Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР

Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР

от 10 яну 2020г., обновено на 19 юни 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Тревожността е една от най-големите злини на нашето време. Всъщност към днешна дата са установени множество видове тревожност и непрекъснато се правят нови класификации. Последното не е чудно предвид това колко динамичен и забързан е днешният свят. 

Тревожността е едно от многото лица на страха. Но за разлика от страха сам по себе си, в този случай нямаме конкретен стимул, който я задейства. Страхът е нормален, когато сте изправени пред конкретна заплаха и усетите, че сте в опасност. Тревожността обаче е форма на страх, който често пъти няма определена причина. Ето защо не е лесно да се намери нейния произход или онова, което я кара да се повтаря.

Знаете, че това е тревожност, понеже се чувствате неспокойни, несигурни или загрижени за "нещо", което не можете да формулирате ясно. Може да се чувствате сякаш сте в самолет, който се разбива, докато просто седите в хола си у дома. Може да усещате вътрешно изтръпване, което да не ви дава мира. А това да ви прави нервни и раздразнени. И въпреки това да не може да идентифицирате причината.

Има много различни видове общо безпокойство. Някои предпочитат просто да го наричат „стрес“ или „притеснение“. Но ако го разгледате подробно, това може да е един от по-сериозните видове тревожност. Хубавото е, че всеки един от тези видове тревожност може да се лекува. За начало, нека научим повече за тях.

Два често срещани типа тревожност: генерализирана тревожност и социална тревожност

Генерализираното тревожно разстройство се определя като състояние на постоянно притеснение, без видима причина с продължителност най-малко 6 месеца. И като цяло е придружено от затруднено заспиване, раздразнителност, проблеми с концентрацията и обща умора.

Социалната тревожност от своя страна е състояние, при което човекът изпитва страх или се разстройва, когато трябва да взаимодейства с другите. По същество хората с тези видове тревожност се страхуват от контакта с другите. Интересно е, че в голяма степен тази тревожност е предварителна. Тоест, това се случва, преди да се осъществи застрашителния социален контакт.

И двете състояния влияят значително на качеството на живот на човека. Освен това те не просто се подобряват с времето. Тези видове тревожност също се подхранват чрез избягващо поведение. И нека припомним, че вие не просто преминавате през труден период; вие имате състояние, което се нуждае от лечение.

В повечето случаи терапията за кратък период от време е всичко необходимо, за да си възвърнете контрола над емоциите. Друг път се изисква повече време. Независимо от това, вероятността да се преодолеят тези състояния е много голяма.

Обсесивно-компулсивно разстройство и посттравматично стресово разстройство

ОКР се характеризира с постоянни и натрапчиви мисли, които предизвикват страх и тревожност. Колкото и да се опитва да премахне идеята от главата си, страдащият не може да го направи. Манията може да нахлуе в личността на индивида и да повлияе значително на живота му.

ПТСР, от друга страна, се случва, след като някой е преминал през травматично преживяване. Проявява се като неспокойствие, затруднено заспиване и най-вече — повтаряща се фантазия за повторение на травмата. Следователно лицето винаги е в голяма степен на готовност. То подхранва своята несигурност и изолация.

И в двата случая, в зависимост от тежестта на симптомите, има различни начини за справяне с проблема. Използването на техники за релаксация може значително да намали тревожността на човек. Това може също да повиши способността му да се концентрира. Ако тези методи се провалят, професионалната терапия е отличен избор и често е много успешна.

Агорафобия и хипохондрия

Днес aгорафобията е един от най-често срещаните видове тревожност. Това е неясен, неопределен страх от всяка ситуация, в която изглежда няма път за бягство. С други думи, страдащият се страхува от ситуации, които го хващат в капан, и могат да попречат да получи помощ в случай на паническа атака.

По някакъв начин това е нещо като страх от самия страх. Ежедневно се увеличава броят на хората, които търсят помощ за своята агорафобия. Тези хора наистина страдат и имат затруднения да водят нормален живот.

Нещо подобно се случва с хипохондриците, които интерпретират всеки знак, който тялото им дава, като най-лошия сценарий. Те се притесняват, че имат сериозно заболяване и състоянието им може да се влоши всеки момент. Освен това те чувстват, че не могат да направят нищо по въпроса.

И в двата случая техниките за релаксация са силно препоръчителни. Те помагат за намаляването, деактивирането на тревожността, както и за нейната  ескалация. Тези техники могат да научат страдащия как да разчита знаците, които тялото му изпраща, и да му дават усещането за самоконтрол. Редовните физически упражнения също са полезни. И както винаги, за всички видове тревожност е добре да се посещава терапевт.

Източник:

exploringyourmind.com

  • снимка: unsplash.com
Още по темата:
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
  • Груповата терапия е ефективна стратегия за справяне със социалната тревожност Груповата терапия е ефективна стратегия за справяне със социалната тревожност
  • Социална фобия: Физически симптоми и съвети за самопомощ Социална фобия: Физически симптоми и съвети за самопомощ
5.0/5 1 оценка

Коментари към Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:16
    Коментирайте "Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
  • Груповата терапия е ефективна стратегия за справяне със социалната тревожност
  • Социална фобия: Физически симптоми и съвети за самопомощ
  • Как да различим социална тревожност от срамежливост
  • Как да се грижите за тийнейджър със социална тревожност
  • 10 тревожни поведения, които могат да бъдат реакция на травма в детството
  • Социалната фобия и връзката й с когнитивните изкривявания
  • Какво представлява социалната тревожност
  • Как да провеждате видео разговори и срещи, ако сте интроверт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 226 дни, 15 часа и 51 мин.

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1076 дни, 8 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival