Как действа обратната психология
Родителите, които се опитват да накарат децата да си изядат зеленчуците, да си легнат навреме или да почистят стаята си, могат да отдъхнат. Обратната психология има ефект и може да им е изключително полезен помощник.
Вероятно (макар и несъзнателно) сте я прилагали многократно. Хората я използват, когато искат околните да направят нещо, но са сигурни в отказа, дори при изключително ласкаво поднасяне на молбата си. Обратната психология е вид манипулация - мотивираме някой да направи нещо, което искаме, но като го съветваме да направи точно обратното.
Какво всъщност представлява обратната психология
Обратната психология е част от психологически феномен, наречен "реактивно действие", обяснява проф. Грийнбърг, докато Реймънд я нарича "парадоксална интервенция", пояснявайки, че наименованието „обратна психология“ всъщност се дължи по-скоро на медийна интерпретация.
Странно е (поради етичния конфликт, който възниква), че има терапевти, които прилагат тази техника. Обикновено психологът предлага на клиента да се ангажира с поведението, което се опитва да премахне - така например, ако клиентът се опитва да контролира навика си да отлага, неговият съветник може да му каже да прекарва един час дневно в отлагане. Идеята е, че това ще даде възможност на клиента да се съсредоточи върху поведението си, което от своя страна ще му помогне да осъзнае, че то е напълно контролируемо.
Грийнбърг обяснява, че идеята за подобна реактивност се крие в дълбоката мотивация на хората да защитават свободата си. Когато смятат, че тяхната свобода е застрашена – например щом мислят, че някой отнема способността им да направят свой личен избор, тогава те реагират срещу заплахата. Така хората се чувстват раздразнени, дори гневни и отбранителни, следователно опитват да отговорят на опасението, което изпитват.
Иначе казано — обратната психология се възползва от съпротивата на човека.
Да използвате обратна психология може и да е ефективно, но всъщност застрашава възприятията за свобода на личността, върху която упражнявате метода.
Условната ефективност на обратната психология изисква лицето, на което се прилага, да е високореактивно към нея
Ако човек не е склонен към реакция по принцип, то обратната психология би била неефективна. По-раздразнителните, упорити и емоционални хора са по-склонни да се поддадат на подобно влияние, казва Грийнбърг. Тези, които са по-приветливи, отговарящи на изискванията и слабо реактивни, проявяват по-ниска склонност.
Обратната психология и децата
Според д-р Жанет Реймънд (лицензиран терапевт от Лос Анджелис) обратната психология работи при децата, защото личността им има нужда да демонстрира независимост. "По-доволни се чувствате, ако мислите, че сте направили нещо по своя собствена воля, отколкото, защото сте били принудени, заплашени или засрамени."
Ако става дума за малко дете, което просто отказва да изяде полезната част от вечерята, психолозите отбелязват, че в детството има фази, които правят децата силно податливи на обратната психология. Децата между 2 г. и 4 г. са по-емоционални и винаги в готовност за бунт, така че има вероятност подобна техника да даде резултати. Колкото по-близо са до четвъртата си година, толкова по-добре са социализирани децата и е по-малко вероятно да се поддадат на манипулацията.
"Ето пример с малко дете, което не иска за нищо на света да си изяде зеленчуците. Когато родителят каже: "Не ти разрешавам да ядеш от зеленчуците!", внезапно те стават най-привлекателната част от яденето за детето... Именно извоюването на свободата прави зеленчуците много по-изкушаващи.", заключава Джеф Грийнбърг, професор по социална психология в Университета в Аризона.
Другият класически пример е юношеството. Според Грийнбърг, докато тийнейджърите се бунтуват срещу родителския авторитет, са силно податливи на подобни методи за управление. Всеки знае, че това е период, в който възрастните казват нещо, а тийнейджърът усеща неистово желание да направи точно обратното, с цел да свали авторитета от пиедестала му.
Едно от нещата, които родителите трябва да помнят, е че децата, отглеждани с подобни методи, може да не осъзнаят случващото се с тях и като възрастни да се поддават по-лесно на подобни манипулации.
Грийнбърг подчертава, че опитите за използване на обратна психология при зрели хора могат да имат отрицателни резултати. Възрастен, осъзнаващ случващото се, ще реагира срещу опита да бъде манипулиран и това ще донесе своите негативи.
Дали и как бихте използвали метода е ваш личен избор, но е добре да помислите за последствията, които той носи със себе си.
science.howstuffworks.com; livescience.com
Снимка: piqsels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Видове невербална комуникация
- Реч
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Какво е газлайтинг и как да се спасите от него, преди да ви подлуди
- Не, вие не полудявате: 15 признака, че сте жертва на вредна манипулация
- Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
- Междуклетъчна сигнализация
- Най-важното, което трябва да знаем за добрата комуникация
- 23 трика за пълноценна комуникация с околните
Коментари към Как действа обратната психология