4 (лесни) насоки за управление на социалната тревожност
Тревожността има много лица, а едно от най-грозните й е социалната тревожност. Това състояние ни принуждава да се изолираме и отнема ползите от активния социален живот. Освен това то може да съсипе и нашия професионален живот. Когато избягваме да ходим на работни срещи, тъй като се страхуваме, че другите ще критикуват идеите ни или не можем да съберем смелост да изнесем важна презентация, има вероятност да изгубим работата си. |
Според неотдавнашен доклад, публикуван от Световната здравна организация (СЗО), 264 милиона души живеят с тревожни разстройства. Само в САЩ около 15 милиона възрастни живеят с този проблем.
През последните няколко десетилетия тази тема получи много внимание от научната общност. Както изследователите, така и специалистите по психично здраве изследват широко тревожните разстройства с надеждата да развият нови начини за справяне с този все по-нарастващ проблем.
Тревожността не е нещо, което можем да "излекуваме"
По същество тя е напълно нормална реакция. Този примитивен, архаичен механизъм е помагал на нашите предци да се предпазват от потенциални опасности. Днес тревожността може да ни подтикне да избягваме не само физическата вреда, но и емоционалната такава.
Когато вярваме, че сме изложени на риск да бъдем критикувани или унизени, първото нещо, което можем да изпитаме, е дълбоко усещане за страх, който "ни казва" да напуснем ситуацията. В резултат на това пропускаме нещо, което може да се окаже много приятна вечеря навън с приятели, успешна презентация или каквито и да било социални ситуации, които вашият ум определя като заплаха.
Същият този механизъм ни подтиква да избягваме тъмната уличка, в която бихме могли да бъдем нападнати. Това е и същата тази тревожност, която ни възпира от рискови финансови инвестиции или шофирането със 150 километра в час в населено място.
С други думи, тревожността сама по себе си не е болест, а алармена система. И като всяка друга алармена система тя може да бъде свръхчувствителна към специфични стимули. |
Тъй като този механизъм е дълбоко вграден в нашия мозък — съществуват специфични мозъчни структури, отговорни за "първичните" емоции, като страх. Ето защо е невъзможно е да го премахнем напълно. Но можем да го променим и настроим така, че да не пречи на работата и социалния ни живот.
Накратко: ние не лекуваме тревожността, научаваме се да я управляваме. |
Какво представлява социалната тревожност
Социалното тревожно разстройство е проблем, свързан с психичното здраве, който включва ирационален страх от ситуации и дейности, в които смятаме, че другите могат да oсъдят представянето ни, да забележат недостатъците ни и да критикуват грешките ни.
Страдащите от социална тревожност се чувстват несигурни, напрегнати, неспокойни, дори ужасени в конкретни социални контексти (специфична форма) или в повечето социални контексти (генерализирана форма). За тях дейности като посещение на нов ресторант, изнасяне на презентация на работа или излизане на среща могат да представляват сериозно затруднение. В тежката си форма това разстройство може да превърне дори пазаруването на хранителни стоки в невъзможна задача.
Най-разпространената му форма е страхът от говорене пред публика. Проучване от 2012 г. разкрива, че публичното говорене е по-страшно от смъртта. По думите на Джери Зайнфелд (известен комик):
"Ако ще ходите на погребение, то ще се чувствате по-добре в ковчега, отколкото изнасяйки възспоменателната реч."
За да се справите със социалната тревожност, първото, което трябва да направите, е да преосмислите вярванията, които поддържате за себе си, за другите и за света като цяло. Нужно е да оспорите начина, по който интерпретирате критиките и негативната обратна връзка.
Ето как можете да управлявате социалната си тревожност:
1. Оспорвайте вярванията си
По правило, ситуацията не ви кара да се чувствате неспокойни, а начина, по който я интерпретирате. С други думи, социалната тревожност е резултат от нашите катастрофални интерпретации, ирационални вярвания и мисли, изпълнени с безпокойство.
- Ами ако ме критикуват?
- Ами ако помислят, че идеите ми са глупави?
- Какво ще стане, ако направя грешка, и те ми се изсмеят?
А какво ще стане, ако не го направят? Какво ще стане, ако презентацията ви се окаже сполучлива? Ами ако критиката, която ви плаши до смърт, всъщност е част от конструктивната обратна връзка?
И все пак, ако ви се присмеят, това ли е най-лошото нещо, което може да се случи? Заслужава ли си да жертвате ценни възможности за работа, за да останете в комфортната си зона?
2. Медитирайте
През последните десетилетия медитацията придоби широка популярност. От понижаването на тревожността и нивото на стреса до подсилването на имунната система и подпомагането на съня - тази практика доказано оказва положително въздействие върху физическото и психичното здраве.
Изследване, публикувано в списание Behavior Research and Therapy разкрива, че комбинацията от когнитивно-поведенческа групова терапия и медитация може да е идеалната комбинация от лечение за страдащите от социална тревожност.
Тъй като тя помага да се съсредоточим върху настоящия момент и да отхвърлим всякакви притеснения, които могат да влошат настроението ни, медитацията може да помогне да се справим по-добре със социалните ситуации.
За щастие, интернет пространството е пълно с видеоклипове, блогове и приложения, които ни учат как да медитираме и да държим тревожността под контрол.
3. Развълнувайте се
Експеримент на Алисън Ууд Брукс установява, че назоваването на тревожността като вълнение може да ни помогне да се справим по-добре с публичното говорене.
Когато заместят твърдението "Тревожен съм" с "Развълнуван съм", участниците в изследването успяват да управляват тревожността, която изпитват преди представянето си, и да постигнат по-добри резултати при изпълнението на задачи като пеене по време на караоке и изнасяне на публична реч.
Следващият път, когато сте в социален контекст, който ви кара да се чувствате неспокойни, кажете си "Развълнуван съм".
4. Направете скок в неизвестното
Повечето експерти по психично здраве ще се съгласят, че експозиционната терапия (степенуваното излагане) е най-ефективната стратегия не само срещу социална тревожност, но и срещу специфичните фобии.
Започнете, като направите списък на всички социални контексти, които предизвикват безпокойство у вас. Оценете всяка ситуация по скалата от 1 до 10, като 1 е най-малко плашещата ситуация, а 10 е най-страшната.
След като направите списък, използвайте въображението си, за да се поставите във всяка една от тези ситуации. За да намалите тревожността, е необходимо да останете във всеки отделен сценарий достатъчно дълго. Това се нарича in vitro експозиция и цели да ви подготви за "реалното" упражняване на експозиция (т.е. на степенувано излагане на страховете).
След като се поставите (мисловно) във всички тези ситуации — и осъзнаете, че тревожността не е толкова невъзможна за справяне — е време за in vivo експозиция. Изберете ситуация от списъка (може би започнете с 5) и скочете в неизвестното.
В крайна сметка най-добрият начин да се справите с тревожността е да се изправите срещу нея. |
Често се изисква професионална подкрепа, за да се посрещнат предизвикателствата, свързани с тревожното разстройство, така че не се колебайте да я потърсите в лицето на специалист по психично здраве.
anxiety.org, mentalhealth.ie
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
- Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
- 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
- Техники за заземяване при силен стрес
- Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
Коментари към 4 (лесни) насоки за управление на социалната тревожност