулиране на инфаркт“. Както и да ги дефинираме обаче, тези три думи очевидно са нещо, което никой не иска да чува от партньора си.

Защо всички се страхуват от фразата „Трябва да поговорим“?

Понякога, разбира се, това, което прави фразата „Трябва да поговорим“ толкова лоша, е това, което следва след нея. Каквото и да каже партньорът ни след „Трябва да поговорим за онези текстови съобщения, които току-що намерих в телефона ти“, ще бъде неприятно и за двама ни.

>>> Най-важното, което трябва да знаем за добрата комуникация

Невинаги обаче фразата означава, че сме сгрешили в нещо. Понякога просто означава „Трябва да поговорим... за връзката ни“. Но ако това е вярно, защо тогава много от нас се страхуват от тези думи?

Както отбелязват Патриша Лав и Стивън Стосни в книгата си How to Improve Your Marriage Without Talking About It, когато някой каже: „Трябва да поговорим за нашата връзка“, почти никога не чуваме: „Това ме прави толкова щастлив. Наистина съм нетърпелив да споделя чувствата си“.

Нека да разгледаме защо реагираме по този начин.

„Трябва да поговорим“ обикновено означава „Трябва да говоря“

Както много хора се досещат, фразата „Трябва да поговорим“ е напълно неточна. Проблемът е в думата „ние“. Това, което наистина искаме да кажем, е „аз“. Много хора във връзката си използват „ние“, когато наистина имат предвид „аз“.

„Трябва да говоря“ или „Трябва да говоря с теб“ звучи много по-добре, защото по този начин показваме на партньора си, че това, което ще кажем, е субективно. Това е наше лично мнение. „Трябва да поговорим“ звучи като някакъв морален абсолют.

„Трябва да поговорим“ кара слушателя да се чувства като петгодишно дете

Връзка

Може би мнозина са чували за вид психология от 70-те година на миналия век, наречена транзакционен анализ. Една от основните точки на този мощен подход за себеопознаване е, че всеки човек има вътре в себе си родител, възрастен и дете.

Възрастният в нас е склонен да бъде практичен, рационален и най-вече заинтересован от решаването на проблеми. Когато двама души успяват да показват тази част от себе си по време на разговор, това обикновено е добър знак за връзката им.

Родителят в нас е загрижен най-вече за налагането на морален авторитет, докато детето просто иска да се освободи от всичко, за да може да се върне към забавлението. Фразата „Трябва да поговорим“ най-често звучи като морална присъда, идваща направо от родителя в нас. Тези думи могат бързо да поставят човека отсреща в детски режим. Очевидно това не е нещото, което искаме да постигнем, когато се опитваме да разговаряме с партньора си по конкретна тема.

В отношенията има два вида роли, като само една от тях използва фразата „Трябва да поговорим“

Както отбелязват Лав и Стосни, друг проблем с фразата „Трябва да поговорим“ е, че има два различни вида хора или поне два вида роли, когато става дума за взаимоотношения. И хората в тези роли са склонни да мислят за връзките по много различен начин.

При първата роля основното нещо в една връзка е партньорите да се чувстват емоционално свързани. Ако липсва чувство на свързаност – например единият партньор често забравя важни за другия неща – това може да бъде много заплашително за взаимоотношенията.

>>> Как да разберете какво кара партньора ви да се чувства обичан

При втората роля се набляга на представянето. При нея не се отдава толкова голямо значение на свързаността, а на свършената работа и на грижите за партньора.

Какво чува човек, който не иска да говори?

Отказ от комуникация

Нека разгледаме какво се случва, когато двама души (Джейми и Рони), играещи гореспоменатите роли, имат връзка помежду си.

Джейми е най-уверен в една връзка, когато се чувства близък и свързан с партньора си, докато Рони е по-скоро човек, който на всяка цена желае да си свърши добре работата и ангажиментите към половинката си.

В началото двамата са доста щастливи заедно, но с течение на времето Джейми забелязва, че идеята на Рони за връзка е свързана повече с получаването на похвали и това да бъде добър любовник, отколкото с комуникацията и изразяването на чувствата си.

Опитвайки се да се сближи повече с Рони, Джейми се обръща към него с думите: „Трябва да поговорим. Напоследък не сме толкова близки.“, имайки предвид: „Наистина искам отново да се чувствам близо до теб“. Това, което Рони чува, обаче е „Ти ме разочарова“.

Разбира се, да разочарова Джейми е нещото, от което Рони се страхува най-много, поради което се отдръпва емоционално. Емоционалната дистанция обаче е нещото, което Джейми не може да понесе. Оказва се, че техните нужди са фундаментално противоречиви.

„Трябва да поговорим“ не работи – каква е алтернативата?

Трябва да има по-добър начин, нали? Ето няколко алтернативи:

Не казвайте „ние“, когато наистина имате предвид „аз“

Някои хора трябва да говорят, за да се свържат емоционално, докато други първо трябва да се почувстват свързани, преди да могат да извлекат ползи от разговора.

Не подценявайте силата на невербалната връзка

Невербална връзка

Понякога може да е добра идея първо да се свържете физически, преди да се опитате да общувате с думи. Езикът е късна еволюционна придобивка. Преди хиляди години нашите предци е трябвало да разчитат на невербални поведения, като например да вадят буболечки от косата на другия, за да се успокоят взаимно. Вашият партньор може да се нуждае от много уверения в началото, преди наистина да се почувства сигурен, че намеренията ви са приятелски, а не враждебни.

>>> Видове невербална комуникация

Комуникация „възрастен с възрастен“, а не „родител с дете“

Наистина е лесно да изпаднете в режим родител-дете, когато сте разочаровани и разстроени. Когато това се случи, вижте дали можете да го осъзнаете и да се върнете към разговор, присъщ за възрастни хора.

Бъдете търпеливи един към друг

Партньорът ви не съществува, за да задоволява емоционалните ви нужди. Вашите чувства са важни и имате право на тях. Но вашият партньор също има право на чувствата си. Уверете се, че и двамата се чувствате като равни. Ако останете заедно, в крайна сметка може да се наложи просто да приемете факта, че винаги ще преживявате нещата по много различен начин, колкото и да говорите помежду си.

Източник:

Why “We Need to Talk” Isn’t the Best Way to Save Your Relationship: https://www.quickanddirtytips.com/articles/why-we-need-to-talk-isnt-the-best-way-to-save-your-relationship/

Още по темата:
  • Какво и Как на истинската интимност Какво и Как на истинската интимност
  • Откритият конфликт заздравява връзката Откритият конфликт заздравява връзката
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
  • Как сами да изгладите отношенията си с околните Как сами да изгладите отношенията си с околните
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС

Коментари към „Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте „Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 22:50
    Коментирайте "„Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
  • Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
  • Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
  • Как да възстановите връзката след изневяра
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
  • Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
  • Как да превърнем ревността от разрушител в катализатор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Имам връзка с мъж от 5 години, но е само сексуална

преди 2305 дни, 10 часа и 1 мин.

Приятелят ми не иска сериозна връзка

преди 2334 дни, 12 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 13 дни, 10 часа и 54 мин.

Какво представлява прозяването

преди 18 дни, 1 час и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 18 дни, 2 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 18 дни, 2 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Интернет приложение помага на раково болни да са в постоянна връзка с лекаря си Интернет приложение помага на раково болни да са в постоянна връзка с лекаря си

Интернет приложение помага на раково болни да са в постоянна връзка с лекаря си

от 07 юни 2017г. Прочети повече
Генетична връзка между исландците и индианците Генетична връзка между исландците и индианците

Генетична връзка между исландците и индианците

от 26 яну 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КАРСИЛ таблетки 22.5 мг * 80 СОФАРМА

ИЗОПРИНОЗИН сироп 50 мг / мл 150 мл

ПРЕОБРАЗЕНАТА ЗЕМЯ - ПИТЪР ФРАНКОПАН - СИЕЛА

ОСТРОВИТ НИСКОКАЛОРИЧЕН ПОДСЛАДИТЕЛ ЕРИТРИТОЛ 1000 г

БИОХЕРБА ПРО ЛАКТО АЦИДОФИЛУС + ВИТАМИН B6 капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БЯЛА ЧЕРНИЦА КОМПЛЕКС таблетки * 200

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:56:17

УРОСТИМ за възрастни таблетки 50 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:51:53

ДИМЕКС сироп 125 мл СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:42:06

ДИМЕКС сироп 125 мл СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:22:22

ГИНКО ВИН таблетки 150 мг * 60 БОТАНИК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 29 май 2025г. в 16:11:49
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival