Когнитивната терапия е най-добрият метод за лечение социална тревожност
Ново изследване показа, че когнитивната терапия е най-ефективното лечение на социално тревожно разстройство, много по-успешна от комбинацията на медикаменти и психотерапия. Според резултатите от проучването когнитивната терапия е постигнала значителен успех при 85 процента от пациентите.
„Можем да кажем, че постигнахме световен рекорд в успешното лечение на социално тревожно разстройство”, заяви ръководителят на изследването проф. Ханс Нордал. По думите му това е едно от най-добрите изследвания върху социалната тревожност до момента. То е продължило 10 години и е било истинско предизвикателство - в академично отношение и по отношение на логистиката, резултатите обаче са повече от окуражаващи.
В редица социални ситуации безпокойството е напълно естествено, но при хората, страдащи от социално тревожно разстройство, е особено мъчително да водят нормален живот. Не са редки случаите, в които, при общуване с непознати те получават световъртеж, зачервяване и други тежки симптоми на тревожност. Честа практика е социалната тревожност да се лекува с лекарства.
„Много от пациентите разчитат предимно на медикаментозното лечение, без да считат терапията за важна. Те са убедени, че оздравяват заради лекарствата и естествено развиват зависимост, вместо да се научат да се саморегулират”, обяснява проф. Нордал.
Когнитивната терапия е ефективна, защото помага на хората да приемат своите чувства, окуражава ги да се упражняват в различни социални ситуации, да се фокусират върху това, което искат да кажат или да направят.
„Учим пациентите да работят върху своите собствени мисли, реакциите и убеждения. Обръщаме сериозно внимание и на предъвкването и безпокойството им за начина, по който се справят в социални предизвикателства. Регулацията на вниманието и умствените задачи са нови елементи, носещи огромен потенциал за тази група пациенти", обяснява още проф. Нордал.
В рамките на това изследване за период от една година е проследено състоянието на 100 души. Анализът на резултатите е показал, че когнитивната терапия категорично е най-добрият метод за лечение за пациентите със социална тревожност.
Прочетете още: 4 (лесни) съвета за управление на социалната тревожност
Редактор: Ина Фенерова
Източник: spring.org
Снимка: dissolve.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Сократовият метод за задаване на прости въпроси при лечение на депресия
- Когнитивните схеми и ролята им в психологията
- Социално-когнитивната теория: как се учим от поведението на другите
- Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
- Когнитивен дисонанс: Защо лъжем себе си
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
- Какво представлява Схема терапията
- Какво представлява техниката парадоксално намерение
- Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
Коментари към Когнитивната терапия е най-добрият метод за лечение социална тревожност