Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст

Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст

от 31 март 2023г., обновено на 03 апр 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Болезнените спомени от детството често ни преследват години по-късно и ни отнемат възможността да живеем пълноценно. Някои от нас не могат да забравят крясъците на учител, други – как са били отблъсквани от децата на детската площадка, а трети са преживели тежка психологическа травма. Възможно е да се чувстваме непораснали, сякаш сме останали на годините, когато ни се е случило онова неприятно събитие. За да продължим напред, е нужно да обработим и приемем миналото си. Едва тогава ще можем да се спасим от емоционалния капан, в който сме били толкова дълго време.

Психологическият подход "Вътрешно дете" се състои в това да насочим вниманието си към онази част от подсъзнанието си, в която са запазени раните от детството ни. "Работата ни с "вътрешното дете" е всъщност целият процес на повторно родителство на детето в нас; обгрижване и безусловна любов към онова наранено, тормозено, пренебрегвано „мъниче“, така както би направил всеки всеотдаен родител.“, казва д-р Чарити Годфри, терапевт от Флорида.

До 9-годишна възраст ние се научаваме да разпознаваме различните емоции, какво означава да бъдем в безопасност и как да се свързваме с околните. Когато едно дете се чувства застрашено и не получи подкрепа от възрастен, болката и срамът се превръщат в негов спътник в живота.

Ако и вие страдате, защото в миналото сте били неразбрани или сте преживели тормоз, с упражненията по-долу бихте могли да осигурите нужния комфорт на невръстното си Аз.

Приемете детето, което живее във вас

Детето вътре във вас не ви кара да се държите детински. То е част от подсъзнанието ви, която още помни и преживява всички емоции от миналото – положителни и отрицателни. За да се чувства в безопасност, е нужно да му покажете, че се интересувате от него и искате да го разберете. Уверете го, че го приемате и му кажете, че колко много го обичате.

Русо момче със зелена тениска и сиви дънки се е свило на стълби

Припомнете си щастлив миг от детството

Приятните моменти от миналото ще ви накарат да се отпуснете и успокоите, ако сте напрегнати. Спомняте ли си кога сте се чувствали истински щастливи? Може би когато сте били с баба си и сте пекли заедно бисквитки? Или когато сте посещавали зоопарка? Отделете няколко минути, за да пресъздадете онези хубави мигове, да усетите аромата, да чуете отново звуците, да изпитате онова, което сте изпитвали тогава. Обърнете внимание на начина, по който реагира тялото ви, когато усеща сигурност.

Ако нямате щастлив спомен от детството, създайте си го. Какъв би бил той? Какво бихте искали да ви се е случило, докато сте били малки? Хванете детето вътре в себе си за ръка и се потопете във въображаемото преживяване заедно.

>>> Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Как да разпознаем симптомите й в зряла възраст

Прегръщайте се всеки ден

Дори ако съзнанието ви не може да намери думи, с които да опише вашите детски преживявания, тялото със сигурност ги помни. Физическото докосване и прегръдките ще успокоят детето вътре във вас.

Годфри пояснява: „Прегръщайте онова измъчено дете, което е имало нужда от помощ преди години. Ако е нужно, разтърсете го. Стегнете тялото си в прегръдка, възможно най-силна. Бъдете сигурни, че така поставяте началото на процеса на излекуване. Отделяйте поне 3 минути дневно за това.“

Прегръдката „Пеперуда“ е много ефективно упражнение за успокояване, което също би могло да ви помогне да обработите травмата. Терапевтите често прибягват до него по време на EMDR терапия.

Прегръдка „Пеперуда“

  • кръстосайте ръце на гърдите;
  • преплетете палци, така че да получите тялото на пеперудата;
  • поставете върховете на пръстите си под ключицата;
  • потупвайте с тях гърдите си, като редувате лява и дясна ръка;
  • поемете дълбоко въздух и потънете в мислите си, без да се осъждате и упреквате.

Жена с черна блуза и тъмна коса, вързана на опашка, показва какво е прегръдка

Вглеждайте се в огледалото

Според Годфри „негативното възприятие“ за самия себе си („Не съм достатъчно добър“, „Аз съм никой“ и т.н.) се формира в ранна възраст. Вглеждайки се в огледалото, тя смята, че бихте могли да изградите положителна връзка със своя Аз.

Заставайте всеки ден пред огледалото и изричайте някое от следните утвърждаващи твърдения:

  • „Аз съм важен.“
  • „Има значение какво искам.“
  • „Няма да премълча онова, които искам да кажа.“

Упражнявайте своето самосъстрадание

Невинаги е лесно да бъдете мили със себе си. Ако сте склонни да се съдите твърде строго, вероятно имате нужда от мъничко самосъстрадение, което би ви сближило с детето вътре във вас.

Изследване на Кристин Неф, експерт по самосъстрадание, разкрива, че, когато се отнасяме с разбиране към самите себе си, намаляваме тревожността, стреса и риска от депресия. Техниките, които д-р Неф препоръчва, са водене на дневник, самоутвърждаващи разговори със самия себе си, медитация и изправяне срещу вътрешния, критичен глас.

Напишете писмо до детето вътре в себе си

Много изследвания доказват ползите от писането в дневник за психичното здраве на човека. Опитайте да напишете писмо, адресирано до нараненото дете във вас, като му кажете, че го подкрепяте и разбирате – думи, които сте искали да чуете преди години.

„Не оставяйте нуждите си на заден план повече. Опишете с думи всичко, което ви е липсвало в детството, и след това го изречете с топъл и състрадателен глас“, съветва още Годфри.

Ако сте десничар, използвайте лявата си ръка (и обратно) и позволете на детето в себе си да изрази емоциите си чрез рисунка или история. Използването на недоминантната ръка като инструмент в психотерапията е описано в книгата на Лучия Капакионе The Creative Journal.

Момче със светла тениска и тъвна коса е подпряло глава на дланите си

Анализирайте причините за негативните емоции, които изпитвате

Кое ви разстройства, ядосва или плаши? Можете ли да свържете някоя от причините със събития от миналото? Може би баща ви никога не ви е слушал внимателно и днес се чувствате отхвърлени от партньора си само защото е зает и не ви обръща достатъчно внимание.

Когато откриете източника на болката, успокойте детето в себе си и го уверете, че вече е в безопасност, че го обичате и се вслушвате в гласа му.

Намирайте време за игра

Отделяйте време за занимания, които са ви били любими като дете. Оцветявайте книжки, слушайте музика, играйте с глина, напишете приказка, тичайте боси по тревата или гледайте анимационно филмче. Най-важното е да насърчите отново креативността си и да получите вдъхновение.

Играта има ключова роля за правилното развитие на децата, но е много важна и за възрастните.

Медитирайте

Медитацията е полезна за всеки човек, преживял травма. Според учените тя намалява стреса, ограничава негативните последици от травмиращото събитие и подобрява психичното му здраве.

Медитацията, която ви връща към детето вътре във вас, е техника, разработена от Джон Брадшоу. С нейна помощ можете да го излекувате и да се завърнете „у дома“.

Не спирайте да се информирате и образовате

Има много книги и онлайн източници с информация за детето в нас и начините, по които можем да му покажем любовта си, за да го излекуваме от преживяна в миналото травма.

Техниките, описани по-горе, са лесни за прилагане в домашни условия и могат да ни помогнат да погледнем на себе си с други очи и да си кажем: „Аз съм такъв, какъвто трябва да съм. Аз съм важен.“

Източник:

10 Exercises to Heal Your Inner Child: https://psychcentral.com/health/how-to-heal-your-inner-child?

Още по темата:
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма Причини, признаци и последици от емоционалната травма
5.0/5 2 оценки

Коментари към Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:40
    Коментирайте "Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Същност и последици от комплексната релационна травма
  • Знаците, издаващи емоционалния шок
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
  • Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 514 дни, 21 часа и 18 мин.

СИНФЛОРИКС - има ли карантина след поставянето?

преди 857 дни, 20 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival