Франсис Галтън: Ние сме това, което мислим, че сме

Сър Франсис Галтън, едно от знаковите имена в историята на психологията, е братовчед на Чарлз Дарвин. Смята се, че именно под негово влияние сър Галтън става един от най-запалените поддръжници на дълго оспорваната теория за евгениката.
Английският антрополог и психолог е роден на 16 февруари 1822 година близо до Бирмингам, Англия. Той въвежда идеята за наследствеността като обяснение на индивидуалните различия между хората. Считан е за дете-чудо, тъй като още от двегодишна възраст може да чете, на пет владее добре латински и гръцки, а на шест чете книги за възрастни, включително Шекспир. Едва 16-годишен започва обучението си по медицина (по настояване на баща му) като чирак на лекарите в болница в Бирмингам. |
За да открие отговор на въпросите, които го вълнуват, Франсис Галтън експериментира често със себе си, а понякога научното му любопитство стигало до крайности. Пример за това е случаят от стажантската му практика в болницата в Бирмингам.
В стремежа си да научи какви са ефектите от различните медикаменти, поема дози от всяко и записва реакциите си, като започва с лекарствата, започващи с буквата „А”. Той обаче не успява да завърши експеримента си - стига едва до лекарствата с буквата „С“, взема масло от растение от семейството на млечките, което е мощно разхлабително, и действието му поставя финалната точка на смелия експеримент.
По-късно, когато вече е авторитет в антропологията и психологията, Галтън решава да направи друг експеримент. Един ден, преди обичайната си разходка по улиците на Лондон, той се погледнал в огледалото и няколко пъти убедено казал на глас: "Аз съм отвратителен човек! Аз съм ненавиждан от всички в Англия". Галтън се концентрирал върху това убеждение до степен на самохипноза и излязъл на разходка.
Наблюденията, които ученият описва след експеримента, са шокиращи. Галтън твърди, че долавял враждебни и презрителни погледи на всяка крачка. Имал усещането, че някои хора отвръщат поглед от него, чувал дори ругатни по свой адрес. Нещо повече, враждебното настроение сякаш се предало и на животните – когато ученият минал покрай впрегнат кон, той така го ритнал, че Галтън паднал на земята, след което се опитал да предизвика съчувствие сред околните, но за негово най-голямо учудване, те защитили животното.
Сър Франсис бързо се прибрал в дома си, силно притеснен, че мисловният му експеримент може да има още по-сериозни последствия.
Историята е описана в много учебници по психология и завършва с поне два изключително ценни извода:
- Човек е това, което мисли за себе си.
- Не е нужно да съобщавате на хората около себе си своята самооценка и душевно състояние. Те вече са я почувствали.
Преломна точка в творчеството на Франсис Галтън е публикуването на труда на Чарлз Дарвин “Произход на видовете" през 1859. Именно под негово влияние той въвежда идеята за наследствеността в психологията и антропологията, като се стреми да обясни чрез нея различията между хората. Франсис Галтън е основоположник на диференциалната психология (клон на психологията, който се занимава с изучаване с индивидуалните различия между хората, както свързаните с физическите характеристики, като пол, възраст, тегло, ръст и др., така и психически, като характер, интелект) и един от първите изследователи на в областта на асоциациите и образната памет. |
littlethings.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УКРЕПЕТЕ САМОЧУВСТВИЕТО СИ - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
- Как да повишим ниското самочувствие
- 6 причини за ниско самочувствие
- Имате ниско самочувствие? Опитайте със самоприемане
- Нищо на този свят не притежава силата да ви сломи, освен ако вие сами не му дадете тази сила
- Как да се справим с чувството, че не сме достатъчно добри
- На какво се дължи навикът да се самообвиняваме и самокритикуваме и как да се справим
- Работата и самочувствието ни имат неподозирана връзка
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- 9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца
Коментари към Франсис Галтън: Ние сме това, което мислим, че сме