Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Клиничният психолог д-р Уеб съветва: тренирайте емоционалната си интелигентност

Клиничният психолог д-р Уеб съветва: тренирайте емоционалната си интелигентност

от 05 фев 2019г., обновено на 18 яну 2021г.
Редактор: Нора Маркова
Клиничният психолог д-р Уеб съветва: тренирайте емоционалната си интелигентност  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Емоционалната интелигентност представлява умението да осъзнаваме, контролираме и изразяваме емоциите, които изпитваме. В понятието се включва и способността да изграждаме междуличностни отношения и да се справяме успешно с конфликтите, като проявяваме емпатия и разбиране.

Изследователите са констатирали, че индивидите с висока емоционална интелигентност се радват на редица предимства и ползи в ежедневието си. Учените също така са открили, че този тип интелигентност варира значително сред хората.

Много мъже и жени са озадачени от концепцията за емоционална интелигентност. Раждат ли се хората с вече установено ниво на емоционална интелигентност, или то се променя в съответствие със средата и възпитанието? Най-важният въпрос обаче вероятно е: "Как можем да повишим емоционалната си интелигентност?".

Вродена ли е емоционалната интелигентност?

Според практикуващия клиничен психолог и автор д-р Джонис Уеб отговорът на този въпрос е: "До някаква степен". Много малко аспекти на човешкото поведение и умения зависят единствено и само от гените. Вярно е, че някои деца безспорно се раждат с явно изявена склонност към два компонента на успешното разпознаване и разбиране на чувствата. Базирайки се на своя опит в работата си с деца и възрастни, д-р Джонис е забелязала, че в случая с емоционалната интелигентност средата оказва огромна роля.

Родителите и възпитанието

Детството представлява период, по време на който малчуганът започва да развива съзнателно своята емоционална интелигентност. Ролята на родителите е да наблюдават държанието на синовете и дъщерите си и да реагират на техните чувства, като им помагат да ги назоват и контролират. По този начин децата научават какво влияние оказват различните емоции върху тях самите и започват да осъзнават причините за тези положителни или отрицателни преживявания. Малко по малко малчуганите осъзнават мотивите за собствените си действия и правят изводи за подбудите на другите, които управляват държанието им.

За емоционално осъзнатите и умели родители изпълняването на гореспоменатите роли е нещо напълно естествено. Поради това те успяват да повишат нивата на емоционална интелигентност на своите деца сравнително лесно. За съжаление, обратното също важи. Когато майките и бащите не притежават способността да разбират и регулират своите чувства и не могат да разпознават емоционалните състояния на другите, децата им стават потърпевши на едно непълно възпитание.

Емоционално пренебрегване в детството

Когато чувствата на малчуганите остават незабелязани, инвалидирани или игнорирани прекалено често в детските години (има наличие на емоционално пренебрегване), техните емоции могат да бъдат несъзнателно блокирани на един по-късен етап. Така че през едни от най-формиращите личността години хората пропускат възможността да научат как точно функционират емоциите.

И така се оказва, че ви липсват много важни знания за емоционалния свят на човека. Как се предполага да реагирате, когато усетите влиянието на някои емоции върху решенията, които взимате? По какъв начин чувствата на другите оказват въздействие върху вашето държание?

Последиците от липсата на висока емоционална интелигентност са много по-сериозни, отколкото повечето хора си мислят. Дефицитът на знания превръща някои ситуации и социални взаимодействия в изключително голямо предизвикателство – как точно се чувствате вие, каква е адекватната емоционална реакция и през какво точно преминава другият човек са само част от въпросите, които хората с ниска емоционална интелигентност си задават. Така че ако вие спадате към тази категория, то тогава най-вероятно игнорирате трудностите, опитвате се да забравите проблемите си, наранявате чувствата на останалите и вземате решения, за които по-късно съжалявате.

Добрата страна на нещата

За щастие, емоционалната интелигентност не е статична величина. Напротив, тя представлява специфичен вид умения, които може да подобрите със стабилна инвестиция на време и усилия. Представяме ви 5 стратегии за повишаване на емоционалната интелигентност. Опитайте се да тренирате емоционалната си интелигентност, колкото се може по-често.

Първата стъпка представлява самоопределянето като ученик на емоциите

От вас се окачва да насочите фокуса си към чувствата, които изпитвате ежедневно, и да наблюдавате емоционалните прояви на останалите. Опитайте се да си поставите за цел да научите всичко, което можете за емоциите, и как точно функционират те.

Постарайте се да осъзнавате всяка една емоция, която изпитвате

Осъзнаването и приемането на собствените чувства са един от най-важните компоненти за изграждане на висока емоционална интелигентност.

Разширете познанията си за емоциите

Това включва успешното разпознаване и назоваване на емоционалните ви състояния.

Работете върху своя капацитет за емпатия

Вероятно вече сте развили способността да изпитвате съчувствие (много хора, които израстват в среда, в която царува емоционалното пренебрегване, всъщност са склонни да изпитват прекалено много емпатия). Ако обаче рядко успявате да съчувствате на другите, сега имате възможността да се научите как да бъдете по-съпричастни. За да направите това, започнете с гледането на филм или четенето на книга. Опитайте се да усетите чувствата на героите, анализирайте техните мисловни процеси и реакции. След като постигнете напредък с тези две задачи, се опитайте да приложите същия принцип и да покажете емпатия спрямо хората около вас.

Практикувайте асертивност

Асертивността е да казвате това, което искате да кажете, така че другият човек да може успешно да възприеме вашата гледна точка. Асертивността изисква от вас да имате ясна представа какво точно чувствате и да можете да го изразите с думи, които няма да обидят събеседника ви или да го отблъснат. Тя е представянето на вашата истина, като същевременно показвате състрадание към другия човек.

От всички неща, над които можете да работите в живота си, емоционалната интелигентност е едно от най-полезните. Докато изучавате и обръщате внимание на света на емоциите, вие ще откриете, че се променяте по малък, но забележителен начин. Ще започнете да чувствате повече. Ще станете по-свързани и по-сърдечни към хората в живота си. Бавно, постепенно, но с ясна цел, ще спрете да пренебрегвате собствените си чувства и ще станете по-способни да се справяте с чувствата на другите. Така че не пренебрегвайте емоционалната си интелигентност, а последвайте съвета на д-р Уеб и я тренирайте, колкото се може по-често.

Прочетете още:

  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
Източник:

psychcentral.com
Снимки: pixabay.com

Още по темата:
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
5.0/5 3 оценки

Коментари към Клиничният психолог д-р Уеб съветва: тренирайте емоционалната си интелигентност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клиничният психолог д-р Уеб съветва: тренирайте емоционалната си интелигентност
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 01:30
    Коментирайте "Клиничният психолог д-р Уеб съветва: тренирайте емоционалната си интелигентност "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
  • Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Как да контролираме емоциите си, така че да не ни контролират те
  • Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри
  • Връзка с емоционално незрял партньор – какво можем да направим
  • Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бихте ли ходили на психолог?

преди 3121 дни, 9 часа и 38 мин.

Детски Психолог и Психотерапевт

преди 3207 дни, 13 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 12 дни, 13 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 17 дни, 4 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 17 дни, 4 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 17 дни, 4 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УРОЛОГИЧНИ И ГИНЕКОЛОГИЧНИ АНАТОМИЧНИ ПОДЛОЖКИ СЕВАР № 3 * 20

РЕПАРИЛ Н гел 40 г

ПЕСАР PORTEX PVC N 100мм

ПЕСАР СИЛИКОНОВ N 95

ДЕКСПАНТЕН крем ПАНТЕНОЛ 30 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 21:15:23

НИВАЛИН таблетки 5 мг * 60 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:53:29

АЗАКС таблетки 500 мг * 5 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:33:41

ДЕТРАЛЕКС таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 15:10:54

ЛЕВИД таблетки 50 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 28 май 2025г. в 14:53:16
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival