Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас

Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас

от 06 юни 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Новините по телевизията, публикациите и снимките в социалните мрежи, събитията от реалния живот – всичко може да ни разклати емоционално и да ни накара да се чувстваме напрегнати или потиснати. Психолози предлагат начин за справяне с косвената травма, която ни нанася случващото се около нас.

Какво означава отключващо събитие?

Според специалистите по психично здраве обстоятелството, което предизвиква негативна емоционална реакция, може да се определи като отключващо събитие. Тук попада всеки стимул, който води до появата на симптоми на влошено психично здраве или задълбочава вече съществуващите. Признаците могат да се изразят в променливо настроение, тревожност, посттравматично стресово разстройство и други.

Отключването на негативна емоция често е резултат от нанесена травма. В много случаи потърпевши са представители на малцинствени групи, хора с различни сексуална ориентация или религиозни убеждения. Нивата на хроничен стрес при тях са постоянно високи, тъй като ежедневно се сблъскват с предразсъдъци или дори стават жертва на престъпления от омраза.

Възможно е травмата да е поколенческа. Например, когато е причинена от системен тормоз заради различна расова принадлежност или е следствие от домашно или сексуално насилие над деца.

Бурната емоционална реакция не е признак на хиперчувствителност

Психолозите подчертават, че наличието на отключващи събития не означава, че ние сме твърде чувствителни. Ефектите от преживяната травма са напълно реални. Нека само си представим колко трудно е да понесем едно-единствено неприятно преживяване, а после да се опитаме да си представим какво би означавало, ако то се повтаря непрекъснато. Колко пъти сте гледали криминални филми, в които убиват някого? Колко пъти сте ставали свидетели на физическа саморазправа?

седнал мъж, който е подпрял глава на ръцете си

Последици от травмиращото събитие

В резултат на травмата може да изпитваме страх или прекомерна бдителност, да страдаме от депресия, да сме гневни и ядосани, да се чувстваме самотни и откъснати от света. Понякога тя води до нарушения на съня, проблеми с паметта, главоболие, безсъние. Възможно е да повлияе негативно на самочувствието ни или да ни вмени чувство на вина.

Щеше да е толкова хубаво, ако можехме да направим света по-добро място за живеене. Уви, едва ли ще се случи. А и дори да се случи, ще отнеме много време. Ако искаме да се научим как да се справяме с негативните емоции, които отключващите събития предизвикват, би било добре да забавим скоростта, да се вслушаме в себе си и да не прекрачваме собствените си граници.

Психологът Моника Джонсън предлага дългосрочно решение, което накратко описва с акронима E.M.P.O.W.E.R. (от англ. овластявам).

Е - Enforce limits/ очертаване на граници

M - Mental barrier/ психологическа бариера

P - Purposeful participation/ целенасочено участие

O - Other emotions and thoughts/ заместване на негативните емоции или мисли с положителни, или неутрални

W - Wider focus/ разширен фокус

E - Engage in activities/ ангажираност, активност

R - Regroup or reset/ пределна точка на възбуда

Стъпките, които тя изброява, ще ни покажат как едновременно да останем активни, когато сe сблъскаме с неприятен стимул/ събитие, и да се дистанцираме така, че да се предпазим от негативните му ефекти.

Очертаване на граници

Много е важно да знаем границите си и да се опитваме да не ги прекрачваме. Няма нищо лошо в това да спрем и да си дадем почивка. Отдръпването не означава бягство. Може да се нуждаем от 5 минути или пък от няколко дни, зависи от обстоятелствата. Сами определяме колко време ни е нужно.

Д-р Джонсън ни препоръчва да противодействаме на вината, която вероятно ще изпитаме. Ако не я тушираме, ще се провалим в опитите си да се дистанцираме от събитието. Много често смятаме, че не бива да спираме, тъй като около нас се случват толкова много неща. Но именно заради това е важно да го направим.

„Няма нищо нередно в това да натиснеш „Пауза“ и да си дадеш почивка. В крайна сметка светът и утре ще е ужасен.“, така обича да се шегува психологът със своите пациенти. Истината е, че няма да изпуснем нищо съществено, ако изчезнем за кратко. Все, пак няма да сме по-полезни, ако сме изтощени и стресирани.

>>> Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността

Психологическа бариера

Издигането на психологическа бариера между нас и стресиращото преживяване е втората стъпка. Бариерите могат да бъдат вътрешни или външни. Вътрешната се състои в нашето съзнателно отдръпване от събитието. Можем да изградим въображаема стена, която да ни предпазва от него. Да наложим таймаут, преди отново да отворим очи за заобикалящия ни свят.

Възможно е да се откъснем от травмиращите събития и като спрем да следим публикациите в социалните мрежи или временно се дистанцираме от хората, които ни напрягат. Това е така наречената външна бариера. Тя се поставя по-трудно от вътрешната, но би било добре от време на време все пак да опитваме. Съзнанието, сърцето и тялото ни имат нужда да се възстановят от всичко, което чуват, усещат и изтърпяват ежедневно.

Целенасочено участие

Чувството за безпомощност или безнадеждност е плашещо. Един от начините да потърсим източник на нови сили е като си поставим цел. Бихме могли да участваме в доброволческа инициатива, да помогнем на приятел или роднина, да прегърнем някого. Колкото повече даваме на околните, толкова повече ще получаваме.

Заместване на негативните емоции/ мисли с положителни или неутрални

Когато се ангажираме с приятни занимания, по-лесно ще заместим неприятните мисли. Гледането на комедийни предавания, четенето на книга, разглеждането на стари снимки или тананикането на любима песен със сигурност ще ни накарат да се чувстваме малко по-добре.

За да преодолеем депресивните усещания и гнева, трябва да ги заменим с други емоции. Всеки човек има свой начин да се погрижи за себе си и за своето благоденствие.

Мъж пише в бележник

Разширен фокус

Хората сме склонни да предъвкваме негативните преживявания и чувства (руминация), което от своя страна стеснява фокуса ни и засилва болката. Ако си позволим да разширим кръгозора си и да погледнем встрани, ще имаме база за сравнение и ще видим случващото се в по-общ план, не като отделно събитие. Сравнението може да бъде с друго по-тежко минало преживяване, с което все пак сме се справили. Или пък с други хора, които са по-нещастни от нас. Бихме могли да отделим време и да се огледаме как околните реагират, когато попаднат в сходна на нашата ситуация. Ако постъпват като нас, значи не сме сами. Ако се справят по-трудно, то нямаме повод да се тревожим за себе си. Ако са намерили по-ефективен начин пък, можем да си кажем:„Трябва да се науча на това, за да преодолявам по-лесно предизвикателствата.“

Воденето на дневник, в който да разказваме за всичко хубаво, което ни се е случило, също ще ни помогне да разширим фокуса си.

Не е лоша идея и да филтрираме новините, които четем и слушаме. Да обръщаме внимание не само на черната статистика, а и на хубавото, което ни заобикаля.

Ангажираност, активност

Заниманията, които ни помагат да забравим травмиращото преживяване тук и сега, са много полезни. Разходка с приятел или кино със сигурност ще ни се отразят положително. А защо не и някои по-неутрални дейности, които обаче ще ни разсеят и откъснат от натрапчивите мрачни мисли – простиране или пазаруване например.

Пределна точка на възбуда

Не на последно място д-р Джонсън препоръчва да следим емоционалното си състояние и да не се опитваме да разрешаваме ситуацията, преди да сме овладели поне до известна степен стреса. За всеки човек пределната точка, когато спира да разсъждава трезво и да действа адекватно, е различна. Усетим ли, че бързо започваме да губим контрол, то вече сме преминали отвъд нашата повратна точка. Когато сме под силно напрежение или възбуда, не можем да приложим уменията си и да се справим с проблема. В такива моменти е по-разумно да изчакаме още малко, без обаче да избягваме умишлено ситуацията. Броят на паузите не е важен. Важен е резултатът, който бихме постигнали след това.

Източник:

How to EMPOWER Yourself Against Emotional Triggers: https://www.quickanddirtytips.com/health-fitness/mental-health/emotional-triggers-cope

Още по темата:
  • Връзката между негативните емоции и наркотичните вещества Връзката между негативните емоции и наркотичните вещества
  • Нашите негативни емоции са ключът към личностното ни израстване Нашите негативни емоции са ключът към личностното ни израстване
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:05
    Коментирайте "Как да реагираме на събития, които отключват силни негативни емоции в нас"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Същност и последици от комплексната релационна травма
  • Знаците, издаващи емоционалния шок
  • Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 21 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1301 дни, 13 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 10 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 28 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 5 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival